Na fotografiji so Rok Dolinar, Uroš Basta ter brata David in Tilen Tehovnik v kombiju znamke Subaru libero. Foto: FB SLOWenc - PO PAMET
Na fotografiji so Rok Dolinar, Uroš Basta ter brata David in Tilen Tehovnik v kombiju znamke Subaru libero. Foto: FB SLOWenc - PO PAMET

Rok Dolinar, Uroš Basta ter brata David in Tilen Tehovnik, ki jih veže dolgoletno prijateljstvo, se bodo prvo soboto v juliju odpravili z oldtajmerjem na 13.000 kilometrov dolgo pot do Mongolije. Posebnost potovanja je v tem, da gre za pustolovščino za dober namen, saj bodo štirje fantje s horjulskega in vrhniškega konca obenem zbirali denar za Zavod Vozim, ki mlade ozavešča o varnosti v prometu.

Rok Dolinar, Uroš Basta ter brata David in Tilen Tehovnik se bodo na mesec in pol dolgo popotovanje do Mongolije podali s 30 let starim kombijem znamke Subaru libero, do mongolske prestolnice Ulan Bator pa bodo prevozili kar 13 tisoč kilometrov. »S projektom bi radi zbrali sredstva za Zavod Vozim, želimo pa si tudi, da si vsak voznik, predvsem pa mladi voznik, predno stopi za volan, reče »Po pamet'«. Želja je, da besedno zvezo »Po pamet'« mladi vzamejo za svojo. Včasih si zaželimo »Varno pot« ali pa »Varno vožnjo«, sedaj pa si bomo zaželeli »Po pamet'«. Želimo si tudi, da bi se prijatelji med sabo opominjali, naj vozijo počasneje, ne bi uporabljali telefona med vožnjo, ne bi vozili pod vplivom nedovoljenih substanc. Zavedamo se, da se kulture ne spremeni z danes na jutri, ampak še vedno verjamemo, da je izobraževanje in ozaveščanje tisto pravo, zato smo tudi združili moči z Zavodom Vozim, ki dela ravno to,« je za naš portal povedal Tilen Tehovnik. Vozili bodo po omejitvah in dokazali, da se da tudi 'Po pamet' daleč priti. Četverica prijateljev s horjulskega in vrhniškega konca torej projekt namenja predvsem mladim, saj so prepričani, da je ozaveščanje najbolj učinkovito, če se začne že pri mladem človeku. Tudi zato so se povezali z Zavodom Vozim, v katerega so vključeni ljudje, ki so po prometnih nesrečah ostali invalidi, svojo težko izkušnjo pa na predavanjih o pomenu varne vožnje posredujejo mladim po vsej Sloveniji. "Člani Zavoda Vozim po osnovnih in srednjih šolah pripovedujejo svoje življenjske zgodbe, mladim pa se tomočneje vtisne v spomin in drugače dojamejo sporočilo, ko vidijo posledice," je še povedal Tehovnik.

Oldtajmer prihaja iz Srbije

Priprave na potovanje v Mongolijo trajajo že več mesecev, za šest od 12 držav, skozi katere bodo potovali, so morali pridobiti tudi vize in čeprav je bilo veliko birokratskih poti, je že mesec dni pred odhodombilo vsenared. Kultnega oldtajmerja japonske znamke Subaru so pripeljali iz Srbije, trenutno ga v mehanični delavnici Gregorja Slovše na Vrzdencu pripravljajo za naporno pot, pri obnovi avtomobila paso priskočila na pomoč tudi nekatera lokalna podjetja.O tem, zakaj so izbrali ravno Subaru libero, je Tehovnik povedal: »Subaru libero je bil ljubezen na prvi pogled. Kombi je majhen in ima pogon na vsa štiri kolesa. Je kulten avto in zaradi svoje zunanjosti bomo prepoznavni tako na poti kot tudi doma.« Če bo šlo vse po načrtih, naj bi Rok, Uroš, David in Tilen prispeli v Ulan Bator sredi avgusta. Tam bodo vozilo naložili na vlak za Ljubljano, sami pa se bodo vrnili z letalom.»Najtežji del odprave bo verjetno prav vožnja. V avtu bomo v povprečju 8 do 10 ur dnevno. Dodaten izziv pa bo temperatura v avtu, saj naš Libero nima klime. V Turkmenistanu pričakujemo nekaj stopinj čez 40, tudi ponoči se ne ohladi pod 30,« nam je še zaupal Tehovnik ter dodal, da z vrnitvijo domov dobrodelni projekt ne bo končan, saj bodo denar zbirali še do konca leta, načrtujejonamrečtudi potopisna srečanja. To pa ni vse: "Če bomo našli sponzorja, bomo posneli celovečerni film, ki ga bomo predvajali na različnih dogodkih in še naprej zbirali denar za Zavod Vozim."

Za Zavod Vozim lahko prispevate že zdaj

V Sloveniji so v 39 odstotkov vseh prometnih nesreč vpleteni mladi med 15. in 29. letom starosti. Vsaka tretja prometna nesreča se zgodi pod vplivom alkohola. Od teh vsako tretjo povzroči mladostnik. Povprečna starost, ko mladi zaradi prometne nesreče pristanejo na invalidskem vozičku, pa je 22 let. Zavod Vozim že deset let osvešča mlade o pomenu varne vožnje. Člani zavoda, ki so se poškodovali v prometnih nesrečah, so iz težkih življenjskih zgodb potegnili osnovo za osebni razvoj in si zdaj srčno prizadevajo obvarovati mlade pred prometnimi nesrečami ter jim pomagati, da preživijo varno ter zdravo mladost. Lani so začeli tudi vseslovensko družbeno odgovorno iniciativo Heroji furajo v pižamah, ki poziva k zmanjšanju voženj pod vplivom alkohola med mladimi ter aktivno osvešča širšo slovensko javnost o nevarnosti vožnje pod vplivom alkohola, ki je največja ravno med mladimi vozniki.

Za Zavod Vozim lahko prispevate tako, da pošljete SMS s ključno besedo POPAMET5 na številko 1919, s čimer prispevate pet evrov. Podjetja pa lahko donacijo nakažete na račun društva SLOWenc, številka bančnega računaje SI56 0202 7026 2581 334.

Vesna Pfeiffer