Na fotografiji je del iskalne vrstice v brskalniku na računalniškem zaslonu, puščica kaže na ikono ključavnice - zaklenjeno. Foto: Reuters, arhiv MMC
Na fotografiji je del iskalne vrstice v brskalniku na računalniškem zaslonu, puščica kaže na ikono ključavnice - zaklenjeno. Foto: Reuters, arhiv MMC

Izobraževalno-svetovalno oddajo Turbulenca je na sporedu vsako sredo ob 17.25 na 1. programu TV Slovenija in sočasno s tolmačem v SZJ na MMC TV, gluhi gledalci in gledalke pa si boste tokratno oddajo s tolmačem v slovenski znakovni jezik zaradi oddaj ob lokalnih volitvah lahko ogledali v spletnem arhivu 4D oziroma v rubriki Oddaje s tolmačem na www.dostopno.si. Tokratna tema: zasebnost danes.
Včasih smo samo zaprli vrata svojih domov in uživali v zasebnosti, danes pa se je narava zasebnosti spremenila, in to predvsem s prihodom interneta in novih tehnologij. Naši podatki se na spletu nenehno delijo, množijo in ne nazadnje - tam ostanejo za vedno. Koliko zasebnosti potemtakem sploh še imamo: v virtualnem in resničnem svetu? Koliko znamo in zmoremo ohranjati zasebnost ter kako jo varovati?
Več o zasebnosti danes, o ranljivosti osebnih podatkov in zakaj ti lahko postanejo tržno blago, bomo govorili s strokovnjakinjama. Z nami bosta dr. NATAŠA PIRC MUSAR, odvetnica in dolgoletna informacijska pooblaščenka, in MAJA VREČA, strokovnjakinja za varno rabo interneta in sodobnih tehnologij, zaposlena na Arnesu, sodeluje pa tudi s Centrom za varnejši internet Safe.si.
Narava naše zasebnosti pa se ni spremenila zgolj na spletu, temveč tudi na drugih področjih vsakdanjega življenja, zato nas je zanimalo, kako pomembna je zasebnost na delovnem mestu, kakšen je videonadzor javnega prostora in kako varovani so naši osebni podatki v zdravstvu. V pogovoru s strokovnjakinjo forenzične klinične psihologije dr. Ethel Quayle, ki prihaja iz Univerze v Edinburgu, pa smo govorili tudi o tem, kakšni so najpogostejši posegi v zasebnost otrok na spletu in o kaznivih dejanjih, ki se lahko zgodijo mladim na spletu.
Oddaja s tolmačem v slovenski znakovni jezik bo na voljo za ogled v spletnem arhivu 4D in na www.dostopno.si, in to tako s podnapisi kot tudi s tolmačem v SZJ.
V.R.