Na fotografiji je pročelje stavbe SNG Drama Ljubljana. Mogočna stavba ima razsvetljena okna, slikana je v večernem mraku. Foto: Peter Uhan/SNG Drama Ljubljana
Na fotografiji je pročelje stavbe SNG Drama Ljubljana. Mogočna stavba ima razsvetljena okna, slikana je v večernem mraku. Foto: Peter Uhan/SNG Drama Ljubljana

Slovensko narodno gledališče Drama v Ljubljani si z bralnimi uprizoritvami prizadeva ravnati družbeno odgovorno in dostopnost gledališča omogočiti tudi ranljivim skupinam. Nova branja ponujajo niz bralnih uprizoritev, ki bodo dramska dela približale kar najširšemu krogu obiskovalcev gledališča, tudi slepim in slabovidnim.

Branje je v gledališču ena osnovnih dejavnosti, ki pa je le redko na ogled javnosti. V Drami so v preteklih sezonah v koncertnih branjih Replike iz antikeodkrivali antična besedila, ki pri nas še niso bila uprizorjena. Pri pripravi teh predstav so imeli še posebej v mislih slepe in slabovidne obiskovalce, ki so se na vabilo z veseljem odzvali. V letu 2010 je bila ljubljanska Drama celo prvo gledališče, ki se je zagotavljanja tovrstnih programskih vsebin lotilo sistemsko. V naslednjih treh letih so vsako sezono na ogled oziroma v poslušanje ponudili štiri nove bralne uprizoritve antičnih besedil. Letošnja programska noviteta so Nova branja, ki gledalcem oziroma poslušalcem ponujajo predstavitve štirih novih dramskih besedil. S tem projektom SNG Drama Ljubljana uresničuje cilje, ki so si jih zadali v svojem manifestu.

Manifest družbeno odgovornega delovanja SNG Drama Ljubljana se glasi:

»V SNG Drama Ljubljana že vrsto let družbeno odgovorno sooblikujemo kulturni prostor, v katerem delujemo. Kot osrednja gledališka institucija v državi čutimo posebno odgovornost in željo, da z različnimi dejanji po svojih močeh izboljšamo življenje tudi skupinam in posameznikom, ki so iz različnih razlogov tako ali drugače prikrajšani za možnost (pogostejšega) obiskovanja gledališča in vrhunskih gledaliških predstav.«

Dostop do gledališča v SNG Drama Ljubljana omogočajo tudi socialno ogroženim otrokom, brezposelnim, brezdomcem, invalidom na vozičku, slepim in slabovidnim, gluhim in naglušnim ter drugim skupinam ljudi s posebnimi potrebami. V svoj program pa si prizadevajo umeščati vsebine, ki v najvišji možni meri ugodijo njihovim željam, interesom in potrebam.

Nova branja predstavljajo niz bralnih uprizoritev, ki približajo dramska dela kar najširšemu krogu obiskovalcev gledališča.

Letošnja programska noviteta Nova branja temeljijo na želji, da bi tudi slepim in slabovidnim ponudili zanimive in sodobne predstave. Poslanstvo Novih branj je tudi v tem, da se z bralnimi uprizoritvami predstavlja ali na novo prebira domača besedila ter omogoči raziskovanje slovenskega pisanja. Ena od pomembnih nalog Drame kot institucije javnega pomena je namreč tudi skrb za slovenski izraz v gledališču. Bralne uprizoritve izražajo povezave med gledališčem, načinom izražanja in pisci besedil, obenem pa pozdravljajo nova videnja, pristope in dostopnost do performativnih sredstev gledališča.

Vabljeni na bralne uprizoritve štirih povsem novih dramskih besedil
Vsako sredo v novembru in prvo sredo v decembru so ob 20. uri v Mali drami premiere, ob četrtkih pa reprize in po njih še pogovori o branjih in interpretacijah besedil v Drama Kavarni. Prva bralna uprizoritev –Možè, arhivist avtorja Kristijana Mucka, v režiji Jake Andreja Vojevca – je bila uprizorjena prvo sredo v novembru. Pred vami so šeštiri predstave Novih branj: Panj avtorice Tjaše Mislej, v režiji Eve Nine; Tarzan avtorja rokgre, v režiji Daniela Daya; Vice avtorja Franja Frančiča, v režiji Renate Vidić ter bralna uprizoritev že nekaj časa neuprizorjenega besedila Kongres avtorja Primoža Kozaka, v režiji Jaše Kocelija. V vseh uprizoritvah nastopajo člani igralskega ansambla SNG Drama Ljubljana.

Veronika Rot

Na fotografiji je posnetek iz bralne uprizoritve Možè, arhivist in v ospredju na odru na stolu sedi igralec Bojan Emeršič, v ozadju pa so za njim še drugi igralci: Maja Sever, Saša Mihelčič in Klemen Janežič. Foto: Peter Uhan/SNG Drama Ljubljana
Na fotografiji je posnetek iz bralne uprizoritve Možè, arhivist in v ospredju na odru na stolu sedi igralec Bojan Emeršič, v ozadju pa so za njim še drugi igralci: Maja Sever, Saša Mihelčič in Klemen Janežič. Foto: Peter Uhan/SNG Drama Ljubljana