Oddaja Čez planke neprekinjeno nastaja že od leta 2001. V avgustu ste si lahko že ogledali oddaje o Spodnji Saški, Cipru in Šrilanki, zadnja dva avgustovska ponedeljkova večera pa ste z Mojco Mavec vabljeni še na Kitajsko in v Belfast. Mojca Mavec pa je z zvočnim opisom za slepe in slabovidne opremila tudi dokumentarno mladinsko serijo Kdo si pa ti?, ki jo lahko spremljate vsako popoldne od ponedeljka do petka, od 22. avgusta do 2. septembra, na TV SLO 2.
Oddaja Čez planke predstavlja dežele z vseh koncev sveta in prikazuje življenje ljudi, kakršno je dejansko, za kulisami zgodovinskih dogodkov. Kako pa živi in dela avtorica oddaj, televizijska voditeljica in popotnica Mojca Mavec? Ujeli smo jo v Sloveniji.
Mojca, oddajo Čez planke ustvarjate že od leta 2001. Ali to pomeni, da ste bili v teh petnajstih letih stalno na poti? Imate kovčke vedno pripravljene?
Potovanja so moj način življenja in verjetno najboljša šola, v katero sem se vpisala. S kovčkom je pa križ. Zdaj ga znam že zelo hitro pripraviti, v nekaj minutah, ko pridem s poti, pa vedno traja dneve in tedne, da ga odprem in pospravim nazaj.
Kaj iščete po svetu? Kaj želite predstaviti slovenskim gledalcem?
Da so zanimive zgodbe za vsakim vogalom in za to sploh ni potrebno do Afrike. In želim si, da bi bolje razumeli druge kulture, zakaj je nekdo tak in zakaj drugačen. V današnjem času, ko hitro obsojamo vse povprek, se mi zdi to še posebej pomembno.
Kateri dogodki, kraji pa so se vam osebno najbolj vtisnili v spomin?
Letos zagotovo Belfast. Še nikoli nisem bila v tako kruto razdeljenem mestu, in to sredi civiliziranega sveta!
Priprave na posamezno oddajo trajajo precej dlje kot samo potovanje. Kako izbirate države, kraje, ljudi? Je vse že vnaprej dogovorjeno ali je kaj prepuščeno tudi naključju? Kako poteka snemanje na terenu?
Skušam izbrati lokacije, ki so aktualne, bodisi zaradi kakega dogodka v tem letu, pomembne zgodovinske obletnice ipd. Šrilanka je po državljanski vojni država v vzponu, zagotovo zanimiva tudi za Slovence, saj lepo združuje hribe in morje, ter je zaradi multikulturne družbe dovolj eksotična za odkrivanje in raziskovanje. Letos mineva sto let od velikonočne vstaje na Irskem, ki je posledično razdelila otok in družbo. O Kitajski je veliko stereotipov, skušala sem jo predstaviti s strani, ki je ne poznamo. Obiskali smo jo za časa praznovanja tradicionalnega novega leta, zdaj je tam leto opice, in obiskali kraje, o katerih nikoli ne poročamo. Na pot vedno odidem pripravljena, čas in denar, ki ga imam na razpolago, ne dopuščata veliko improvizacije. Je pa to seveda oddaja o ljudeh, in ti vedno poskrbijo za presenečenje, temu se vedno rada prepustim in kamera velikokrat ujame tudi stvari, na katere nikakor nismo računali.
Ali vam je kdaj težko oditi na pot ali ste vedno polni radovednega pričakovanja?
Nikoli mi ni težko oditi, je pa res, da se je tudi lepo vračati domov. Všeč mi je tudi pričakovanje, da vendarle spet zaspiš v domači postelji, pobereš nekaj zelenjave, ki je medtem zrasla na vrtu, in poveš naprej zgodbe, ki si jih doživel.
Ste se kdaj znašli v položaju, ko vam je bilo neprijetno ali pa vas je bilo celo strah?
Ne, nikoli, trkam na les! Tudi zato, ker sem previdna, s snemalcem se nikoli ne odpraviva sama v predele, kamor naj ne bi hodili. Vedno skušam poiskati nekoga, ki mu lahko zaupam, in potem gremo skupaj. Ker, joj, radovedna pa sem, in če sem v Riu in blizu favele, potem bi seveda rada tudi spoznala življenje v njej.
Ustvarjanje oddaje Čez planke je gotovo pestro in raznovrstno. Pa vendar – je še izziv?
V šoli smo nekoč imeli spoznavanje narave in družbe. In prav to zdaj počnem, v živo. In, ja, zdi se mi dobro, da se kot novinar preizkusiš v različnih stvareh, poročaš o različnih temah. Tudi delo v televizijskem mediju je zelo raznovrstno. Mene zelo zanimata snemanje in montaža. Tudi kot voditeljica uživam, če se lahko preizkusim v različnih oddajah. In zdi se mi dobro, da je tudi naša hiša postala bolj odprta in je malo premešala karte tudi po uredništvih. Bergant je odličen voditelj Odmevov, Jerkovič pa kviza Vem!
Lotili ste se tudi zvočnega opisovanja za slepe in slabovidne. Konec avgusta bomo na 2. programu TV Slovenija predvajali mladinsko dokumentarno serijo Kdo si pa ti? In vseh deset delov ste z zvočnim opisom za slepe in slabovidne opremili vi. Kako ste se lotili te preizkušnje?
Pred leti sem že imela izkušnje z zvočnim opisom, zato sem bila zelo vesela povabila v ekipo. To je zelo zanimiva izkušnja, tudi zato, ker imam rada jezik. Izziv je, kako čim bolj nazorno in sočno opisati dogajanje v prizoru, ki jih slepi in slabovidni ne morejo tako dobro zaznati. Kdo si pa ti? je serija oddaj o mladih, ki so prišli v Slovenijo od drugod ali pa so se tu rodili v mešani družini. In s to mislijo sem tudi pripravila tekst – zanimivo, bolj zabavno opisati različne obraze in kulture, ki so v oddaji predstavljene. Morda ni povsem klasičen zvočni opis in zanimivo bo slišati kak odziv gledalcev.
Vas je serija pritegnila tudi kot gledalko?
Predvsem mi je pisana na kožo, se zdi, saj predstavlja ljudi na podoben način, kot to tudi sama počnem v oddaji Čez planke.
Z zvočnim opisovanjem približamo televizijski medij tudi slepim in slabovidnim gledalcem. Ali ste morda tudi pri svojem popotovanju po različnih koncih sveta pozorni na življenje invalidov? Ste med državami zaznali velike razlike?
O ja, in kar grozljivo je videti te razlike po svetu. Evropska unija je storila veliko za boljše vključevanje invalidov v družbo, najboljše prakse zagotovo prihajajo iz Švedske, Nemčije, severne Evrope nasploh. Sama sem na invalidskem vozičku preživela dva dneva v Slovenj Gradcu, da bi lažje razumela težave, s katerimi se invalidi srečujejo vsak dan. Če imaš dve nogi in hodiš, nikoli ne pomisliš, koliko ovir te čaka na poti do službe.
Vabljeni k ogledu dokumentarne mladinske serije Kdo si pa ti?, ki jo je z zvočnim opisom opremila Mojca Mavec. Prav tako pa vabljeni tudi k ogledu zadnjih dveh oddaj Čez planke, ki bosta premierno na sporedu 22. in 29. avgusta ob 20.55 na TV SLO 1.x
Več o seriji Kdo si pa ti? pa si lahko preberete v prispevku na povezavi http://www.rtvslo.si/dostopno/clanki/535.
Veronika Rot