Na fotografiji je starejši moški v trgovini, v vrečko daje čokoladne izdelke. V ozadju so police s slaščicami. Foto: Reuters
Na fotografiji je starejši moški v trgovini, v vrečko daje čokoladne izdelke. V ozadju so police s slaščicami. Foto: Reuters

Gluhi in naglušni gledalci lahko edino potrošniško oddajo v Sloveniji ob torkih ob 17.25 sočasno s slišečo javnostjo, ki oddajo gledana TV SLO 1,spremljajo na MMC TV, kjer vsebine v slovenski znakovni jezik izmenično tolmačita Nataša Kordiš in Tanja Giuliatti Davinić. Danes bodo v oddaji Posebna ponudba govorili o dvojnih merilih pri kakovosti živilskih izdelkov pod isto blagovno znamko.

V zadnjih tednih evropsko javnost razburjajo dvojna merila pri kakovosti živilskih izdelkov pod isto blagovno znamko za prodajo na trgih v vzhodni in zahodni Evropi. Na slovaških trgovinskih polovicah so namreč našli izdelke slabše kakovosti od tistih, ki jih pod isto blagovno znamko prodajajo v Avstriji. Podobno stanje so ugotovili tudi na Madžarskem, pred kratkim pa tudi na Češkem, in o dvojni kakovosti na vzhodnem in zahodnem evropskem trgu opozorili evropsko komisarka za varstvo potrošnikov Vero Jourovo, ki je že napovedala oster nadzor. Tako je Jourova na Odboru za sodelovanje nacionalnih organov pristojnih za varstvo potrošnikov države članice pozvala, naj posredujejo podatke o domnevni dvojni kakovosti proizvodov. V Sloveniji bosta kakovost proizvodov preverjali Uprava za varno hrano in Zveza potrošnikov Slovenije, rezultati analiz pa naj bi bili znani junija, ko se bodo vnovič sestali kmetijski ministri držav članic EU.

Kaj so ugotovili na Madžarskem

Madžarski strokovnjaki so vzeli pod drobnogled 24 tipov izdelkov v trgovskih verigah Spar, Metro, Lidl in Hofer. Pri večini so ugotovili bistvene razlike: v avstrijskih ribjih konzervah je tako za dva odstotka več rib kot v madžarskih, lešnikove čokoladne kreme so na Madžarskem slabše kakovosti, zelo razširjena in priljubljena Coca Cola vsebuje pri vzhodnih sosedih za 0,6 odstotka več sladkorja kot v Avstriji. Slabše so tudi juhe. »V to kategorijo sodijo tudi jušne osnove. Ugotovili smo, da na primer nekatere avstrijske juhe vsebujejo 60 odstotkov mesa, enaka juha na Madžarskem pa samo 40 odstotkov,« je povedal madžarski kmetijski minister Sandor Fazekas. Razlike so lahko na prvi pogled neznatne, a se hitro izkaže, da gre pri tovrstnih nečednostih za mastne denarce. Kot na primer pri ribjih konzervah, kjer so ugotovili, da je v avstrijskih za dva odstotka več rib kot v madžarskih. »:Jasno je, da gre za količine, ki jih štejejo v milijonih in to je za proizvajalca velik prihranek. A s tem goljufajo potrošnike v vzhodni Evropi,« je še dejal madžarski kmetijski minister . Številni Madžari so prepričani, da so drugorazredni prebivalci Evrope in da se to dogaja že vrsto let. Vlada se ja zato skupaj z višegrajsko skupino, v kateri so ob Madžarski še Češka, Slovaška in Poljska, odločila ukrepati. Od Bruslja zahtevajo, da pripravi pravni okvir za stalno nadzorovanje kakovosti izdelkov. Če se to ne bo zgodilo, bodo pripravili svoj predlog.

Kaj pa Slovenija

Konec tedna sta se tako sestali Zveza potrošnikov Slovenije in Uprava za varno hrano ter začeli pogovore o tem, na kakšen način se bo Slovenija lotila testiranja kakovosti živil. Iz Uprave za varno hrano so nam sporočili, da že preverjajo skladnost navedb na deklaracijah z dejansko vsebnostjo navedenih sestavin v nekaterih proizvodih, ki jih prodajajo pri nas. Za katere proizvode gre, zaradi interesa preiskave, ki naj bi bila končana maja, ne želijo razkriti, po neuradnih informacijah pa naj bi bili vsi testirani proizvodi kupljeni v Sloveniji. »Mislim, da je povsem nesprejemljivo, da bi v Evropi živeli državljani dveh različnih pristopov,« meni kmetijski minister Dejan Židan. Proizvajalci se pred očitki o dvojni kakovosti hrane za zahodni in vzhodni trg branijo z argumentom, da recepturo izdelkov prilagajajo okusu potrošnika. »Če kupujemo neko blagovno znamko, kupujemo z neko percepcijo in pričakovanjem. Če to ni to, kar potrošnik misli, da je kupil, je prav, da je o tem obveščen. Zato bi predlagal, da drugače deklariramo za vzhodni in zahodni trg in potrošniku povemo, kaj kupuje,« meni varuh v prehranski verigi oskrbe s hrano Jože Podgoršek.

Več v oddaji Posebna ponudba

Odgovore na vprašanja, povezana z dvojnih merilih pri kakovosti živilskih izdelkov pod isto blagovno znamko bodo ponudili v oddaji Posebna ponudba, ki jo boste lahko v slovenskem znakovnem jeziku spremljali v torek, 21. marca ob 17.28 na MMC TV napovezavi: http://4d.rtvslo.si/zivo/tvmmc. Vse objavljene oddaje si boste pozneje lahko znova ogledali tudi v arhivu MMC, na spletni strani www.dostopno.si, pod rubriko Oddaje z znakovnim jezikom.

V.P.