Na fotografiji je Darko Đurić med plavanjem v bazenu. Foto: BoBo
Na fotografiji je Darko Đurić med plavanjem v bazenu. Foto: BoBo

DarkoĐurić svojo kariero nadaljuje na Nizozemskem, kjer bo v tamkajšnji plavalni pripravljalni bazi treniral do prihodnjega leta. V Amersfoort, mesto v bližini Utrechta, je odpotoval v prvih dneh novembra. Darko pravi, da je tako, kotda bi bil na intenzivnih pripravah. Razlika je le v tem, da bo tam eno leto. Prva preizkušnja ga čaka žepred letošnjimi božičnimi prazniki, ko bo na sporedu prvo tekmovanje v kratkih bazenih na Nizozemskem. Na zadnjem evropskem prvenstvu na Portugalskem je 28-letni paraolimpijec osvojil srebro na 100 m prosto in bron na 200 m prosto. Na paraolimpijskih igrah v Riu pa je bil dvakrat četrti (200 m in 50 m prosto), peti na 100 m prosto in osmi na 50 m delfin.

Zakaj ste si izbrali prav Nizozemsko oziroma pripravljalno bazo v Amersfoortu?

Najprej moram povedati, da sem večino ekip svojih tekmecev med svojo kariero že kar dobro spoznal in približno vem, kako delujejo. Z nizozemskimi trenerji sem bil v pogovorih za skupne priprave že v preteklosti, vendar nam nikoli ni uspelo ničesar uresničiti. Vzrok, da sem izbral prav Nizozemsko, je v tem, da kar nekaj plavalcev poznam, da mi je država všeč, moj tekmec v kategoriji pa ima podobne čase kot jaz, zato bova tudi dobra partnerja pri treningu. Trenutno je glavni trener Sander Nijhuis,ki je tudi nizozemski selektor. Ko bom v Sloveniji in na tekmovanjih, pa bom še vedno sodeloval s trenerjem Alenom Kramarjem.

Za vami so že uvodni treningi. Kakšni so vtisi?

Prvi vtisi so dobri, treningi so naporni, vendar prilagojeni specifikam plavalcev v različnih kategorijah. Na Nizozemskem imajo nekatere stvari boljše urejene, je pa to seveda tudi posledica večje baze športnikov in je lažje vzpostaviti sistem trenažnega procesa.

Izjavili ste, da se je v plavanju včasih težko motivirati. Kaj vam daje pravo motivacijo?

Včasih je res precej dolgočasno biti stalno na bazenu in nabirati kilometre. Če pa si še sam, vse skupaj utegne postati res mučno. Večina moje motivacije izhaja iz želje, da iz svojih sposobnosti iztisnem maksimum. Ne glede na to, kako mi lahko kdaj vse »pade dol«, nekje v meni vedno tli želja po iskanju rešitev, da se znova »aktiviram«.

Kako na Nizozemskem preživljate dneve? Kaj vse počnete? S kom se družite? In kako potekajo treningi?

Od sedmih zjutraj do petih popoldne je vsak dan od ponedeljka do petka namenjen plavanju, treningom in počitku. Po treningu s sostanovalci po navadi kaj skupaj pojemo, se družimo ali pa si pogledam kakšno televizijskoserijo oziroma berem knjige. Ob koncu tedna pa si vzamem čas, da malo raziskujem okolico in spoznavam zanimivosti Nizozemske.

Nastop na prestavljenem svetovnem prvenstvu v Mehiki je odpovedan. Kaj je vzrok?

Večine najmočnejših reprezentanc, med njimi Ukrajine, Velike Britanije, Avstralije, Nizozemske, v Mehiki ne bo. Zato bo konkurenca okrnjena, ponovno več kot trideseturno potovanje, privajanje na sedem ur časovne razlike in dobrih dva tisoč metrov nadmorske višine pa je za skoraj nepomembno prvenstvo preveč.

Svetovnega prvenstva se letos torej ne boste udeležili. Bi lahko rekli, da je zato letošnja sezona precej okrnjena? In katere preizkušnje vas čakajo prihodnje leto?

Sezona niti ni bila okrnjena. Nastopil sem na močnem mitingu v Splitu in na treh tekmovanjih svetovne serije v Köbenhavnu, Indianapolisu in v Berlinu, na katerih sem plaval rezultate, s katerimi sem na trenutni svetovni lestvici med prvo peterico v štirih disciplinah. Avgusta prihodnje leto bo evropsko prvenstvo v Dublinu, kjer si želim plavati osebne rekorde in se uvrstiti na stopničke. Že ta konec tedna pa bo prvo tekmovanje v kratkih bazenih v tej sezoni. Tekma bo zame zgolj informativne narave o trenutni pripravljenosti.

Na Nizozemsko ste odpotovali v začetku meseca. Vas že kaj daje domotožje?

Seveda pogrešam Slovenijo, domače in prijatelje, vendar so moje misli trenutno usmerjene zgolj v plavanje, tako da je te stvari potem lažje prenesti. x

Vesna Pfeiffer