Maja Babič Košir in Tanja Vergles: Ni ga vraga, da pridejo pravi. Foto: Tanja Vergles
Maja Babič Košir in Tanja Vergles: Ni ga vraga, da pridejo pravi. Foto: Tanja Vergles
Maja Babič Košir in Tanja Vergles: Cosmic Shit,
Maja Babič Košir in Tanja Vergles: Ta je bil prvi. Foto: Tanja Vergles

Materiali, ki so sicer namenjeni drugačni uporabi, v novem kontekstu raziskujejo dotike, vonjave, občutke in poglede. Umetnici, ki projekt razstavljata v Umetnostni galeriji Maribor, se pri izdelavi gobelinov naslanjata na ilustracije, risbe in kipe, ki spodbujajo k razmisleku o dojemanju žensk v sodobni kulturi in cenzuriranju ženske seksualnosti. Naš odnos do industrijskega predmeta je funkcionalen, do umetnine napol religiozen, do ročno izdelanega predmeta pa je telesen, razmišljata umetnici. "Njegova medosebna narava je neposredno izražena v čutnem dotiku: telo postane na ta način orodje povezovanja z drugimi ljudmi. Občutimo in čutimo se s pomočjo drugega. Zato so 'ženska' ročna dela, tudi kot aktivnost med čakanjem, zmaga nad pasivnostjo," pravi Maja Babič Košir.
Novo izvezena ljubezenska zgodba
Druženje ob ročnih delih je pomembno za predajanje zgodb in naukov mlajšim generacijam, šlo je za socializacijo, druženje, povezanost, pa dodaja Tanja Vergles. "Šivanje je metafora bivanja in skupnega ustvarjanja - šivanje je 'držanje' stvari skupaj in kreiranje nečesa novega. Gre za uživanje v preprosti svobodi, v na novo izvezeni ljubezenski zgodbi."

Maja Babič Košir je diplomirala in magistrirala iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani pri mentorici prof. Dubi Sambolec. Podiplomsko specializacijo iz kreativne ilustracije in tehnike vizualne komunikacije je končala na Escola de Disseny y Art v Barceloni. Deluje na področju kiparstva in ilustracije, sodelovala je na številnih mednarodnih skupinskih in samostojnih razstavah.
Tanja Vergles je študij iz kiparstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani zaključila leta 2006 pri mentorju prof. Jožetu Baršiju. Izobraževala se je tudi na Šoli uporabnih umetnosti Famul Stuart v Ljubljani, smer za kiparstvo in keramiko ter na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, kjer je leta 2001 diplomirala na oddelku za organizacijo in vodenje. Živi in ustvarja v Ljubljani ter deluje na področjih kiparstva, fotografije, grafike in oblikovanja. Sodelovala je na več skupinskih mednarodnih razstavah, od leta 2003 oblikuje in izdeluje nagrade za festival kreativne komunikacije Magdalena.
Razstava, ki jo je z zvokom pospremil Miha Erman, bo odprta do 18. aprila.