Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Kultura je kratka aktualna informativna oddaja o kulturi in umetnosti, v kateri se praviloma izpostavljajo osrednji dogodki dneva. V njej najdejo prostor tudi mednarodne novice in problemske teme. V ustvarjanje oddaje so vključeni dopisniki doma in v tujini.
Zadnji pregled športnega dogajanja v dnevu je prelet dneva z vsemi najpomembnejšimi novicami, zlasti popoldanskimi in svežimi večernimi, ter napoved novega tekmovalnega dne.
Zakaj ima Jakob rad les in kaj iz njega izdela? Pridružimo se mlademu mojstru, ki nam bo najprej predstavil načrt in nas nato popeljal v svojo delavnico. Studio Kriškraš bo obiskal nekdo, ki zelo spominja na Rdečo kapico. Raziščimo, kdo se v resnici skriva pod rdečo kapuco in kdo je strašni volk, ki tuli po krtini.
Timi je navihana mala ovčka. Pravkar je dopolnil tri (ovčja) leta in zdaj gre v vrtec. To pa sploh ni preprosto: v skupini se bo moral veliko naučiti. Predvsem to, da je treba stvari deliti in paziti na čustva drugih. Ni dovolj, da nadarjeni mali nogometaš odlično brca žogo – naučiti se jo mora tudi dobro podati. Vsak nov dan je s pomočjo prijaznih vzgojiteljev nova zabavna učna ura.
Rdečka po pomoti namesto v slasten cvet ugrizne v krilo kresnojabke, ta pa jo v zameno grdo zbode. Kresnojabka si s svojim repom pozdravi poškodovano krilo. Rdečka jo posnema, saj rep krasnojabke vsebuje antioksidante, ki blažijo bolečine in so naravno zdravilo.
Kaj si lahko Brina privošči za petak, ki ji ga je dala zobna miška? Z očijem in Binko se podajo na tržnico. A ponudba na stojnicah je tako mikavna, da se s prijateljico Injo ne moreta odločiti, kako bi ga najraje zapravili.
Zakaj naše srce bije zdaj tiho in zdaj glasno in zakaj mislimo, da nam bo včasih kar skočilo iz prsi? Zmedi se s prijatelji poda na pot po krvnem obtoku in spozna to zanimivo črpalko.
Tjaša dobi kup sladkarij, ki pa jih ne želi deliti z nikomer. V domišljijskem svetu se sama samcata znajde v hiši iz sladkarij. Sprva v sladkem svetu uživa, počasi pa spozna, da samota ni zabavna. Ko ugotovi, da je osamljena zato, ker nikomur ne privošči dobrot, ji Maša pomaga, da sprejme težko odločitev.
Na kmetijo prispe nova miza za biljard. Preden jo kmet lahko pospravi v hišo, na njej zaigrajo pes Bitzer in čreda. Posledice so strašne – blago na mizi se strga.
V 27. oddaji je čas za telovadbo, vstopnico za polfinale pa lovijo Naomi, Zoja in Eda iz OŠ Franceta Bevka Tolmin (rumene) ter Zara, Izak in Matej iz OŠ Prežihovega Voranca Ravne na Koroškem (vijolični), V Hitrih lončkih pa Jakob, Fran in Nikola iz OŠ Grm Novo mesto ter Urban, Mija in Žiga iz OŠ Toma Brejca Kamnik. Tekmovalci v kvizu na hitro računajo in popravljajo, se dobro znajdejo v raketi in med ljudskimi pravljicami, malo manj pa jih privlači temni turizem. Punce v rumeni raje tipajo, vijolični računajo. Komu je bolj naklonjena sreča, pa v Malih sivih celicah.
Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
Papež Frančišek, prvi papež iz Latinske Amerike in prvi iz reda jezuitov, je takoj po izvolitvi pokazal, da bo Cerkev vodil drugače kot njegovi predhodniki. Podobo papeža je iz absolutne avtoritete spremenil v pastirja, ki je blizu ljudem. In kdor ga je poznal, še ko je bil nadškof Buenos Airesa, ni bil presenečen. Kakšen je bil Jorge Mario Bergoglio, preden je postal papež Frančišek, prvi globalni papež v zgodovini Cerkve? Mojca Širok se je leto dni po njegovi izvolitvi odpravila po sledeh papeževih argentinskih korenin, od postaje do postaje Frančiškovega življenja.
Neposredni prenos pogreba papeža Frančiška
Slovesna pogrebna maša na Trgu svetega Petra bo v soboto zjutraj. Po pričakovanjih se je bo udeležilo več sto tisoč vernikov ter številni voditelji držav in vlad. Pogrebne slovesnosti bo vodil kardinal dekan Giovanni Battista Re.
Papež Frančišek je umrl na velikonočni ponedeljek, star 88 let, v Vatikanu. Univerzalno cerkev s približno 1,4 milijarde katoličanov je vodil dvanajst let. Nekdanji nadškof Buenos Airesa, ki je bil po rodu Argentinec, je bil prvi Latinskoameričan, ki je od marca 2013 opravljal papeško službo. V 2000-letni zgodovini Cerkve je bil prvi papež, ki se je imenoval Frančišek, in tudi prvi jezuit, ki je sedel na Petrovem sedežu.
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
Prvi pregled športnega dogajanja v dnevu je namenjen svežim športnim novicam: v oddajo strnemo najpomembnejše rezultate in dogodke prejšnjega večera, noči in jutra. Vsak dan v poglobljenem prispevku besedo dobijo za slovenski šport pomembne teme, še temeljiteje se lotevamo aktualnih dogodkov, tekmovanj in športnih izzivov.
Potovke so si plačevale večerjo in prenočišče s tem, da so pripovedovale zgodbe. So spomin na sproščeno otroštvo na Kopanku nad Polzelo, iz katerega Neža Maurer jemlje vse svoje življenje. Bila je učiteljica in novinarka, pesnica in pisateljica. Vsi otroci poznajo pesmico Vrabček čaka mamico, za marsikoga pa bodo odkritje njene erotične pesmi. Večna potepuhinja Neža nas s svojim avtomobilom popelje skozi mnoge kraje, kjer je živela; še vedno je zvedava, s svojo duhovitostjo navdušuje svoje prijatelje in občinstvo. V trenutkih samosti pa nam razkriva pretresljive zgodbe svojega nemirnega življenja. Pogumno razkriva svoje slabosti. Biti poraženec ni sramota, pravi; ta neposrednost in iskrenost je tisto, kar cenijo tudi njeni bralci.
Scenarist in režiser Amir Muratović
Vita Ivičič je nagrajena tekstilna oblikovalka, ki ustvarja z naravnimi materiali. V navdih ji je še posebej lan, značilen za Belo krajino, kjer tudi domuje. Ena izmed njenih najbolj značilnih tehnik, botanični tisk, je leta 2017 v Milanu prejela nagrado za najbolj inovativno in eksperimentalno kolekcijo na modnem tekmovanju Mittelmoda. Ob izkušnjah v tujini se vrača v Belo krajino, kjer tudi ustvarja.
V seriji Talenti EU regij obravnavamo demografski problem praznjenja manj razvitih evropskih regij, ki jih visoko izobražena mlada generacija zapušča. Po napovedih Evropske komisije naj bi do leta 2050 manj razvite evropske regije zapustilo 35 milijonov ljudi. To bo seveda vplivalo na neenakomeren ekonomski razvoj in razvojno prihodnost EU. V seriji Talenti EU regij predstavljamo 26 življenjskih zgodb mlade generacije v 11 evropskih državah in njihovih regijah.
Ekipa oddaje Na lepše je bila na mednarodnem kulinaričnem festival Biser morja, ki velja za enega najpomembnejših v Sredozemlju. Pokukali smo v Park dediščine Cirkulane, kjer ohranjajo vpogled v tradicijo naših prednikov. V oddaji pa tudi - kako o prihodnosti industrije gostoljubja v luči globalizacije razmišljajo turistični novinarji?
Papež Frančišek je na svojih potovanjih obiskal številne države ter s spori, vojnami in nasiljem zaznamovana območja. Pred verniki, zaporniki, politiki, verskimi voditelji in številnimi drugimi je spregovoril o temah, ki so zanj zelo pomembne, zlasti o migrantski krizi, revščini in vojni. Obiskal je tudi kraje, ki jim je prisilno pokristjanjevanje prineslo nepojmljive posledice, ter se opravičil za dejanja kristjanov.
IN VIAGGIO / Italija / 2022 / Režija: Gianfranco Rosi
Mavgli in Lali najdeta zlato ogrlico. Mavgli jo hoče imeti le zase, zato se začneta prerekati. Balu in Bagira jima pojasnita, zakaj se tudi živali rade polepšajo.
Drugi pregled športnega dogajanja v dnevu je strnjen povzetek najzanimivejših in najpomembnejših športnih novic - v ospredju so rezultati in izjave tekmovalcev ter tudi napovedi športnih dogodkov, ki sledijo.
Poklici vedno so in vedno bodo izumirali. Razlogi so lahko ekonomski, družbeni, tehnološki ali preprosto spremembe v načinu življenja, poudarja sociolog dr. Primož Krašovec s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, s katerim bomo pogledali tudi v prihodnost poklicnega življenja in dela. Pokazali bomo nekatere dejavnosti, s katerimi se ukvarja le še peščica posameznikov. Pipe ali fajfe za kajenje tobaka v celotni Sloveniji izdelujeta samo še dva mojstra v Gorjušah na Gorenjskem. Na obisku smo bili pri Sreču Lotriču. Tudi slamnikarstvo kot obrt izumira, da pa ne bi popolnoma, skrbi tudi Ana Cajhen, ki ohranja in oživlja ta pomembni del slovenske kulturne dediščine.
Nekatera znanja, veščine in obrti v sodobnem življenju res nimajo več pravega mesta, a kot zagotavlja etnologinja mag. Anja Jerin iz Slovenskega etnografskega muzeja, so dragocen del nesnovne kulturne dediščine. V register slovenske nesnovne kulturne dediščine je vpisana tudi suhozidna gradnja. Kako gradijo brez uporabe malte, so nam pokazali člani Partnerstva kraške suhozidne gradnje.
V rubriki Ah, ta splet! bomo predstavili spletni portal Seniordela.si, ki je namenjen iskanju in ponudbi dela za seniorje, oddajo pa kot vedno v dobrem vzdušju končali z zabavnim in poučnim kvizom (Spo)znanje generacij.
Ko se s tirno vzpenjačo peljemo na Ljubljanski grad, nam pogled na tistem delu griča, kjer je bila nekdaj prazna razpadajoča stavba, ukrade ponosna lesena lepotica, zgrajena nedavno. V njej so urejene pisarne in servisni prostori za vzpenjačo, v zgornjem nadstropju pa se je prostor našel še za dva studia. Da imata edinstven razgled na mesto, verjetno ni treba posebej omenjati, potrudili pa so se tudi pri njunem opremljanju.
Prizidkov se morda res drži slab sloves. Sploh ker ga prepogosto utrjujejo ponesrečeni samograditeljski primeri po vseh naših krajih. A v resnici je strokovno izveden prizidek lahko ne samo prostorska, ampak tudi estetska nadgradnja osnovnega objekta. In točno takega so dodali Varstveno delovnemu centru Ince iz Mengša. Lesen prizidek je velika pridobitev za zaposlene, še bolj pa za uporabnike z motnjami v duševnem razvoju in so pogosto gibalno ovirani.
Prenova stare domačije ni le gradbeni izziv – to je pogovor z zgodovino, poklon preteklosti in iskanje duše, ki prebiva med kamnom, opeko in lesom. Medtem ko novogradnje rastejo hitro, stare hiše zahtevajo potrpljenje in skrbno roko. To boste spoznali tudi v našem prispevku iz vasice Sveto na Krasu, kjer sta se lastnika podala na posebno potovanje skozi čas.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.
Osrednji pregled športnega dogajanja v dnevu je najbolj celovit, poglobljen in aktualen izbor športnega dogajanja v Sloveniji in po svetu. Skrbimo za temeljito poročanje o slovenskem športu in se odzivamo na vse pomembne svetovne športne dogodke, z verodostojnimi informacijami in zaupanja vrednimi novinarji.
Zakaj mora biti matura ravno spomladi, se že v 50. letih v Ljubljani, polni cvetja in razposajenih srednješolcev, sprašujejo gimnazijci Samo, Krištof in Sandi. Namesto da bi se pripravljali na zahtevni konec šolskega leta, razmišljajo o dekletih in igrajo odbojko. Dogovorijo se, da mora Samo zapeljati hčerko profesorja matematike in jo izkoristiti za to, da zanje pridobi maturitetna vprašanja. Dekleta ne poznajo, zato jo po slovanski boginji pomladi poimenujejo Vesna. Ko Samo Vesno prvič vidi, fantje dokončno izgubijo razum, saj je Vesna v nasprotju z njihovimi pričakovanji čudovito, nadvse lepo in tudi precej trmasto dekle, ki se v resnici imenuje Janja. Samo se silno zagleda vanjo in o nalogah noče več niti slišati. Par se zaljubi po zasilnem pristanku s Samovim jadralnim letalom na Gorenjskem. Ko Samov ljubosumni prijatelj Sandi Vesni zaupa njihov načrt, se Vesna počuti izdano, to pa ogrozi tako svežo ljubezen kot tudi šolski uspeh.
Vesno si je ob premiernem prikazovanju ogledalo več kot 95 tisoč gledalcev, kot prva in še danes nadvse iskriva komedija ostaja mejnik slovenskega filma. Je tudi vir legendarnih dialogov in znamenitega romantičnega para, ki sta ga upodobila Franek Trefalt in Metka Gabrijelčič.
Izvirni naslov: VESNA / Slovenski film, 1953 / Režija: František Čap / Scenarij: Matej Bor, František Čap (avtor priredbe scenarija) / Igrajo: Metka Gabrijelčič, Franek Trefalt, Janez Čuk, Stane Sever, Jure Furlan, Frane Milčinski - Ježek, Metka Bučar
Zadnji pregled športnega dogajanja v dnevu je prelet dneva z vsemi najpomembnejšimi novicami, zlasti popoldanskimi in svežimi večernimi, ter napoved novega tekmovalnega dne.
Mel, ki je nekoč bil Harveyjev rejenec, vstopi v šolo in zaposlenim in učencem grozi s pištolo, ker hoče videti Mati, Rickovo hčer, ki je s prijateljicami uničila njegov tabor v gozdu. Ffion ga prestreže, ker hoče zaščititi Mati.
Mela zaprejo, ker sumijo, da je prav on ubil medicinsko sestro, saj so med njegovimi stvarmi našli obremenilni dokaz.
THE ONE THAT GOT AWAY (Cleddau) / 2024 / Velika Britanija
Scenarij: Catherine Gregenna
Režija: Sion Ifan
V glavnih vlogah: Elen Rhys, Richard Harrington, Rhian Blythe
Veristična, trpka, pa vseeno topline polna zgodba o stvarnosti marsikaterega emigranta v Zahodni Evropi je ustvarjena v prepoznavnem slogu znamenitega belgijskega režijskega dvojca, bratov Dardenne. Posebna nagrada žirije na filmskem festivalu v Cannesu leta 2022.
Lokita je najstnica iz Afrike, ki jo belgijske oblasti zaslišujejo o tem, kako je v sirotišnici prepoznala svojega osemletnega brata Torija, čeprav ga ni videla že od rojstva. Na vprašanja ne more natančno odgovoriti, saj je njena zgodba v resnici laž. Mladostnika iz različnih držav sta se spoznala in spoprijateljila šele med potjo v Evropo, a je izmišljena družinska vez zagotovilo, da lahko ostaneta skupaj – in upata na uradne papirje. Tori in Lokita najdeta delo v italijanski restavraciji v belgijskem Liègeu. A vse večji dolgovi in izkoriščevalski odnos njunega šefa ju čedalje bolj potiskajo v nemilost kriminalnega podzemlja.
Originalni naslov: TORI AND LOKITA
Leto produkcije: 2022
Država: Belgija, Francija
Žanr: drama
Režija: Jean-Pierre Dardenne in Luc Dardenne
Scenarij: Jean-Pierre Dardenne in Luc Dardenne
Igrajo: Pablo Schils, Joely Mbundu, Alban Ukaj, Tijmen Govaerts
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.