Kanada je nesporno prva hokejska velesila sveta, ki je dvema zaporednima olimpijskima zlatima medaljama in dodatnima naslovoma svetovnih prvakov zdaj v Torontu pričakovano dodala še svetovni pokal. Foto: Reuters
Dvoboj kapetanov: Sidney Crosby - Anže Kopitar
Kapetan (preostale) Evrope Anže Kopitar je postal osmoljenec finala, ko je v 57. minuti za Halakovim golom na nepravilni način oviral Coreyja Perryja, pri čemer bi se dalo debatirati o ostrini kazni v trenutku, ko je Kanada v zadnjih minutah zaostajala proti Evropi. Nato je Kopitar ob prehodu v napadalno tretjino ob igralcu več še izgubil plošček, ki ga je naveza Toews - Marchand pretvorila v zmagovitega. Foto: Reuters

V najpomembnejših trenutkih so pač boljši. Ne morejo si pomagati, saj so zasvojeni z zmagami.

Kanadski zlati recept po besedah Mika Babcocka.
Ralp Krueger, selektor Evrope
Zmaga Kanade v Torontu je bila pričakovana, tako da je zgodba turnirja Evropa in mož, odgovoren za njen uspeh, kanadski Nemec Ralph Krueger. Nekdanji dolgoletni selektor Švice in v Edmontonu prehitro odpuščeni trener se je na kratko vrnil v hokej, saj je zadnji dve leti uspešen direktor angleškega nogometnega prvoligaša Southamptona. Po zadnji tekmi so mu novinarji ponujali vsaj trenersko mesto v novem NHL-ovem klubu Las Vegasu, a je dal Krueger vedeti, da ostaja v nogometu. Foto: Reuters

Zelo sem ponosen na naše moštvo. Vsi so verjetno mislili, da bomo tarča posmeha na turnirju.

Anže Kopitar o izkušnji moštva (preostale) Evrope.
Brad Marchand (Kanada) - Jaroslav Halak (Evropa)
Brad Marchand je takole 44 sekund pred koncem ob igralcu manj in sredi najboljših posameznikov Evrope Kopitarja, Josija in Seidenberga matiral na turnirju sijajnega Halaka. Poteza, vredna svetovnega pokala! Foto: Reuters
Kopitar: Odpisali so nas, a prišli smo v finale
Kopitar: Kanada se je morala pošteno potruditi

Reprezentanca preostanka hokejske Evrope je bila na dobri poti, da izsili odločilno tretjo tekmo finalne serije NHL-ovega reprezentančnega turnirja, a ravno ob izključitvi kapetana Anžeta Kopitarja, pod katerim je padel Corey Perry, se je začel kanadski preobrat v zadnjih treh minutah.

Bergeron kaznoval Kopitarjevo izključitev
Ob igralcu več je v 58. minuti z razdalje udaril Brent Burns, s spremembo smeri ploščka pa je izenačil Patrice Bergeron in pokvaril izjemen vratarski večer Jaroslava Halaka. A na drugi strani je bil ravno čuvaj mreže Carey Price zaslužen, da Evropa ni zmogla podvojiti vodstva ali ga znova prevzeti. Minuto in 9 sekund pred koncem je ob evropskem PP-ju, izključen je bil branilec Kanade Drew Doughty, vratar Montreala briljantno ustavil Mariana Hosso, še predtem je vratnico zadel Roman Josi.

Marchand odločil 44 sekund pred koncem
In ravno med številčno prednostjo so si Evropejci nato privoščili usodno napako, Kopitar je zadrsal v napadalno tretjino med štirimi in izgubil plošček, tega pa je v protinapad popeljal Jonathan Toews. Center Chicag je lepo odložil plošček Bradu Marchandu, ki je vsega 44 sekund pred koncem z golom ob igralcu manj zadel za 2:1 in novo lovoriko Kanade. Evropa je povedla v 7. minuti z golom slovaškega branilca Zdena Chare. Zanimivo, da so vse tri gole na drugi finalni tekmi dosegli hokejisti Boston Bruinsov.

Zlati niz naveze Babcock - Crosby
Kanada je pod taktirko Mika Babcocka kot dvakratni zaporedni olimpijski prvak dobila še tretji turnir najboljših na najboljše hokejiste na svetu. Kot v Sočiju 2014 brez poraza, šele Evropa pa jih je dobro namučila, a je javorjeve liste na koncu spremljala tako sreča kot predrznost izjemne generacije, ki jo vodi Sidney Crosbya. Kapetan Pittsburgha, ki je spomladi še drugič dvignil Stanleyjev pokal, je bil kot najučinkovitejši igralec (3 goli in 7 podaj) pričakovano tudi razglašen za igralca turnirja.

"Ne morejo si pomagati. Zasvojeni so z zmagami
"Zelo težko je bilo igrati proti njim in močno
so nas preizkušali," je priznal Crosby, da je bila Evropa sicer presenetljiv, a več kot zaslužene finalist, četudi je bilo umetno sestavljeno moštvo iz vseh vetrov (osmih različnih držav) in je brez preteklosti in tudi brez prihodnosti. "V najpomembnejših trenutkih so pač boljši. Ne morejo si pomagati, saj so zasvojeni z zmagami," je zmagoviti preobrat, ki je prihranil tretjo tekmo, slikovito opisal Mike Babcock.

Kopitar: "Ne smem povedati, kaj sem si mislil"
Na drugi strani je bilo pri Evropejcih videti kar nekaj potrtih obrazov, na primer Danca Fransa Nielsena in Slovaka Hossa, ki je še pred letom odkrito kritiziral idejo "moštva Evropa". Tudi Kopitarju ni bilo najlažje: "Mislim, da ne bi smel na glas povedati, kaj sem si mislil ob izključitvi. Gola Bergerona nisem videl, saj nisem spremljal igre, temveč sem zrl v ogrado."

"Zelo sem ponosen na naše moštvo. Vsi so verjetno mislili, da bomo tarča posmeha na turnirju. Ena stvar, ki jo zagotovo vem, je, da bo ta izkušnja ostala v nas še zelo, zelo dolgo," je še o nenavadnem eksperimentu, ki se najbrž ne bo več ponovil, še spregovoril Kopitar, ki ga zdaj kot kapetana čakajo izzivi pri Los Angeles Kingsih.

"To je samo znamenja, kaj se bo zgodilo tukaj še v Torontu - samo, da veste," se je ob koncu turnirja selektor Babcock v šali že resno usmeril v prihodnost, kjer mora kot trener Toronto Maple Leafsov v bližnji prihodnosti vrniti Stanleyjev pokal v središče hokejskega sveta.

Svetovni pokal namesto olimpijskega turnirja?
Kanada je osvojila drugi svetovni pokal, prvega po premieri leta 1996, ko je World Cup of Hockey nasledil znameniti Pokal Kanade, ki se je rodil kot naslednik dveh serij na vrhu (Summit Series) leta 1972 in 1974 med Kanado in Sovjetsko zvezo. Druga izvedba svetovnega pokala leta 2004 je pripadla ZDA.

Najboljša hokejska liga na svetu NHL zdaj zagotavlja, da se bo njen reprezentančni turnir vračal vsake štiri leta, z neprikrito željo, da izpodrine primat in prestiž hokejskemu olimpijskemu turnirju. Udeležba NHL-ovcev v Pjongčangu 2018, kjer bo med 12 reprezentancami igrala tudi Slovenija, še vedno ni potrjena. Še več: po turnirju v Torontu so po besedah vodstva NHL-a možnosti še manjše, saj pogovori z IIHF-om in MOK-om ne napredujejo. Po ocenah v Torontu je časa za dogovor samo še do božiča.