Primož Roglič je postavil nov mejnik. Postal je najboljši slovenski kolesar na Dirki po Franciji. Foto: EPA
Svetovni prvak v kronometru Tom Dumoulin je odlično odpeljal izjemno strm vzpon s povprečno 10,2-odstotnim naklonom na prelaz Pinodieta, od koder je sledil spust v cilj v mestece Espelette. Foto: Reuters
Prihod zadnjih štirih kolesarjev na cilj kronometra

Na 31-kilometrskem gorskem kronometru med Saint-Pee-sur-Nivellejem in Espelettejem je Roglič izgubil tretje mesto v skupnem seštevku, ki si ga je priboril s petkovo etapno zmago v Larunsu. Pred nedeljsko parado šampionov na Elizejskih poljanah je na četrtem mestu. To je najboljša uvrstitev Slovenca na najprestižnejši kolesarski dirki sveta. Tadej Valjavec je bil deveti leta 2008, Jani Brajkovič pa je ponovil njegov uspeh štiri leta zatem.
Dumoulin sekundo pred Froomom
Nizozemec je blestel na strmem delu vožnje na čas in za sekundo je ugnal Frooma. Tretje mesto je zasedel Thomas, ki je zaostal 14 sekund. Popustil je v zadnjih kilometrih, ko je bilo že popolnoma jasno, da mu skupne zmage na 105. Touru ne more več vzeti nihče. Roglič se je izčrpal na petkovi kraljevi etapi, ko je zablestel z etapno zmago v Pirenejih. Končal je na osmem mestu, zaostal je minuto in 12 sekund.
Pred nedeljskim zaključkom na Elizejskih poljanah, ko bodo novo priložnost za obračun dobili šprinterji, ima Thomas minuto in 51 sekund prednosti pred Dumoulinom. Froome na tretjem mestu zaostaja dve minuti in 24 sekund, Roglič na četrtem tri minute in 22 sekund.

V prvi polovici najhitrejši Thomas
Thomas, ki je lani dobil uvodni kronometer Toura v Düsseldorfu, je štartal izjemno. Na prvem merjenju vmesenega časa je imel 14 sekund naskoka pred Froomom, Dumoulin je zaostajal 16 sekund. Roglič je bil na 16. mestu s 44 sekundami zaostanka.
Na drugem vmesnem času po 22 km je imel Thomas 13 sekund prednosti pred Froomom, ki je še povišal prednost pred Rogličem. Zasavec je zaostal že minuto in dve sekundi za vodilnim Valižanom.
Roglič ni bil razočaran
Zvezdnik nizozemske ekipe LottoNL-Jumbo je v pogovoru TV Slovenija pojasnil, da je morda razočaran z rezultatskega vidika, a je od sebe dal 110 odstotkov. "To je to, kar sem v tem trenutku zmožen. Nimamo si česa očitati," je povedal Roglič, ki je nekoliko potarnal nad kolesarskim materialom, ki ga imajo na voljo v LottoNL-Jumbu.

"Daleč od tega, da sem razočaran. Kdo bi rekel, da bom četrti, ko sem štartal letošnji Tour. Bodimo realni. To je to. Ponosni in veseli smo," je še dodal Roglič.

Drugi Slovenec na Touru Kristijan Koren (Bahrain-Merida) je kronometer končal na 99. mestu, skupno pa je 102.

Dumoulin zjutraj izgubil dres za kronometer
"Vse skupaj je noro. Mislil sem, da me je Froome premagal za eno sekundo. Nisem bil obveščen o vmesnih časih. To je bil res izjemen dan. Zjutraj sem bil zelo nervozen. Izgubil sem dres za kronometer, šivali so mi nov dres in hvaležen sem, da nam je uspelo. V petek sem imel res naporen dan. Po koncu sem bil frustriran, a danes je šlo vse po načrtih," je bil navdušen Dumoulin.

Thomas zadnjič jokal ob poroki
Še precej bolj vesel je bil Thomas, ki je komaj našel prave besede. Večkrat se je zapletel v stavkih, čustva so ga popolnoma prevzela po uspehu kariere: "Med Tourom sem šel iz dneva v dan, sploh nisem razmišljal o skupni zmagi. Zdaj se je vse skupaj zgodilo nenadoma. Zmagal sem Tour! Kronometer sem začel odločno. Vedel sem, da imam najboljši čas. Na določenih ovinkih sem pretiraval in športni direktor Portal mi je svetoval, da imam skupno zmago v žepu, zato se lahko sprostim. Zadnjič sem jokal, ko sem se poročil. Danes me je znova doletelo, vse skupaj ni več realno."