Slovenke so si zagotovile nastop na Eurobasketu 2019 že krog pred koncem kvalifikacij! Foto: www.alesfevzer.com
Slovenija na dosedanjih petih tekmah kvalifikacij še ni izgubila, v sredo pa bo proti Franciji igrala za prvo mesto v skupini. Foto: www.alesfevzer.com

Čeprav smo odigrale katastrofalno slabo tekmo, smo vse zelo srečne, saj smo se drugič zapored uvrstile na evropsko prvenstvo. Breme je bilo težko. Veliko smo grešile, izgubljale žoge, celo pri polaganjih nismo bile natančne, tako da lahko rečem, da smo igrale tam na 20 odstotkih svojih zmožnosti. A glavno je, da smo izpolnile cilj in da bomo naslednje leto znova v družbi najboljših evropskih reprezentanc.

Nika Barič, kapetanka Slovenije

Slovenija bo po letu 2017 še drugič zapored zaigrala na Eurobasketu.

Varovanke selektorja Damirja Grgića so izkoristile že prvo zaključno žogo, tako da se lahko na gostovanje v Francijo odpravijo brez skrbi.

Breme ključne zmage
Slovenke so Finke na prvi tekmi v Celju premagale s kar 40 točkami razlike, tokrat je bila razlika pol manjša.

V prvi četrtini so bile Finke boljše, dobile so jo z 18:16. V drugi četrtini pa je Slovenija z delnim izidom 15:2 hitro prevzela vodstvo in ga višala iz minute v minuto, v 17. minuti so prišle do dvomestne prednosti (33:22). Breme ključne zmage jih je oviralo tudi v nadaljevanju, tako da so se gostiteljice sredi tretje četrtine približale (42:50), v zadnji četrtini, ko je razlika poskočila na 53:72, pa so se igralke končno sprostile in zasluženo prišle do visoke zmage.

Najboljše strelke pri Sloveniji so bile Shante Evans z 19 točkami, Zala Friškovec, ki jih je dosegla 17, in Eva Lisec, ki je imela ob 13 točkah še devet skokov.

Boj za prvo mesto v sredo
Slovenija na dosedanjih petih tekmah kvalifikacij še ni izgubila, v sredo pa bo proti Franciji igrala za prvo mesto v skupini. Zmaga ali poraz z manj kot šestimi točkami proti evropskim podprvakinjam in srebrnim z OI 2012 pa ji bi prinesla celo prvo mesto v skupini in s tem pozicijo nosilca na žrebu skupin 12. decembra v Beogradu.

Evropsko prvenstvo 2019 bo potekalo od 27. junija do 7. julija v Srbiji in Latviji. Slovenija bo igrala v Srbiji. Želja Košarkarske zveze Slovenije je Niš, ena od predtekmovalnih skupin bo še v Zrenjaninu, zaključni boji pa bodo potekali v Beogradu.

EVROPSKO PRVENSTVO 2019
KVALIFIKACIJE

Skupina E

5. krog
FINSKA - SLOVENIJA
68:88 (18:16, 9:25, 21:20, 20:27)
600; Bejedi 19, Aijanen 14, Kuier 9; Evans 19, Friškovec 17, Lisec 13, Barič 9, Prezelj in Jakovina po 8, Oblak 7, Ocvirk 3, Debeljak in Rupnik po 2.

Met za dve točki: 19/39; 25/50
Met za tri točke: 9/30; 8/22
Prosti meti: 3/6; 14/15
Skoki: 40; 40.

6. krog, sreda ob 20.45:
FRANCIJA - SLOVENIJA

Vrstni red: Slovenija 10, Francija 7, Romunija 5, Finska 5 točk.

Na evropsko prvenstvo se uvrstijo zmagovalci skupin in šest najbolje drugouvrščenih ekip iz osmih skupin.