Gorana Dragića je v prvi četrtini presekala tehnična napaka, v drugi četrtini pa je Angoli nasul 14 točk in poskrbel, da je šla Slovenija na glavni odmor s točko prednosti. Foto: Aleš Fevžer
Domen Lorbek je bil s 17 točkami najboljši slovenski strelec. Zadel je vseh šest prostih metov, od tega dva v zadnji minuti, s čimer je dokončno potrdil slovensko zmago. Foto: Aleš Fevžer
Angola je skok dobila s 35:30, njena rezervna klop pa je slovensko premagala kar z 51:37. Foto: Aleš Fevžer
Analiza tekme Slovenije - Angola
Angola namučila slovenske košarkarje

Za osvojitev prvega mesta v skupini D, s čimer bi ob idealnem razpletu na Američane naleteli šele v polfinalu, bo v četrtek zadoščal tudi poraz z osmimi točkami razlike. Najboljši strelec Slovenije je bil Domen Lorbek s 17 točkami. Goran Dragić (igral je le 17 minut) je vseh svojih 14 točk dosegel v drugi četrtini, ko je Slovenija hitro izničila osem točk zaostanka. Ob sumljivih sodniških odločitvah in kar treh tehničnih napakah, ki jih je dobila Slovenija, se je bilo treba na podoben način reševati tudi v tretji četrtini. Angola je bila res nepopustljiva, dobro je skakala in imela v trojici Moreira, Fortes in Moore vedno kakšno rešitev. Nazadnje je zagrozila z dvema trojkama in 21 sekund pred koncem znižala na 89:87, toda presenečenja v Las Palmasu ni bilo.
Prva četrtina: Osem točk Balažiča
Podobno kot proti Južni Korej jee Slovenija začela zaspano in prvič zadela po dobrih dveh minutah, ko je bil Jure Balažič (osem točk v prvi četrtini) uspešen pri metu za tri. Kar nekaj nervoze je bilo opaziti in nestrinjanja s sodniškim kriterijem. Goran Dragić je zaradi ugovarjanja dobil celo tehnično napako, Jaka Klobučar pa ga ni najbolje zamenjal. Angola je bila agresivna v obrambi in boljša v skoku. Po Zdovčevi minuti odmora je Slovenija s petimi zaporednimi točkami (koš Omića in nova trojka Balažiča) povedla z 10:9, toda Angola je spet prevzela pobudo. S spektakularno trojko ob izteku napada je Jaka Blažič postavil izid prve četrtine 17:17.
Druga četrtina: Šov G. Dragića
Enajstkratni afriški prvak je drugo četrtino odprl z osmimi zaporednimi točkami v manj kot minuti. Udarna zunanja linija brata Dragić - Domen Lorbek je stvari hitro postavila na svoje mesto, pri čemer je G. Dragić dosegel pet točk v nizu, Lorbek pa trojko za 25:25. A je bilo treba kmalu loviti tekmeca. S protinapadom, ki ga je končal Murić, je bilo v 15. minuti spet lepo pogledati na semafor (32:31). Angola se ni dala, z iznajdljivim centrom Yanickom Moreiro (9 v prvem polčasu) je povedla 32:35, takrat pa se je Dragić odločil narediti red. Kar 14 točk je dosegel v drugi četrtini in polčas, v katerem je Slovenija zadela polovico od 20 poskusov za tri točke, se je po njegovi zaslugi končal s 44:43 v slovensko korist.
Tretja četrtina: Sodniki jezili Slovence
S prodori in igro na visoke igralce je Slovenija dobro začela drugi polčas (50:45), kar pa ni zmanjšalo Zdovčeve nervoze. V 25. minuti je selektor dobil tehnično napako in Angola je spet nagnila tehtnico na svojo stran (53:54). In neverjetno, sledila je nova tehnična napaka, tokrat jo je dobil Balažič. Roberto Fortes, v tej četrtini zelo razigran, je po protinapadu zadel za 53:59, sledil pa je še koš Afričanov za vodstvo 53:61. K sreči je Slovenija z igro pod obročem hitro ujela priključek in po ukradeni žogi ter protinapadu Klobučarja povedla s 65:63. Reggie Moore je odgovoril s trojko in pred zadnjo četrtino je bilo 65:66.
Zadnja četrtina: Prepeličeva trojka za plus 10
Slovenija se brez treh udarnih košarkarjev s po tremi osebnimi napakami (G. Dragić, Lorbek, Balažič) ni in ni mogla odlepiti. Moore je nadaljeval strelski pohod in z novo trojko Angolo popeljal v vodstvo 69:70. A pravi čas so bili tudi Slovenci natančni od daleč. Murić je v 35. minuti (79:74) dodal nov tritočkovni kamenček v slovenski mozaik. Angoli je pošla sapa, trojka Klemna Prepeliča je tri minute in pol pred koncem prinesla vidno olajšanje na slovenski klopi. Prvič je bilo +10 (84:74). Angola je z dvema trojkama sicer zagrozila, tako da je bila do zadnje minute v igri za presenečenje in s tem za ohranitev realnih možnosti za osmino finala, a so bili slovenski igralci vendarle dovolj zbrani. Zmago je za vodstvo 91:87 s prostima metoma potrdil Lorbek.