Pau Gasol je bil najboljši igralec tekme. Dosegel je 26 točk, 9 skokov, tri blokade in dve podaji. Tiago Splitter je bil popolnoma nemočen. Foto: EPA
Gorgui Dieng
Gorgui Dieng je bil nerešljiva uganka za hrvaško obrambo. Foto: EPA
Senegal
Senegal je po Portoriku tudi Hrvaško zadržal na 75 točkah in tako osvojil ključni zmagi na SP-ju. Foto: EPA
Walter Herrmann
Walter Hermann je igral le dobrih 14 minut in dosegel 10 točk (iz igre 4/6). Imel je še pet skokov. Foto: EPA

Tretji dan svetovnega prvenstva v košarki se je tako začel z velikim presenečenjem. Hrvaška je po dveh uvodnih zmagah doživela prvi poraz, Senegal pa je z drugim uspehom naredil velik korak k napredovanju.

Center Dieng nerešljiva uganka za Hrvate
Senegalci so vodili skoraj celotno tekmo, zaostajali so le v 1. četrtini, prvi polčas pa so dobili za devet točk (41:32). Hrvati nikakor niso mogli ustaviti prvega strelca Gorguia Dienga, ki je bil s 27 točkami z naskokom prvi strelec dvoboja. 211 cm visok center je imel ob tem tudi izjemno pomoč organizatorja igre Xanea Dalmeide (15 točk), svoje pa so dodali tudi preostali izbranci selektorja Cheika Sarrja.

20 sekund pred koncem samo točka razlike
Košarkarji iz Zahodne Afrike so se z zrelo in preudarno igro izkazali v zadnjih minutah in sekundah, ko so Hrvati skušali uloviti nasprotnike in pri tem zgrešili (Bogdanović in Rudež) kar nekaj metov za tri točke, ki bi jih prinesle izenačenje. Naturalizirani Hrvat Lafayette je 20 sekund pred koncem s trojko znižal na 73:72, a je bil nato Dalmeida natančen iz prostih metov, južni sosedje pa so nato prehitro zapravili žogo in tekma je bila odločena. Zdaj imajo Senegal, Hrvaška in Argentina po 5 točk v skupini B.

Pau Gasol neustavljiv
Na večernem derbiju skupine A so Španci začeli silovito. Po petih minutah so vodili s 15:4, po prvi četrtini pa že s 30:14. Brazilija si ni več opomogla. Neustavljiv je bil Pau Gasol s 26 točkami in devetimi skoki, pri Braziliji je še najbolj izstopal Leandro Barbosa z 11.

Španci so zadeli enajst trojk, Pau Gasol je bil natančen trikrat, Rudy Fernandez, Sergio Rodriguez in Juan Carlos Navarro pa po dvakrat. Gostitelji prvenstva so zanesljivo dobili skok (41:32).

Filipini po Hrvaški prestrašili še Argentino
Argentina je s 85:81 premagala Filipine. Kazalo je na zanesljivo zmago Argentine, ki je vodila že za 15 točk. Dve minuti pred koncem je Jimmy Alapag s trojko za znižanje izida na 82:81 napovedal razburljivo končnico, toda to so bile zadnje točke Filipinov. V zadnji minuti je Andres Nocioni zadel tri proste mete in potrdil zmago. Najboljši igralec tekme je bil Luis Scola z 19 točkami in sedmimi skoki. Tako pri metu za dve kot pri metu za tri točke in pri skokih (35:39) je bila Argentina slabša. Odločilo je večje število podaj (17:9) in predvsem manjše število izgubljenih žog (8:16).

SKUPINA A
IRAN - SRBIJA
70:83 (18:21, 20:21, 13:25, 19:16)
Haddadi 29; Bjelica 18 točk in 10 podaj, Bogdanović 16, Raduljica 13, Teodosić 8.
FRANCIJA - EGIPT
94:55 (23:15, 26:11, 19:10, 26:19)
Lauvergne 12, Pietrus 11, Diot in Tillie po 10; Elgammal 12.
BRAZILIJA - ŠPANIJA
63:82 (14:30, 18:15, 15:21, 16:16)
Barbosa 11, Varejao 10, Huertas 8; P. Gasol 26 (11/15 iz igre) in 9 skokov, Rodriguez 12, Navarro 10.

75:77 (16:18, 16:23, 20:18, 23:18)
Bogdanović in Šarić po 15, Tomić 14; Dieng 27 (iz igre 8/14) in 8 skokov, Dalmeida 15 in 5 podaj, Faye 11, Ndoye 9.
ARGENTINA - FILIPINI
85:81 (22:25, 21:13, 28:23, 14:20)
Scola 19, Mata 17, Laprovittola in Herrmann po 10; De Ocampo 18, Alapag 15.
PORTORIKO - GRČIJA
79:90 (19:10, 14:21, 19:27, 27:22)
Balkman 23, Barea 21; Zisis 19, Anretokounmpo 15, Calathes 14, Bourousis 12.

GRČIJA             3  3 0   +46   6
ARGENTINA          3  2 1   +22   5
HRVAŠKA            3  2 1    +6   5
SENEGAL            3  2 1   -14   5
FILIPINI           3  0 3   -19   3
PORTORIKO          3  0 3   -41   3

V skupini C in skupini D je bil ponedeljek prost dan. Slovenija bo svojo tretjo tekmo letošnjega SP-ja v torek odigrala proti Južni Koreji (ob 20.00).