Pittsburgh je nazadnje v finalu igral leta 2009, ko je bil tudi prvak. Preostala dva naslova so osvojili v letih 1991 in 1992. Foto: Reuters

Pingvini se bodo za Stanleyjev pokal udarili s San Josejem. Prva tekma bo v Pittsburghu v noči na torek.

Vsi zadetki so padli v dobrih osmih minutah druge tretjine. Rust je Pittsburgh popeljal v vodstvo v 22. minuti. Izenačil je Jonathan Drouin v 30. minuti, a je Rust odgovoril že 30 sekund pozneje. To je bil tudi zmagoviti zadetek 24-letnika, ki je v končnici zadel petkrat. Toliko golov je dosegel na 55 tekmah v rednem delu. "Trenutno se zelo zabavamo na ledu. Čaka nas še ena velika naloga," je povedal Rust.

Pittsburgh je imel veliko premoč, kar potrjuje tudi razmerje v strelih. 22-letni Matt Murray je zaustavil 16 strelov, Andrej Vasilevski na drugi strani pa 37. "Zadnja tretjina je bila vrhunska. Bila je najglasnejša, kar sem jih kadar koli slišal v stavbi v vseh mojih letih, odigranih v NHL-u," je dejal trener Pittsburgha Mike Sullivan in pohvalil množico 18.600 gledalcev v dvorani.

Pittsburgh je bil prvak Lige NHL trikrat, San Jose pa še čaka prvi naslov v 25-letni zgodovini kluba. Moštvi sta se v sezoni pomerili dvakrat. 21. novembra je San Jose v Pittsburghu slavil s 3:1, deset dni pozneje pa je Pittsburgh vrnil udarec s 5:1.