Razočaranje Valterja Birse po zastreljani 11-metrovki proti Genoi. Prejšnji mesec je z bele točke proti Juventusu uspešno streljal veteran Sergio Pellissier, ki pa ga tokrat ni bilo na igrišču. Foto: EPA
Zlatan Ljubijankić
Zlatan Ljubijankić (desno) in soigralci so v soboto doživeli veliko razočaranje v Saitami. Foto: Reuters

Slovenski reprezentant je v 37. minuti z bele točke streljal čez prečko in ostaja pri treh zadetkih v tej sezoni. Končni izid tekme 15. kroga italijanskega prvenstva je bil 0:0. Že pred Birsovo priložnostjo je Riccardo Meggiorini zadel prečko, nad njim je bil storjen tudi prekršek za 11-metrovko.
V drugem polčasu so bili bližje golu gostje, veselje Nikoli Ninkoviću je preprečila vratnica. Genoa, ki je v prejšnjem krogu doma s 3:1 premagala vodilni Juventus, je v gosteh prekinila niz treh porazov in osvojila prvo točko v zadnjih dveh mesecih.

Kapetan v polno v pokalu
Pri Chievu, ki je na lestvici 13., Boštjan Cesar znova ni dobil priložnosti. V italijanski prvi ligi Serie A je zadnjič igral v 6. krogu 24. septembra v Neaplju (2:0)! Po okrevanju po poškodbi na oktobrski tekmi proti Angliji je zadnja štiri srečanja v celoti preživel na klopi. Prednost dobivajo izkušeni osrednji branilci Dario Dainelli (37 let), Alessandro Gamberini (35) in Nicolas Spolli (33). Je pa zaigral v torek v 1/16 finala italijanskega pokala proti Novari, ko je v 49. minuti dosegel tudi zadnji zadetek ob zmagi s 3:0 in na zelenici ostal vseh 90 minut.

Odličen teden Granade
Pri Granadi Reneja Krhina vse od 22. oktobra ni niti na klopi. Tako je ostalo tudi v sredo v španskem pokalu, ko je bila Granada z 1:0 boljša od Osasune. Za to so krive tudi bolečine v desnem kolenu, zdaj pa naj bi 26-letnik le okreval, saj se je prav danes vrnil na treninge z ekipo. V soboto je Granada na andaluzijskem derbiju presenetljivo z 2:1 ugnala še Sevillo v La Ligi in s prvo zmago v sezoni zapustila zadnje mesto.

Belec branil v drugem polčasu
Že v petek je šele svojo drugo priložnost v tej sezoni v italijanski drugi ligi dočakal Vid Belec pri Carpiju, ki je ob zmagi z 0:1 v Trapaniju branil v drugem polčasu, potem ko je imel težave z mišico Simone Colombi. Poškodoval se je tudi drugi Slovenec pri Carpiju Aljaž Struna in moral v 69. minuti predčasno z igrišča. V ponedeljek je samostojno treniral v telovadnici. Carpi je na lestvici šesti.

Vrnitev Matavža po poškodbi
V nemški drugi ligi je Nik Omladič z Eintrachtom iz Braunschweiga v ponedeljek doživel tretji poraz (Union Berlin je bil boljši z 2:0) in prvo mesto prepustil Stuttgartu, za katerim zaostaja dve točki. Nürnberg, pri katerem se je Tim Matavž vrnil po enomesečnem počitku zaradi poškodbe gležnja, je enajsti, nazadnje je doma z 1:3 izgubil proti Sandhausnu. Matavž je na zelenico prišel v drugem polčasu pri izidu 0:1 in v statistiko vpisal en strel in sedem dobljenih skokov. Mišo Brečko je igral vso tekmo.
Čavušević v Turčijo po prezimitev v Evropi
V švicarski drugi ligi je Džengis Čavušević na tekmi proti Wilu, kjer je leta 2010 začel svojo pot v tujini, dosegel peti gol v tej sezoni, s čimer je tretji najboljši strelec vodilnega Züricha. Igral je od 73. minute, končni izid 2:0 pa je postavil v 88. minuti. V četrtek čaka Zürich tekma sezone, saj si bo v zadnjem krogu skupinskega dela Evropske lige (v njej igra kot zmagovalec švicarskega pokala) v Turčiji proti Osmanlisporju poskušal zagotoviti prezimitev v Evropi, za kar potrebuje zmago.

"Zlajo" ostal brez naslova
Na Japonskem je Zlatan Ljubijankić v finalu tamkajšnjega prvenstva z Urawo Red Diamondsi klonil pred Kashima Antlersi. Prvo tekmo so sicer v torek v gosteh dobili z 0:1, a nato štiri dni zatem doma pred 59.837 gledalci izgubili z 1:2, ko je Mu Kanazaki v 79. minuti z 11-metrovke dosegel svoj drugi zadetek na srečanju in Kashimi zagotovil osmi naslov japonskega prvaka. Po rednem delu sezone je bila Kashima tretja, 15 točk za Urawo. "Zlajo" je igral od 71. minute, na prvi tekmi pa od 81. minute. Branko Ilić je bil pri podprvakih vso sezono na stranskem tiru.
Zastreljana 11-metrovka Birse

Zadetek Cesarja na pokalni tekmi Chievo - Novara

Zadetek Čavuševića na tekmi Zürich - Wil (od 1:35 dalje)

NOGOMETNA REPREZENTANCA selektorja Srečka Katanca za tekmi z Malto in Poljsko (27)

-

ni prijavljen za igranje v La Ligi + poškodovan (zlomljen prst)

vso tekmo (7,5)
drugi najbolje ocenjeni igralec tekme, 1 strel, podaje 25/36 (69 %), 2 skoka, konec jesenskega dela - 7. mesto
Miral SamardžićHenan Jianye (KIT)

*konec prvenstva*

/13. mesto v 16-članski Super ligi
Gregor SikošekLuka Koper (SLO)Maribor - Luka Koper 4:0;
Luka Koper - Aluminij 1:0
vso tekmo;
36' (0:0)
/;
/
Nejc Skubic
Konyaspor (TUR)Alanyaspor - Konyaspor 2:3vso tekmo (6,5)podaje 12/19 (63 %), 4 dobljeni dvoboji
Dejan Trajkovski Twente (NIZ)Willem II - Twente 0:0/poškodovan (ključnica)
VEZISTI (10)
Valter BirsaChievo (ITA)Chievo - Novara 3:0 (P);
/;
73' (0:0) (6,2)
na klopi;
najslabše ocenjeni igralec Chieva, v 37' z 11-metrovke streljal prek vrat, 1 strel, podaje 22/31 (71 %), 2 skoka, 2 dobljena dvoboja
Matic ČrnicRijeka (HRV)Lokokotiva Zagreb - Rijeka 1:3 (P);
Dinamo - Rijeka 1:1
/poškodovan (meniskus)
Kevin KamplBayer Leverkusen (NEM)

Bayer Leverkusen - Freiburg 1:1

vso tekmo (6,5)

brez strela, podaje 63/75 (84 %), poškodba desnega stopala, počival bo približno dva meseca

/;
75' (0:3)
na klopi;
v 44' za 0:2 - 4. zadetek
Jasmin KurtićAtalanta (ITA)Atalanta - Pescara 3:0 (P);
Juventus - Atalanta 3:1
/;
75' (3:0)
brez strela, podaje 25/31 (81 %)
Nik OmladičEintracht Braunschweig (NEM II)Union Berlin - Eintracht Braunschweig 2:0 65' (1:0) (6,0)

podaje 7/13 (54 %)

Aleks PihlerMaribor (SLO)Maribor - Luka Koper 4:0;
Maribor - Rudar 1:0
vso tekmo;
65' (0:0)

/;
/

Benjamin Verbič
Köbenhavn (DAN)

Köbenhavn - Viborg 4:0;
Köbenhavn - Randers 1:0

77' (3:0);
/
/;
zunaj ekipe
Miha ZajcOlimpija (SLO)Olimpija - Celje 2:1;
86' (2:1);

poškodovan (stegenska mišica)

Roman BezjakDarmstadt (NEM)Darmstadt - HSV 0:2 61' (0:1) (5,9)

vrnitev po poškodbi (počena kost v prstu), brez strela, podaje 6/9 (67 %)

Josip IličićFiorentina (ITA)Fiorentina - Palermo 2:184' (1:1) (7,1)

4 streli, podaje 17/23 (74 %), 3 preigravanja, 2 dobljena dvoboja
Milivoje NovakovićMaribor (SLO)Maribor - Luka Koper 4:0;
/

poškodovan (zlom dela kosti pri gležnju)

Andraž Šporar Basel (ŠVI)Young Boys - Basel 3:1 59' (2:0)

prvi poraz Basla, Young Boys je drugi na lestvici

V tabelo so za igralnim časom dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 15 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.