Robert Berić je na 24. tekmi v dresu St. Etienna dosegel jubilejni deseti gol. V osrednji Franciji so prepričani, da so končno dobili pravega naslednika Pierre-Emericka Aubameyanga, ki je na 91 tekmah za ASSE dosegel 41 golov. Foto: Reuters
Robert Berić proti Lillu - heatmap
Kako se je gibal Berić proti Lillu? Kliknite na sliko za večji prikaz "heatmapa" aplikacije Sofascore, ki je Krčana ocenil s 7,2. Bolj uveljavljeni WhoScored je slovenskemu napadalcu izračunal oceno 7,4. Foto: MMC RTV SLO/Sofascore
Kevin Kampl in Wendell (Bayer Leverkusen)
Vidno olajšanje in zadovoljstvo Kevina Kampla po koncu tekme v Mainu, kjer je Leverkusen dvakrat zaostajal, a na koncu v 92. minuti dosegel prepotrebno drugo zmago v Bundesligi. Foto: EPA

Beričeva mojstrovina, ko se je z branilcem na hrbtu obrnil in med padcem poslal prefinjen diagonalni lob v bolj oddaljen zgornji kot nasprotnikovih vrat, je seveda tudi kandidat za najlepši gol 7. kroga francoskega prvenstva.

"Ni pomemben gol, temveč tri točke"
Učinkovita predstava, kjer je bil nato vpleten kot drugi podajalec še v podvojitev vodstva St. Etienna, ki je na koncu Lille odpravil s 3:1, je 25-letnemu Krčanu prinesla tudi priznanje slovitega L'Equipa: uvrstitev v najenajsterico kroga.

"Ni pomemben gol, temveč da smo vzeli tri točke," je mirno in kratko po tekmi povedal Berić, ki dokazuje, da ga huda lanska poškodba ni potolkla niti mu odvzela občutka za gol. Na 11. tekmi sezone je namreč dosegel že peti gol za St. Etienne, za izredno nedeljsko predstavo pa je ob menjavi v 76. minuti prejel tudi stoječe ovacije 29 tisoč navijačev, zbranih v kotlu Geoffroy-Guicharda.

Nezvezdnik in racionalni napadalec
Izredna učinkovitost in racionalnost v igri vse bolj navdušujeta spremljevalce Ligue 1. Tako je v 7. krogu Berić uspešno sprejel in oddal vseh 11 podaj, in to z vsega 18 dotiki, pri čemer bi v 69. minuti lahko že sam povišal vodstvo, če ga nasprotniki ne bi ujeli v prepovedani položaj.

Na drugi strani sta Berićeva skromnost in zadržanost, zaradi česar ga v nogometno obsedenem St. Etiennu predstavljajo kot prototip nezvezdnika (20 minutes) in za moštvo izredno uporabnega napadalca, ki hkrati tudi ne porablja ali zapravlja velikega števila žog, predvsem pa zna pičiti kot zelena kobra, kot so ga opisovali že na Dunaju pri Rapidu.

V nedeljo vrnitev na kraj zločina
St. Etienne v četrtek doma čaka tekma Evropske lige z Anderlechtom, a po vzponu na 7. mesto Ligue 1 so vse misli že usmerjene v nedeljski derbi, ko bodo zeleni gostovali v Lyonu. In tekma na Gerlandu bo nekaj posebnega za Berića, saj ga je prav na Lyonovem stadionu novembra lani grdo polomil Jordan Ferri, zaradi česar je bilo konec Berićeve krstne sezone v Franciji, v kateri je na 13 tekmah za ASSE dosegel pet golov.

Kampl v sredo drugi najslabši, v soboto drugi najboljši
Pred prihajajočim novim reprezentančnim sklicem - seznam selektorja Srečka Katanca bo objavljen v četrtek opoldne na Brdu - je imel pester teden tudi ključni igralec Slovenije Kevin Kampl. Med tednom je bil ob domačem remiju z Augsburgom (0:0) med najslabše ocenjenimi, pri čemer so izpostavljali, da je preveč taval po igrišču in prevzemal žogo tudi na bočnem branilskem položaju. Zgodba se je spremenila v soboto, ko je bil ob trikratnemu strelcu Chicharitu ključni igralec preobrata v Mainzu (3:2). Tokrat je Kampl navdušil z odvzemanjem žoge in odločnostjo v dvobojih, pri čemer je tudi dobil sedem od 11 dvobojev.

Nova, že tretja podaja Trajkovskega
Kandidaturo za prvo postavo Slovenije še naprej vlaga Dejan Trajkovski, in to prav na najbolj deficitarnem položaju - levem bočnem branilcu. Na sedmi ligaški tekmi za Twente je prispeval že tretjo podajo za gol, tokrat za vodilnega Enesa Unala proti Vitessu, ki so ga na koncu odpravili z 2:1. Prišlek iz Domžal se je izjemno hitro uveljavil in si zagotovil prvo enajsterico Twenteja, ki se je po 7. krogu povzpel na 6. mesto Eredivisie.

Matavž po podaji še do drugega gola
Kariero strelca uspešno oživlja (nekdanji?) reprezentant Slovenije Tim Matavž, ki se je v želji po stalnem igranju preselil v drugo nemško ligo. Pri Nürnbergu, kjer je kapetan Mišo Brečko, se je ustalil v prvi postavi in v nedeljo bil ključen za zmago na gostovanju pri Arminii Bielefeld, kar je bil sicer derbi začelja 2. Bundeslige. V 81. minuti je naprej podal Burgstallerju za 2:1, štiri minute zatem pa je 27-letni Šempetrc postavil piko na i z golom za končnih 3:1, s čimer je Nurnberg v 7. krogu dosegel prvo zmago sezone.

Berićeva mojstrovina proti Lillu

Iličić z bele točke stresel le vratnico

V Firencah si je v Fiorentina v 23. minuti proti Milanu priigrala najstrožjo kazen. K beli točki je pristopil Josip Iličić, ki je lani zadel vseh sedem 11-metrovk v Serie A. Z natančnim strelom je Jojo sicer premagal vratarja Milana Gianluigija Donnarummo, a z močnim strelom zatresel le desno vratnico. Jojo je zapravil šele drugo 11-m v karieri, prvo v Serie A v devetem poskusu, enajst 11-metrovk pa je v karieri zadel.

Šporar dvakrat podal na povsem identičen način:

Najprej v sredo proti Grasshopersu ...

Andraž Šporar je v sredo drugič zaigral v Super ligi in takoj opozoril nase. Kot rezervist je bil vpleten v preobrat, pri čemer je z lepo in natančno podajo nazaj na vrh kazenskega prostora omogočil gol Birkirja Bjarnasona.

... in v nedeljo proti St. Gallnu

Vajo je Šporar ponovil v nedeljo, ko je prvič v švicarskem prvenstvu zaigral v začetni enajsterici. Tudi tokrat je Špoki pobegnil po desni strani, daleč za seboj pustil branilca in spet po tleh lepo zavrnil žogo na rob kazenskega prostora, kjer jo je v gol spremenil Matias Delgado. Dve podaji na dveh tekmah in vložena kandidatura za stalno igranje v Baslu.

Analiza branjenja Jana Oblaka proti Barceloni

NOGOMETNA REPREZENTANCA selektorja Srečka Katanca za tekmo z Litvo (24)

izven postave; 2 posredovanji in 2 skoka
Miral SamardžićHenan Jianye (KIT)Gvangžu RF - Henan 2:0vso tekmo (6,1)
podaje 11/18
Nejc SkubicKonyaspor (TUR)

Trabzonspor - Konyaspor 1:0

82' (0:0) (7,0)2. ocena Konye, 4 posredovanja, preigravanje, izgubljena žoga, podaje 13/18
poškodovan
Dejan Trajkovski Twente (NIZ)Twente - Utrecht 1:3 (P)
vso tekmo (6,9)
63' (2:0) (6,0)
podaja v 40' iz kota za 2:1 = 2. podaja, 2 preigravanji; 2. najslabša ocena tekme, 1 strel
Matic ČrnicRijeka (HRV)Đakovo - Rijeka 0:3 (P)
Rijeka - Split 2:0
vso tekmo
76' (2:0)
v 52' za 0:2 = prvenec v dresu Rijeke; druga menjava
Kevin KamplBayer Leverkusen (NEM)

Leverkusen - Augsburg 0:0
Mainz - Leverkusen 2:3

vso tekmo (6,2)
vsotekmo (7,8)

2. najslabša ocena tekme, 1 preigravanje, 4 izgubljene žoge; 2. najocena tekme, 1 strel, 5 posredovanj, preigravanje, skok, podaje 57/63

Rene Krhin
Granada (ŠPA)Granada - Athletic 1:2
Alaves - Granada 3:1
/
76' (2:0) (6,8)
na klopi; 3. ocena Granade, 3 skoki, 2 posredovanji, preigravanje, podaje 25/30
Jasmin KurtićAtalanta (ITA)Atalanta - Palermo 0:1
Crotone - Atalanta 1:3
65' (0:0) (6,4)
vso tekmo (8,6)
1 skok, 1 posredovanje, 2 izgubljeni žogi; igralec tekme, v 40' za 0:2 = 1. gol, 3 streli, 2 posredovanji, 2 skoka, preigravanje, podaje 33/42
Benjamin VerbičFC Köbenhavn (DAN)Randers - FCK 2:2
FCK - Aarhus 2:0
71' (2:1)
/

/
izven postave

Blaž VrhovecMaribor (SLO)

Koper - Maribor 1:2
Rudar - Maribor 1:1

87' (1:2)
/
zadnja menjava; na klopi
Miha ZajcOlimpija (SLO)Celje - Olimpija 0:1
Olimpija - Radomlje 2:0
vso tekmo
66' (2:0)
v 70' za 0:1 = 5. gol; v 30' za 1:0 = 6. gol
NAPADALCI (4)
Robert BerićSt. Etienne (FRA)Nantes - ASSE 0:0
ASSE - Lille 3:1
/
76' (2:0) (7,4)

na klopi; v 63' za 1:0 = 3. gol, 3. ocena tekme, 2 strela, podaje 11/11

Roman BezjakDarmstadt (NEM)Darmstadt - Hoffenheim 1:1
Augsburg - Darmstadt 1:0
vso tekmo (6,4)
45' (0:0) (6,5)

igral na levem krilu, 1 strel, 4 skoki, podaje 5/12; 2 posredovanji, 1 skok, menjan po izključitvi soigralca

Josip IličićFiorentina (ITA)Udinese - Fiorentina 2:2
Fiorentina - Milan 0:0
/
82' (0:0) (6,5)
na klopi; v 23' zapravil 11-m, 5 strelov, preigravanje in skok, podaje 32/39
Milivoje NovakovićMaribor (SLO)Koper - Maribor 1:2
79' (1:2)
vso tekmo

prva menjava; v 26' za 0:1 = 3. gol

V tabelo so za igralnim časom dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 16 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.