Slovenci so povsem zasenčili Nizozemce. Na fotografiji veselje Mitje Gasparinija, Janija Kovačiča, Alena Pajenka in Dejana Vinčića. Foto: EPA
Urnaut: Odigrali smo zelo mirno in zelo zrelo
Slovenskim odbojkarjem uspel veliki met
Zaključek tekme Slovenija – Nizozemska

Slovenci so prekosili samega sebe in povsem nadigrali Nizozemsko, ki je predtem dobila vseh osem medsebojnih srečanj.

Tokrat so varovanci Andree Gianija praktično vseskozi držali niti igre v svojih rokah. Boljši so bili v vseh elementih igre. Slabih trenutkov Slovenije skorajda ni bilo, tako da so se po 79 minutah povsem zasluženo veselili izjemnega uspeha. Končno razmerje točk je bilo 75:57.

Pri Sloveniji sta bila s po 13 točkami najučinkovitejša Mitja Gasparini in Klemen Čebulj.

Veliko časa za slavje pa ne bo, saj Slovence že v sredo ob 16.45 čaka četrtfinalni obračun s Poljsko, ki je bila pred dnevi boljša s 3:1. Ali lahko Slovenija tokrat preseneti svetovne prvake?

Najboljši niz Slovencev v Bolgariji
Slovenci so odigrali izjemen uvodni niz, ki so ga dobili s 25:16. Izid je bil nazadnje izenačen pri 9:9, nato pa je Slovenija s serijo uspešnih akcij ušla na 15:11. Nizozemski selektor je vzel minuto odmora, ki pa ni pomagala. V napadu raznoliki in razpoloženi Slovenci so še dvignili ritem ter se po točkah Čebulja, Gasparinija in Dejana Vinčića odlepili na 24:16. Odločilno točko je z uspešnim blokom prispeval Vinčić.

Slovenija ni popuščala
Slovenci so v drugem nizu nadaljevali, kjer so končali. Hitro so ušli na 8:4, tako da je nizozemski selektor s pol minute odmora želel prekiniti slovenski ritem. In sprva mu je uspevalo, saj so Nizozemci izenačili na 11:11. Tulipani so držali korak do 15:16, nato pa se je Slovenija odlepila na 20:17. Dramatične končnice ni bilo, saj so Slovenci na krilih razpoloženih Čebulja in Vinčića niz rutinirano pripeljali do zmage s 25:19.

Roka se ni zatresla
Tretji niz so nekoliko bolje začeli Nizozemci, a tudi Slovenci niso popuščali. Dihali so za ovratnik nasprotnikom in po bloku Gasparinija prvič povedli s 14:13. Malo pozneje je po uspešnem napadu semafor kazal 15:13. Nizozemci so izenačili na 16:16, nato pa je sledila drama "točka za točko". Slovenci so po 20:20 nanizali dve točki zapored, ki sta jih priborila Urnaut in Vinčić. Po minuti odmora so Nizozemci žogo poslali v avt za 23:20. Daniel Koncilja je priboril točko za 24:21. Nizozemci so še znižali na 22:24, malo pozneje pa sami - s servisom Nielsa Klapwijka v avt - podarili Sloveniji odločilno točko. Slavje v Sofiji se je začelo ...