Marcel Hirscher je v St. Moritzu dokazal svoje mojstrstvo v tehničnih disciplinah. Foto: EPA

Sem super srečen. To je res prekrasen občutek, nisem čutil nekega pritiska, potem ko sem bil srebrn v kombinaciji in po zelo čustveni zlati kolajni v veleslalomu, je bilo nekaj psihično najlažjega iti v tekmo. Zame je bilo vse dobro, tudi če bi odstopil, edino, česar si ne bi nikoli oprostil, je to, da bi bil počasen. Tega preprosto popolnega svetovnega prvenstva je konec.

Marcel Hirscher
Štefan Hadalin
Štefan Hadalin je bil po odličnem nastopu v finalu ob prihodu v cilj navdušen. Foto: Reuters

Lahko rečem, da je to rezultat kariere, za deseto mesto je ravno tako treba premagati marsikaterega mojstra in danes mi je to zelo lepo uspelo. Poleg tega sem imel še najboljši čas druge vožnje in sem premagal Hirscherja za devet stotink, tudi to bo šlo v moj arhiv, na kar sem zelo ponosen.

Zaključek slaloma v St. Moritzu
Nastop Hadalina v drugi vožnji
Nastopi Slovencev v prvi vožnji
Nastop Hirscherja v prvi vožnji

Najboljši smučar zadnjih let je prvi po Albertu Tombi, ki je na svetovnem prvenstvu zlato medaljo osvojil v obeh tehničnih disciplinah. Italijanu je to uspelo leta 1996 v Sierri Nevadi. Avstrijcu, ki letos vodi v skupnem seštevku svetovnega pokala v obeh tehničnih disciplinah, je osvojil deveto medaljo na svetovnih prvenstvih, šest od teh je zlatih, po Schladmingu 2013 pa je drugič postal slalomski prvak.

Vsi so pričakovali dvoboj s Henrikom Kristoffersenom, kot je to v navadi v svetovnem pokalu. Toda Norvežan St. Moritz zapušča razočaran, saj je ostal brez medalje, Hirscherju pa sta družbo na odru za zmagovalce delala rojak Manuel Feller in Nemec Felix Neureuther. Avstrija je zdaj tudi najuspešnejša država 44. svetovnega prvenstva. S Hirscherjevim zlatom je prehitela Švico in ima na prvem mestu tri zlate, štiri srebrne in dve bronasti kolajni.

Hadalin najhitrejši v finalu
Štefan Hadalin je odlično smučal na drugi progi, ko je bil celo najhitrejši. Po prvi vožnji, ko je naredil eno večjo napako, z zaostankom 1,50, je bil 22. Izkoristil je dobro številko v finalu. Na strmini je 21-letni Vrhničan ujel pravi ritem in s tekočimi zavoji je v cilj prišel z lepo prednostjo. V vodstvu je ostal do nastopa Andreja Myhrerja, ki je bil po polovici preizkušnje 15. Šved je napredoval na šesto mesto, imel pa je drugi čas finala. Od Hadalina je bil počasnejši za sedem stotink. Tretjega je z devetimi stotinkami zaostanka za slovenskim slalomistom postavil Hirscher. Hadalin je pridobil kar 12 mest in bil deseti. V svetovnem pokalu je njegova najboljša uvrstitev 15. mesto letos iz Wengna.

Hadalin o rezultatu kariere
O dobrem nastopu je bil Hadalin prepričan že med čakanjem na drugo vožnjo. Že na ogledu je vedel, da mu razmere ustrezajo, da je postavitev zelo primerna za njegov način smučanja: "Začel nisem najbolje. Od srednjega dela in praktično do cilja pa je bilo tako, kot sem si želel. Sem zelo zadovoljen in ponosen na to, kar mi je uspelo. Res nori občutki. Že proti cilju druge vožnje sem vedel, da sem zelo hiter in da bo to odlična vožnja. Potem sem se v cilju sprostil in pustil čustvom prosto pot."

"Lahko rečem, da je to rezultat kariere, za deseto mesto je ravno tako treba premagati marsikaterega mojstra in danes mi je to zelo lepo uspelo. Poleg tega sem imel še najboljši čas druge vožnje in sem premagal Hirscherja za devet stotink, tudi to bo šlo v moj arhiv, na kar sem zelo ponosen," je bil zadovoljen Hadalin, ki je bil od kolajne oddaljen slabih pet desetink sekunde: "Nisem hotel preveč razmišljati o kolajni. Bistvene zame so izvedbe, zavoji, občutki, to, da ko smučam, uživam, napadam in potem semafor pokaže svoje. Bo prišlo. Če dobro smučaš, vztrajaš, če trdo delaš, če si osredotočen, verjameš, korak za korakom, počasi proti vrhu. Nočem ničesar prehitevati, ostajam na realnih tleh."

Nastopili so še trije Slovenci. Do cilja je v prvi vožnji prismučal le še Žan Kranjec, ki pa je med prvo vožnjo dobil neugoden udarec v obraz. Zaostanek 2,55 je zadoščal za 36. mesto, v drugi vožnji pa ni štartal. Prebil si je zgornjo ustnico in v cilju dobil tri šive. Žan Grošelj, ki ima težave s poškodovano roko, in Jakob Špik, ki si je nastop priboril v sobotnih kvalifikacijah, ko je bil med 135 smučarji najhitrejši, sta odstopila. V kvalifikacijah si je nastop na tekmi priboril tudi Ivica Kostelić, ki je za največjo tekmo zime začasno prekinil svojo upokojitev. Na prvi progi je zaostal 3,50 in bil 46., na koncu pa 38. (+7,95).

Feller in Neureuther veliko pridobila
V prvi vožnji si je Hirscher privozil lepo prednost. S številko tri je po dobrem spodnjem delu vodstvo prevzel glavni Hirscherjev tekmec Kristoffersen, a je bil zatem Dave Ryding, ki je bil zelo hiter že v zgornjem delu, 12 stotink hitrejši od Norvežana. Hirscher je imel številko šest. Avstrijec je smučal brez kakršne koli napake. Že začel je zelo hitro, smučal v izjemnem ritmu, izvrsten pa je bil predvsem v spodnjem delu, ko je proti Britancu pridobil kar pol sekunde. Nastop Avstrijca je bil za smučarske učbenike. Za popolno avstrijsko prevlado na prvi progi sta poskrbela Marco Schwarz, ki je presenetil z drugim mestom in 43 stotinkami zaostanka, 48 stotink pa je na tretjem mestu zaostal Michael Matt.

Na sedmem mestu so imeli Avstrijci še Fellerja. Najprej je s številko deset dober čas postavil Neureuther, Feller pa je bil 25 stotink hitrejši. Nato je Kristoffersen napravil preveč napak, Mattias Hargin je odstopil, Ryding je smučal preveč zadržano in je precej zaostal, tudi Matt in Schwarz sta klonila pod pritiskom in končala za najboljšimi. Hirscher pa se je uspešno spopadel tudi z drugo postavitvijo in mirno, brez večjih težav mojstrsko krmaril tudi na že načeti progi in s prednostjo 68 stotink prišel v cilj.