Foto:
Foto:
Japonskemu borznemu indeksu gre na bolje.

Ker sta omenjeni podjetji lani dobro poslovali, so se delnice Gorenja podražile za odstotek, na 5.868 SIT, delnice Mercatorja pa za 0,83 odstotka, na 35.508 SIT. Zadnji posli so bili nekoliko nižji.

Intereuropa je lani poslovala v skladu s pričakovanji, kar pa ne velja za Luko Koper in Pivovarno Laško. Enotni tečaj Intereurope se je zvišal za tretjino odstotka, na 5.367 SIT, medtem ko so delnice Luke (s 123 milijoni SIT tokrat daleč najprometnejše) in Pivovarne Laško le malenkost zdrsnile.

Delnice Krke, Petrola, Droge, Merkurja in Save so se podražile za tretjino odstotka, Istrabenzove pa za pol odstotka.

Slovenski borzni indeks (4.120 točk) se je zvišal za 0,39 odstotka, kar je največ v zadnjih desetih dneh. Tako so morda lastniki delnic spet podoživeli lanske dobičke, ki pa jih morajo še ta mesec izračunati in oddati davčnemu uradu. To seveda ne velja za tiste, ki so vrednostne papirje zadržali več kot tri leta, in za tiste, ki so papirje pridobili s postopkom privatizacije.

Februarja se je SBI20 znižal za 1,87 odstotka. Tudi lani je bil februar negativen mesec, celo najbolj od vseh v letu 2003.

Skupni promet na obeh trgih je dosegel 2,029 milijarde SIT. Indeks PIX je pridobil 0,62 odstotka (ne mesečni ravni simboličen plus), indeks prostega trga IPT pa se ni spremenil. Na prostem trgu je bilo največ poslov sklenjenih z idom Triglav steber I. Promet je presegel 80 milijonov SIT, enotni tečaj pa je ostal dobrih 317 SIT. Sklad NFD 1 (284,4 SIT) je dražji za odstotek, NFD holding (748,38) pa za več kot dva.

Indeks Nikkei spet nad 11.000 točkami
Največji evropski delniški trgi so včeraj zaključili s približno četrtodstotnim plusom. Dobro je šlo delnicam energetskih in naftnih podjetij, slabo pa bančnim delnicam.

Na Wall Streetu je trgovanje zaznamovalo nekaj ekonomskih podatkov, ki so prej razočarali kot navdušili. Indeks Dow Jones (10.580 točk) je izgubil 0,2 odstotka, kar je njegov šesti minus v zadnjih sedmih trgovalnih dneh. Več optimizma je bilo pri trgovanju z delnicami tehnoloških podjetij, saj se je Nasdaq zvišal za pol odstotka, na 2.023 točk.

Petek se je na največjih svetovnih trgih začel odlično - tokijski Nikkei, v katerega je vključenih 225 delnic, je pridobil kar dva odstotka in po petih tednih spet končal nad 11.000 točkami. Londonski FTSE 100 se je povzpel nad 4.550 točk, še več, en odstotek, pa je danes dopoldne pridobil franfkurtski DAX 30, ki je dosegel vrednost 4.050 točk.

Evro je padel pod 1,24 dolarja. Nafta ostaja draga. Londonski brent je vreden približno 31,5 dolarja. Cena unče zlata je v zadnjem času kar vztrajno pod 400 dolarji.