Čeprav tuje neposredne naložbe v Sloveniji čez čas naraščajo, pa država v primerjavi z nekaterimi iz regije, ki so neposredne tuje investicije uporabile za svoj razvojni model, ostaja na repu. Foto: Shutterstock
Čeprav tuje neposredne naložbe v Sloveniji čez čas naraščajo, pa država v primerjavi z nekaterimi iz regije, ki so neposredne tuje investicije uporabile za svoj razvojni model, ostaja na repu. Foto: Shutterstock

Guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle je poudaril, da se je težišče ekonomske razprave v Evropi in Sloveniji od vprašanja inflacije preneslo na vprašanje gospodarske rasti. "Nova Evropska komisija in nekateri veliki ekonomisti se vsi ukvarjajo z vprašanjem, zakaj je gospodarska rast v Evropi tako anemična in kaj lahko naredimo, da bi jo izboljšali," je povzel in spomnil na velik razkorak med obsegom bruto domačega proizvoda ZDA in Evrope; medtem ko je evropski pred 15 leti malenkost presegal ameriškega, zdaj za njim močno zaostaja. Pomemben je tudi podatek, da so med 50 najbolj tehnološko naprednimi podjetji na svetu le štiri iz Evrope.

Najnovejši podatki Banke Slovenije o tujih neposrednih naložbah kažejo, da so se lani v Sloveniji tako kot naložbe Slovenije v tujino povečale za skoraj desetino. Ob tem se odpirajo vprašanja, kaj botruje njihovemu povečevanju, ali gre za odziv na prekinitve v dobavnih verigah in posledično na težave gospodarstva, na nove ekonomsko-politične trende in krepitev protekcionizma, na nove omejitve v mednarodni trgovini oz. ali gre pri tem tudi za vprašanje financiranja.

Globalno okolje pomembno vpliva na tuje neposredne naložbe. Direktorica oddelka finančna statistika Banke Slovenije Irena Drmaž je opozorila, da je trenutno za gospodarstvo v EU-ju največje tveganje šibka rast Nemčije, ki je v nasprotju od prejšnje bolj vseobsežna. "To bo otežilo preboj ali možnost ekonomskih in gospodarskih politik za ponovno krepitev gospodarske rasti in za neposredne tuje naložbe," je dejala. Ob tem je opozorila na zelo pomemben element demografije, saj je delavce zelo težko dobiti na praktično vseh področjih dejavnosti tako v Sloveniji kot v EU-ju.

Sorodna novica Letošnja gospodarska rast bo nižja. Umar napoved znižal na 1,5 odstotka.

Investitorje za vlaganje v Slovenijo po njenih besedah privlačijo strateška lokacija in domet velikosti trga z dostopom do trga EU-ja in bližino balkanske regije, dobavitelji, raziskave in razvoj, delovna sila, podjetniško okolje, plačilna disciplina, infrastruktura, možnost dopolnitve naložbe s sredstvi EU-ja in privlačnost lokacije zaradi naravnih danosti. Ekonomska politika pa jih lahko spodbudi z ukrepi, kot so pregledno davčno okolje, spodbude, manj birokratskih ovir, nepovratna sredstva, ugodni pogoji financiranja, garancije, subvencije.

Makuc izpostavil predvidljivost slovenskega okolja

Glavni izvršni direktor in predsednik Sandoza Slovenija Gregor Makuc je na okrogli mizi izpostavil predvidljivost slovenskega okolja. Če bi tega ocenjevali drugače, se Sandoz ne bi odločil za najnovejšo naložbo v Lendavi, temveč bi izbral kakšno drugo državo, saj jih je bilo v igri za to precej, je dejal. "V Sloveniji veš, na kaj lahko računaš. Državna birokracija bi lahko bila hitrejša, lahko pa bi bila tudi počasnejša in kompleksnejša," je orisal in dodal, da imajo s sodelovanjem z odločevalci dobre izkušnje. Med prednostmi je izpostavil davčno olajšavo za vlaganja v raziskave in razvoj in sklenil, da "ko sešteješ prednosti, vidiš, da to ni tako slabo". Za Radio Slovenija pa je še dodal, da je Slovenija edina v Evropi, kjer lahko uveljavimo 100-odstotno olajšavo za RDI. "Kar druge države, kot je Nemčija spravlja v obup. Sprašujejo se, kako je to možno," je še poudaril.

S tem je soglašal predsednik uprave SID banke Borut Jamnik, ki je ocenil, da je predvidljivost pri velikih sistemih v Sloveniji velika prednost. Izvršna direktorica za strateški razvoj in internacionalizacijo Gospodarske zbornice Slovenije Marjana Majerič se je strinjala le z zadnjim, saj je opozorila, da to ne velja za malo gospodarstvo. "Odločevalci hitreje prisluhnejo velikim, medtem ko se davčno breme za mala in srednje velika podjetja povečuje," je dejala. Odločevalci so v večini primerov prepočasni, je dodala.

Kavšek: Slovenija v primerjavi s tekmeci zaostaja

Član uprave Petrol Drago Kavšek je opozoril, da Slovenija v primerjavi s tekmeci zaostaja in med razlogi za to navedel počasnost pridobivanja dovoljenj. Dejal je tudi, da bi se morala država osredotočiti na nacionalne šampione. Morala bi jih prepoznati oz. se odločiti, kaj bo podpirala z namenom, da se gradijo regionalni šampioni. Nekateri sogovorniki so se namreč strinjali, da za največje naložbe lahko poskrbijo le veliki sistemi, ki lahko omogočijo regionalni preboj. "Pomembno pa je, da država ustvari primerno okolje za industrijo, ki je strateško pomembna," je dejal in za Radio Slovenija dodal, da je preboj možen le na velikih podjetjih. "Na regionalnih igralcih, ki imajo sredstva. Mi pa smo jih prodali ali pa jih ne znamo prepoznati."

Jamnik je navedel, da je podpora države, ki podpira tudi manjša podjetja pri naložbah v tujini, pravilnejši in optimalnejši način razporeditve sredstev, ki so na voljo. V tem kontekstu je po Makučevem mnenju pomembna tudi specializacija in gradnja tega, po čemer je država prepoznavna v regiji in svetu. Jamnik je menil še, da bi morala imeti v institucijah EU-ja država več svojih ljudi oz. da bi v Bruslju potrebovali več lobistov.