Praznovanje 20-letnega obstoja zbirke Lambda se bo zgodilo nocoj ob 20.00 v galeriji Škuc; pozornost prireditve bo usmerjena predvsem k zgodovini zbirke, ki do današnjih dni obsega malo manj kot 90 naslovov, poleg tega pa bo za glasbeni vložek poskrbela kantavtorica Xenia Jus.
Na nocojšnjem slavju "brez ognjemeta in petard" bodo predstavili letošnje izdaje: Foucaultovo Zgodovino seksualnosti ter deli Divja bitja Sama D'Allesandra in Kristali soli Milana Šelja. Kot novosti bosta predstavljeni še knjigi Valencia avtorice Michelle Tea in Pankrtka iz Karoline Dorothy Allison. Spregovorili bodo tudi o delu Intimno državljanstvo Romana Kuharja in knjigi Izpovedi maske, pod katero se podpisuje Jukio Mišima.
V skladu s sredstvi
Pobudnik in urednik zbirke Brane Mozetič pravi, da je bil povod za zbiranje ali izdajanje literature, ki tematizira homoerotiko ali homoseksualnost, že antologija svetovne homoerotične poezije 20. stoletja z naslovom Drobci stekla v ustih, ki je v knjižni zbirki Alpeh izšla leta 1989. Antalogija je bila med bralci dobro sprejeta, kar je Mozetiča še bolj spodbudilo k raziskovanju pojava homoerotike v slovenski literaturi. Tako je društvu Škuc predlagal, da uvedejo povsem novo knjižno zbirko, kar so sprejeli z odprtimi rokami.
Program zbirke je bil zasnovan v skladu z razpoložljivimi sredstvi, kar je sprva pomenilo en ali dva izdana naslova v enem letu. Ko pa so pridobili tudi sredstva iz tujine - v zadnjih letih je Lambda štirikrat pridobila sredstva iz programa Kultura Evropske unije, iz česar se je financiralo 25 naslovov -, se je število letno izdanih knjig do danes povečalo na od sedem do osem naslovov. Zbirka sicer ohranja določen krog bralstva, predvsem bralstvo, ki se zanima za homoerotične tematike ali pa tudi za širšo teorijo seksualnosti, vendar pa dela avtorjev, kot so Arthur Rimbaud, Michel Foucault, Pier Paolo Pasolini, Jean Genet in Judith Butler, zanimajo tudi bralce zunaj običajnega kroga.
Možnost za slovenske avtorje
"Mislim, da je zelo pomembno, da se je Lambda vzpostavila kot trdna in kakovostna knjižna zbirka," pravi Mozetič. Poleg prevodov pa zbirka zajema tudi dela slovenskih avtorjev in avtoric, ki so se po Mozetičevih besedah "skorajda rodili v Lambdi" ter postali širše priznani. Prva knjiga v zbirki, ki je izšla leta 1990, je bila antologija homoerotične ljubezni v slovenski literaturi z naslovom Modra svetloba. Knjiga je obsegala odlomke iz domačih literarnih del, od Stritarja in Cankarja do sodobnikov.
Že omenjena knjiga je, tako Mozetič, nakazala, da je bila Lambda v veliki meri ustanovljena, da bi spodbudila slovenske avtorje in avtorice, ki pišejo na tematiko homoseksualnosti, in jim hkrati ponudila prostor za objavo. Poleg Mozetiča se pod objavljena dela v zbirki med drugimi podpisujejo Suzana Tratnik, Nataša Velikonja, Ciril Bergles in Boris Pintar (prej pod psevdonimom Gojmir Polajnar) ter nekateri mlajši avtorji.
Pri Lambdi spodbujajo tudi še neuveljavljene slovenske pisce. V prvi polovici leta organizirajo odprto branje, na katerem se lahko predstavijo mladi avtorji in avtorice, katerih besedila še niso bila objavljena.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje