
Nagrado vilenica bo letos prejel madžarski literat iz Vojvodine Otto Tolnai, slovenska avtorica v središču je pesnica Barbara Korun, ki se je sinoči predstavila v Kopru.
Literatura je pomemben spodbujevalec družbene debate. Odkriva in razkriva vprašanja, ki zanetijo živahno izmenjavo mnenj. Osvetljuje tabuje, je povedala Barbara Korun. Njena poezija je ljubezenska, erotična in tudi družbeno angažirana: "Nisem mnenja, da bi morala prav vsaka poezija, vsaj navzven, vsebovati družbene konotacije. Pri sebi pa čutim potrebo, da spregovorim o tem. Prav zato, ker me stvari globoko zadevajo, so pomembne v mojem življenju. Nenazadnje sem del te družbe in ji želim nastaviti ogledalo."
Sodelovala je v uredništvih Nove revije in Apokalipse, bila je članica PEN, iz združenja je zaradi spolno diskriminiranega (ne)sprejemanja novih članic protestno izstopila. Sedaj sodeluje v upravnem odboru Društva slovenskih pisateljev, je deklarirana feministka ter prostovoljka v slovenskih azilnih centrih. Zadnja leta organizira redna mesečna srečanja ob branju novih zbirk slovenskih pesnic Pesnice o pesnicah.
"Ker je pomembno ne samo pisati in brati v zavetju naših domov, ampak se o tem tudi pogovarjati in se srečevati v živo. Ni treba, da smo istega mnenja. Mislim, da je za zdravo družbo pomembno, da vsak čim bolj avtentično pove, kar misli in doživlja, vendar s spoštovanjem in strpnostjo do drugega."
Pesnica, pisateljica in esejistka Barbara Korun je izdala sedem pesniških zbirk in zanje prejela ugledne nagrade. Med drugimi Veronikino nagrado in nagrado mira Slovenskega centra PEN. Njene pesmi so izšle v več kot šestdesetih izborih, zbornikih in antologijah doma in po svetu, v štiriindvajsetih jezikih.