
CIRIUS Vipava skupno skrbi za 380 otrok in mladostnikov. Poleg oddelkov v Vipavi imajo prostore v Stari Gori, nudijo pa tudi mobilno službo. Največ varovancev prihaja s Primorske in Notranjske. Ena izmed njih je Lea Kranjc, ki je opisala, kaj v centru počnejo: "Šivamo, likamo, radi imamo šport, tek, nogomet, pojemo, jaz rada repam in plešem hip hop, fajn je tudi bazen."

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je skupaj s poslanko Evo Irgl pohvalil kakovostno delo zaposlenih. Opozoril je, da so prostori, kjer center deluje, neprimerni, saj "postajajo premajhni, so tudi že zastareli in mislim, da je treba razmišljati o tem, da je potrebno narediti korak naprej. Tudi v smeri deinstitucionalizacije, odpiranja enot v lokalno okolje, da tudi otroci, ki so tu nameščeni iz drugih okolij, svoje otroštvo preživijo doma, seveda s podporo, ki jim jih mora stroka nuditi."
Stavba potrebam otrok in mladostnikov ne ustreza več, ni telovadnice in prostorov za prireditve ter gibalne terapije, razlaga v. d. ravnatelja Alojzij Adamič in dodaja: "Za naprej si želimo prostorov, ki bi zadostili zdajšnjemu času, se pravi rešitev vidimo v novi stavbi."
Najstarejši del stavbe v Vipavi, kjer deluje ustanova, je nekdanja italijanska vojašnica, zgrajena leta 1935.
Ivana Zajc