Na izolski občini trdijo, da ne bežijo od obveznosti – torej plačila, ki ga predvideva izvršljiva sodba. Piranskemu sodišču, ki jim je odobrilo odlog, so predlagali drugačne načine poplačila. Župan Danilo Markočič:
"Seveda bo odločba zelo pomembna. Dala bo tudi smernice, v kakšni obliki naj občinska uprava deluje. V vsakem primeru bi bili rešitve, da deponiramo sredstva, zelo zadovoljni."
Če bi sodišče pritrdilo občini, bo spet na potezi upnik – podjetje R Mercuri. Prokuristka Tadeja Hočevar je na Markočiča pred dnevi naslovila javno pismo in med drugim zapisala, da so na občini 18 let samovoljno in arbitrarno vztrajali pri uporabi začasnega prostorskega ukrepa prepovedi gradnje in drugih posegov in da so prejšnja občinska vodstva ter uslužbence na to opozarjali na 65 sestankih. Markočič ne vidi potrebe po preiskovalnih komisijah ali izrednih sejah, o čemer da so se dogovorili tudi na kolegiju strank občinskega sveta.
"Svetniki so s to problematik seznanjeni. Vedo tudi o korakih, ki jih bomo naredili. Prvi ukrep bo ustanovitev nadzornega odbora občine."
Izgubljena tožba in ozadja domnevno spornih investitorjev so v Izoli postali tema, o kateri vsi veliko govorijo, a hkrati sami priznavajo, da nimajo dovolj informacij. Občani, povezani v iniciativo, zahtevajo odgovornost in sklic zborov krajanov. O tem, zakaj namerava občina za poplačilo uporabiti tudi parcele v izolskem zaledju, se je Markočič včeraj pogovarjal s krajani Šareda.
Tjaša Škamperle