Vogršček Foto: BoBo

Ob gradbenih delih je omogočeno tudi oroševanje nasadov. Na Direkciji za vode zagotavljajo, da bo namakanje kljub delom mogoče tudi v poletnem času. Projekt bo, če bo šlo vse po načrtih, zaključen konec prihodnjega leta.

Pripravljalna dela za sanacijo pregrade zadrževalnika Vogršček je izvajalec del GPG Kolektor začel že konec junija. Še vedno potekajo, je povedal Rok Penec z Direkcije za vode, ki je investitor projekta: "Trenutno se izvaja predor na strani pregrade, kjer ta dela potekajo nemoteno. Dolžina trenutno izkopanega predora je 34 metrov.Sočasno se tudi polagajo tudi nove elektro povezave."

Zaščitili so tudi že gradbeno jamo na vodni strani pregrade. Kot pravi Penec, dela tečejo v okvirih terminskega načrta, vmes so jih prekinili zaradi potreb pridelovalcev po oroševanju.

"Oroševanje je omogočeno, namreč ta terminski plan gradbenih del je prilagojen na način, da bo omogočeno oroševanje teh nasadov dolvodno. Ni predvideno, da bi zaradi znižanja nivelete vode v zadrževalniku prišlo do tega, da se oroševanje ne bi omogočalo."

Prav tako bo kljub sanacijskim delom omogočeno tudi namakanje.

Rok Penec je povedal: "Kvota vode v zadrževalniku mora biti nad 80 metrov nadmorske višine. Trenutno je na višini 81 metrov in se še dviguje. Predvideno je, da bomo v prihodnjih mesecih to kvoto dvignili na višino, da bo namakanje in vse, za kar služi zadrževalnik, omogočeno."

Skrbi, da pridelovalci zaradi del na zadrževalniku Vogršček ne bi mogli namakati, so odveč. Sanacija, ki je ocenjena na deset milijonov evrov, bo po zagotovilih investitorja zaključena do konca prihodnjega leta.

S tem bo zaključena desetletje dolga zgodba, predvsem pa bo zadrževalnik v polni meri služil svojemu namenu in omogočal popolno namakanje.

Ingrid Kašca Bucik