
Nenavadno je, dodajajo, da bo uveljavljen festival baročne glasbe programsko okrnjen prav v Tartinijevem letu, ki ga je ob 330-letnici glasbenikovega rojstva razglasila vlada. Večjo pomoč kot v prejšnjih letih letos sicer obljublja piranska občina, a to zagotovo ne bo dovolj za izvedbo celotnega programa festivala.
Organizatorji Tartini festivala iz kulturnega društva LIB-ART so presenečeni in obenem ogorčeni. Festival si po oceni strokovnih komisij dveh štiriletnih razpisov ministrstva za kulturo ne zasluži finančne podpore. Eden od razlogov naj bi bil, da niso vključili dovolj študentov slovenske akademije za glasbo. A to ne drži, pojasnjuje umetniška vodja Tartini festivala Jasna Nadles. Mladim glasbenikom je namreč že vsa leta namenjen poseben program Tartini junior: "Vedno so vabljeni vsi slovenskih glasbeniki z vseh akademij, in v Sloveniji in po svetu, ki se zanimajo predvsem za staro glasbo. Zato ne delamo razlik, kdo je na kateri akademiji, ker se mi zdi, da je treba pomagati mladim glasbenikom ne glede na inštitucije izobraževanja."
Morebitne nesporazume bi ministrstvu za kulturo tudi pojasnili, če bi lahko vzpostavili dialog: "Vendar oni teh dialogov z nevladnimi organizacijami nimajo vzpostavljenih. Če bi bilo neko nezadovoljstvo, bi človek pričakoval s strani ministrstva, da te opozorijo, da rečejo, želimo to, želimo ono."
Vendar so bili doslej vsi njihovi projekti ocenjeni zelo dobro. Zadnja leta so od ministrstva na letni ravni dobili okrog 40 tisoč evrov, kar je ob sredstvih še drugih podpornikov zadoščalo za več kot deset vrhunskih koncertov, dodaja programski vodja Milan Vrsajkov: "Imamo tudi odlične povezave z nastopajočimi, ki so pripravljeni priti za minimalne honorarje."
Letošnji 21. Tartini festival, predviden med 18. avgustom in 5. septembrom, bodo poskušali izpeljati v čim bolj neokrnjeni obliki. Odločilno pri tem bo, koliko denarja bo prireditvi tokrat namenila piranska občina. Nato bo za ta glasbeni festivalski biser potrebno najti dolgoročno rešitev.