Z odprtjem razstave del Evgena Bavčarja, klavirskim recitalom Ivana Skrta in slavnostnim nagovorom predsednika Slovenske akademije znanosti in umetnosti Tadeja Bajda se bo nocoj v Kanalu začel 37. mednarodni festival sodobne glasbe Kogojevi dnevi. Do konca oktobra bo na šestih prizoriščih še osem koncertov, na programu pa bo tudi šest krstnih izvedb del slovenskih skladateljev.

Kogojev festival že desetletja skrbi za številne novitete slovenskih glasbenih del, s koncerti pa tehtno bogati glasbeno dogajanje v različnih krajih na obeh straneh zahodne državne meje. Program je vedno odraz izjemnega občutka do primorskih ustvarjalcev in v znamenju tega bo zvenel tudi osrednji letošnji dogodek 17. Septembra, ko bodo na sveti gori krstno izvedli simfonično pesnitev z naslovom Barve zelenega smaragda, ki jo je Avgust Ipavec posvetil stoletnici prve svetovne vojne. V zahtevnem projektu bodo sodelovali člani simfoničnega orkestra RTV Slovenija, zborovski pevci, plesalci in recitatorji. V programu izstopa tudi koncert Slovenskega okteta z izborom slovenskih ljudskih pesmi v priredbah primorskih avtorjev.

Kljub dejstvu, da je lani predsednik države Borut Pahor Kogojev festival za prispevek k uveljavljanju sodobne slovenske glasbe in utrjevanju enotnega slovenskega kulturnega prostora, odlikoval z redom za zasluge, so se letos sredstva slovenskega ministrstva za kulturo precej znižala. Podpredsednik sveta Kogojevih dni, Peter Blažej, je poudaril: "Znano je, da obrobje Slovenije dobi malo denarja za kulturo. Glavnina ostaja v Ljubljani, kar se meni osebno zdi zelo tragično." Na ministrstvu namreč niso prepoznali pomembnosti Ipavčevega projekta na Sveti gori, pa tudi ne razstave Evgena Bavčarja, ki spremlja festival, saj so ju označili kot dogodka lokalnega pomena - čeprav bosta oba kasneje predstavljena še v Italiji in Nemčiji. Tako ima za izvedbo Kogojevih dni še vedno največ zaslug občina Kanal ob Soči.

Prispevek Tatjane Gregorič: