Občine, ki so prejemnice turistične takse in jo morajo namensko porabiti, morajo ustrezne odloke sprejeti do 15. junija. Občine, ki so že sprejele ali so v postopku sprejemanja odlokov, se odločajo za različne zneske.

V Piranu, ki je občina z največ turističnimi nočitvami v državi - lani so jih našteli 1,65 milijona - naj bi po novem predlogu turisti namesto 1,265 evra skupaj s promocijsko takso plačevali po 2,50 evra za prenočevanje na osebo na dan. V Kopru so svetniki o turistični in promocijski taksi razpravljali minuli četrtek in nov odlok po skrajšanem postopku tudi že dokončno potrdili. Do zdaj so turisti plačevali 1,27 evra, po novem pa bodo za vsako nočitev odšteli dva evra.

V Izoli zdaj znaša turistična taksa 1,27 evra. S prvim januarjem prihodnje leto bi se ta znesek utegnil zvišati na 1,6, skupaj s promocijsko takso pa na 2 evra. Nekaterim občinskim svetnikom se to zdi preveč. Na občini pravijo, da so kompromisni predlog oblikovali v sodelovanju s ponudniki turističnih storitev.

Turistična taksa je pomemben finančni vir za izolski turizem. Znesek, ki so ga iz tega naslova v občini pobrali lani, je znašal 627 tisoč evrov. Letos pričakujejo primerljivo številko, že prihodnje leto pa bi na račun 26 odstotnega predvidenega povišanja dobili bistveno več denarja, pojasnjuje Dean Kocjančič, direktor Turističnega združenja Izola, ki prejme 45 odstotkov turistične takse. »Po projekciji, ki smo jo naredili, bi v letu 2019 s takso v višini 1,60 evra pobrali okoli 800.00 evrov. Če temu znesku prištejemo še 25 odstotkov promocijske takse, se pa približamo znesku 940.000 evrov.«

V prvi obravnavi odloka o občinski turistični taksi so nekateri svetniki menili, da je predlagana taksa previsoka. Vodja urada za prostor in nepremičnine, Marko Starman, odgovarja, da gre za kompromis in zmerno povišanje, do katerega so prišli po posvetovanjih in pogovorih z akterji izolskega turizma. »Vsekakor je to še vedno predmet razprave, ampak ta pristop nekega zmernega zvišanja je povezan tudi s trendom povečevanja nočitev v občini Izola. In s takim trendom se lahko prenese tudi nekoliko višji prispevek, ki pa se nato vrača tudi v obliki infrastrukture in ne samo promocije.«

Občinski svetniki so čas za predloge in pripombe na predlagane spremembe turistične takse podaljšali z osem na 25 dni, zato da bi bil odlok na koncu čim boljši.

Jasna Preskar