
Okence v Slovenijo je oddaja za Slovence v Argentini, katere urednik je že več kot dve desetletji in pol Mirko Vasle, starejši brat našega novinarskega kolega in prvaka slovenske opere, Juana Vasleta. Poleg urednikovanja se Mirko ukvarja tudi s prevajanjem in pisanjem knjig. Med drugim je izdal prvo knjigo o slovenski književnosti v španskem jeziku in večkrat predaval na filozofski fakulteti v Buenos Airesu. In tako kot Mirko v svojih radijskih oddajah odpira okence v Slovenijo, bomo mi tokrat pogledali v Argentino. Tja smo ga poklicali, da nam iz prve roke pove, kako se bojujejo proti širjenju epidemije koronavirusa.

"Tudi mi imamo karanteno. Ampak ne povsod, hudo težavo predstavlja revnejši sloj, več milijonov je teh ljudi, ki v predmestjih živijo v majhnih lesenih ali celo kartonastih kolibah. Tam je tako rekoč nemogoče spoštovati odlok o izogibanju neposrednim stikom in bojimo se, kaj bo, če izbruhne virus tudi tam," uvodoma pojasnjuje Mirko.
Je pa pri njih še ena posebnost: "Na cestah je tudi vojska, ki pomaga pri razdeljevanju živil in zdravil najrevnejšim, medtem ko policija nadzira spoštovanje karantene in številni, ki kršijo prepoved, so kaznovani. Kar 10.000 je že bilo takih."
Iz celotne Južne Amerike prihajajo zaskrbljujoče vesti in posnetki, še posebej od tam, kjer je več revnega prebivalstva. "V Ekvadorju so najrevnejši umirali tudi na ulicah in cestah, krste zanje pa so naredili kar iz kartonastih škatel. Mnogi se bojijo, kaj bo, ko bo mnogim, tudi iz srednjega sloja, zmanjkalo denarja za najnujnejše potrebščine, takrat bi se lahko začelo plenjenje trgovin."
Podobno kot mnogi radijski kolegi po svetu, tudi Mirko Vasle svojo oddajo pripravlja od doma. Objavlja jo tudi v slovenskem spletnem tedniku, ki ga prav tako ustvarjajo s pomočjo sodobnih komunikacijskih kanalov. "Življenje se je povsem ustavilo, ni javnega prometa in tako bo vsaj do 13. junija."
Argentina je tudi nogometna dežela, kjer je za mnoge ta šport skorajda religija in tu Mirko dodaja zanimivo misel: "Šele ko se je ustavil nogomet, so se mnogi zavedali, kako resna zadeva je epidemija koronavirusa. Mislim, da so jo ob samem izbruhu jemali premalo resno."
Kako pa si ljubitelji nogometa krajšajo čas? "Na športnih televizijah ponavljajo stare intervjuje, oddaje in tekme in pravzaprav ne vedo več, kako sestaviti program. Najhuje je seveda za tiste, ki so ponavadi šli vsak teden najmanj enkrat na stadione. Vseeno pa mislim, da strah pred nevidnim sovražnikom in okužbo ublaži bolečino ob čakanju na vrnitev nogometa."
Sandi Škvarč