Začelo se je januarja s pozivom, ki ga je ob podpori Zdravniške zbornice Slovenije podpisalo prek 600 zdravnikov in zobozdravnikov iz vse države in z njim nasprotovalo nameri Salonita Anhovo za povečanje količine sežiga odpadkov v peči cementarne. Sledila je izredna seja kanalskega občinskega sveta na to temo, k večji vključenosti države v reševanje te problematike v srednji Soški dolini sta z nujno sejo pozvala tudi odbora Državnega zbora za zdravstvo in okolje. Sredi poletja pa je pa je prebivalce Anhovega in okoliških naselij zadela še ena katastrofa: industrijsko onesnaženje javnega vodovoda.
Vdor odpadne vode iz čistilne naprave družbe Eternit Slovenija v anhovski javni vodovod je dodobra prestrašil in vznejevoljil uporabnike: "Voda se je penila in je tudi smrdela," je bila slikovita domačinka in občinska svetnica Anastazija Makorič Bevčar. Sledila je prepoved uporabe vode in petmesečna oskrba tridesetih gospodinjstev ali 80 prebivalcev Anhovega in okoliških naselij z vodo iz gasilske cisterne. In s prek 600 podpisi podprta zahteva za nov vodovod, z navezavo na zajetje Mrzlek in ne na predvideno obnovo obstoječe vodarne Močila.
Nacionalni inštitut za javno zdravje je po tej resni grožnji za zdravje ljudi in ko je upravljavec vodovoda izpolnil večino od 13 previdnostnih zahtev, pristal na vnovično oskrbo iz vodovoda. Predstojnik novogoriške enote NIJZ, Marko Vudrag: "Voda je pitna, vsake toliko nastanejo incidenti zaradi njene motnosti, kar je tudi nesprejemljivo, zato je potrebna celovita sanacija vodooskrbe."
Celovito obnovo vodarne Močila bo zagotovil Salonit Anhovo, cena vode bi bila nižja in naložba prej končana od navezave na Mrzlek, vztraja županja Kanala ob Soči, Tina Gerbec: "Naložba bo zadostila vsem zahtevam zdravstvenega inšpektorata in NIJZ. S tem bosta tudi trajno rešeni motnost vode in potreba po prekuhavanju."
Bodo pa pripravili tudi analizo drugotnih vodnih virov za prijavo na evropske in državne razpise, dodajajo še v kanalski občinski upravi. A občinski svetnik Bruno Colavini opozarja: "Denar bo šel za to, hribi bomo ostali pa brez nadaljevanja investicij v vodovod. Še približno 500 nas je brez vodovoda."
Problematika vodooskrbe, meritve onesnaženosti zraka in pobuda državi za izdelavo podrobne okoljske študije bodo torej tudi v prihodnje osrednje teme v srednji Soški dolini.
Valter Pregelj