Slovenijo žerjavi večinoma preletijo, lahko pa se ponekod tudi ustavijo. Največja verjetnost za takšen dogodek je na območju Cerkniškega jezera in Ljubljanskega barja, spomladi pa se veliko žerjavov ustavi tudi na Pivških jezerih. Na Primorskem se največkrat ustavijo v Sečoveljskih solinah in Škocjanskem zatoku. Foto: EPA

"Letos smo jih opazili večkrat, prvič že 19. februarja, največ pa 20. in 21. februarja. Našteli smo jih v več jatah, skupno krepko več kot tisoč," nam je povedal je povedal dr. Dejan Bordjan iz oddelka za gozdarstvo Biotehniške fakultete.

Žerjavi so ptice selivke na dolge razdalje. Letijo podobno kakor gosi v klinasti razporeditvi ali valoviti črti. Med potovanji se ptice oglašajo (sporazumevajo) z glasnimi, trobentajočimi klici, zato jate pogosto slišimo, še preden jih vidimo.

Da bi slovensko selitveno pot žerjavov bolje spoznali, lahko sporočite podatke o vaših opazovanjih žerjavov. "Pri tem je pomembno navesti čas in kraj opazovanja, število osebkov (lahko tudi samo ocena), smer leta (smeri neba ali proti kateremu kraju letijo), če je mogoče, še višino leta (ocena). Dobrodošli so tudi podatki, ko ste žerjave samo slišali in ne veste, koliko jih je bilo," poudarja sogovornik.

Omenjene podatke pošljite na dopps@dopps.si ali info@skocjanski-zatok.org.