Razstava Urbana narava oblikovalk nakita Nataše Grandovec in Martine Obid Mlakar v galeriji artKIT na mariborskem Glavnem trgu bo na ogled do 19. avgusta. Do takrat si lahko ogledate, kako sta v različne kose ujeli odnos človeka do narave, sprehode po Mariboru, po njegovem zelenju in znamenitostih. Prav zato bo razstava Mariborčane nagovorila neposredneje kot obiskovalce od drugod.
Nataša Grandovec iz svojega stanovanja gleda vidi rotovški stolp. Zdaj je svojo podobo našel v obesku, umetnica pa na iztočnico, da je razstava poklon Mariboru, pravi:«Mislim, da še nihče ni tega naredil, vsaj ne, da bi jaz to vedela. Zdelo se mi je lepo, v mediju, s katerem delam, izpostaviti vedute, saj imamo ogromno lepih detajlov. Zdi se mi fino, nositi nakit, ki je poklon mestu.«
Martina Obid Mlakar iz Ljubljane je motive iskala v globljem odnosu med človekom in naravo:« Razstava je lahko povabilo na sprehod skozi Maribor in k razmisleku o tem, da narava v mestu ni tako samoumevna, da se je lahko dotikamo na grob in tudi na bolj spoštljiv način. O tem pripovedujeva skozi ta nakit.«
Veliko sta razmišljali o tem, kako zamisli prevesti v nakit, nekateri motivi namreč niso na prvo žogo, drugi pa so dobro znani. Obenem sta bila izziv večdimenzionalnost kosov in postopek izdelave. Nataša Grandovec:«Definitvno je bil najbolj zahteven kos nakit, ki ponazarja park, poti v parku. Izdelovala sem ga dva meseca, v njem je ogromno detajlov, ki se ponavljajo in tvorijo celoto. Videti je kot neka čipka poti v parku in je eden najzahtevnejših kosov. Tega ne bi še enkrat ponovila (smeh).«
Materiali so različni, srebro, zlato, baker, les, poldragi kamni. Večina jih je vijoličaste barve, v namigovanju na t.i. »vijol'čni Maribor« je humoren pridih, obenem pa vijoličasta barva spregovori za Staro trto.
Posamezni kosti nakita, verižice, obeski, broške, prstani in uhani so na ogled pod steklenimi kupolami, razvrščenimi na dvignjenem stojalu s kamenim drobirjem, ki spominja na pot. Martina Obid Mlakar:«To je bila res prvotno neka razpoka v mestu, iz katere požene narava, obenem pa je povabilo na pot skozi mesto, nagovor k opazovanju narave in najinega nakita.«
Postavitev spremlja video z bližnjimi posnetki iz različnih perspektiv, oblikovalki, ki sta sodelovali že pri več projektih, pa želita z mariborsko razstavo javnosti pokazati, koliko navdiha, premisleka in inovacije je potrebno za izdelavo umetniškega nakita ter opozoriti, da ima prav zato primerljivo vrednost s katerim koli drugim umetniškim delom.