Bine Kovačič je strokovnjak na področju restavratorstva in konservatorstva in sodni izvedenec za likovno umetnost. / Foto: Barbara Lečnik

V oddaji Obrazi sosednje ulice smo predstavili Bineta Kovačiča. Nedavno je prejel Steletovo nagrado za življenjsko delo ter za izjemne dosežke na področju konservatorstva in restavratorstva, ki jo Slovensko konservatorsko društvo podeljuje od leta 1990 kolegom za preteklo leto.

Med njegove pomembnejše spada odkritje in obnova poznoromanske in zgodnjegotske freske v župnijski cerkvi sv. Martina na Šmartnem na Pohorju; ta projekt si tudi sam šteje za osebni uspeh in je vesel zglednega sodelovanja z investitorjem oziroma izvajalcem, kar podrobno razloži v pogovoru. Sicer je bila njegova prva ljubezen skrb za t.i. štafelajno slikarstvo, pozneje se je specializiral za polihromirano dediščino oz. za obnovo pozlačenih baročnih oltarjev iz 17. in 18. stoletja. V zadnjem času se ukvarja s svetovanjem in nadzorom pri obnovi stavbne dediščine, predvsem fasad. Neposredno delo z ljudmi je včasih naporno, pove:«Ampak največji kompliment sem dobil od enega od izvajalcev, ko je rekel, se spomniš, kakšno vojno stanje je bilo, preden sem začel delati, na koncu pa ni bilo nobene pripombe. In to jemljem kot kompliment.«

Bine Kovačič v pogovoru poudari pomen približevanja kulturne dediščine mladim in sodeluje v projektu Spoznaj? Varuj! Ohrani., odzove se na očitke, da ima kulturo-varstvena stroka včasih nerazumne zahteve, izpostavi pomen dobrih odnosov v kolektivu in izkušnje, ki jih ima kot sodni izvedenec za likovno umetnost.
Vabljeni k poslušanju!