O orglah, organistih, skladateljih orgelske glasbe in izdelovalcih orgel.
14. januarja bo minilo 150 let od rojstva Alberta Schweitzerja, organista, nemškega protestantskega teologa, popotnika, filozofa, zdravnika, pisatelja in Nobelovega nagrajenca za mir. Bil je eden prvih, ki je začel raziskovati simbole v Bachovih kompozicijah, zlasti tiste s teološkim pomenom. »Če kdo, je bil za to delo primeren Albert Schweitzer, tako po svojem teološkem, filozofskem kot glasbenem znanju,« se v predgovoru k Schweitzerjevi knjigi Johann Sebastian Bach – Glasbeni pesnik spominja francoski skladatelj in organist Charles Marie Widor, ki je pri raziskovanju Bachovih orgelskih del s Schweitzerjem tudi sodeloval. Knjiga v prevodu dr. Eda Škulja od leta 2018 obstaja tudi v slovenščini; iz nje bomo tokrat črpali presenetljive Schweitzerjeve misli in spoznanja o Bachovi glasbi, ki bo tokrat zvenela v historičnih posnetkih Alberta Schweitzerja.
Pastorale so najbolj značilne orgelske skladbe, namenjene božičnemu času. S pastirskimi melodijami, ujetimi v orgelske piščali, se bomo z različnimi glasbenimi ustvarjalci sprehodili vse od baroka do današnjih dni.
V okviru cikla Obiski kraljice v živo 2024 je v nedeljo, 15. decembra, v cerkvi sv. Martina na Bledu koncertirala organistka Nika Frelih. Orgle študira na Univerzi za glasbo in uprizarjajočo umetnost na Dunaju, na tokratnem koncertu pa se je predstavila z deli J. S. bacha, Primoža Ramovša, Camilla Saint- Saënsa in Maxa Regerja. Navdušenim poslušalcem se je zahvalila še z dvema, adventno obravanimia dodatkoma - Preludijem, z naslovom Zdaj razsvetljena je noč Andreja Missona in koralno predigro Cvet je vzbrstel prelepi Johannesa Brahmsa. Vsebina je nastala s finančno pomočjo Evropske unije. Za vsebine projekta Talenti EU regij je odgovorno uredništvo in ne odraža nujno stališč Evropske unije.
V nedeljo, 15. decembra 2024 ob 19. uri bo v okviru cikla Obiski kraljice 2024 in projekta - Talenti EU regij, v cerkvi sv. Martina na Bledu koncertirala organistka Nika Frelih. Doma je prav iz Bleda, koncert, na katerem se bo predstavila z adventno in božično obarvano glasbo slovenskih in tujih avtorjev, pa je naslovila K svetlobi. V tokratni oddaji bo spregovorila o svojem življenju z glasbo in študiju na Univerzi za glasbo in uprizarjajočo umetnost na Dunaju, po njenem izboru bomo predvajali posnetke, ki so ob različnih priložnostih in na različnih orglah nastali v njeni interpretaciji, spoznali pa jo boste tudi kot skladateljico. Vsebina je nastala s finančno pomočjo Evropske unije. Za vsebine projekta Talenti EU regij je odgovorno uredništvo in ne odraža nujno stališč Evropske unije.