Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.
V studiu:
 
Izbor glasbe:  
0
 
30
30
V ŽIVO

Priporočamo

Primorski kraji in ljudje Anica Kovačič, slovenska prijateljica Ane Frank

Le kdo ne pozna dnevnika Ane Frank, tega pretresljivega zapisa, pretresljivega pričevanja o grozotah druge svetovne vojne. O holokavstu, pogromu nad Judi, uničenem otroštvu med drugo svetovno vojno. Le malokdo pa ve, da je v taborišču Bergen – Belsen, kjer je na pragu svobode Ana umrla, stkala prijateljstvo s Slovenko. Anica Kovačič, rojena Mislej, je v taborišče prišla januarja 1945. Ob žičnati ograji je spoznala mlado Judinjo in se z njo družila vsak dan. Do njene bridke smrti. Za njuno vez ni vedel skoraj nihče. Po zaslugi dveh puljskih zgodovinarjev se zdaj, z Aničino zgodbo, dopolnjuje poglavje zgodovine. Tudi literarne.

Dopoldan in pol Mladi: Nočno življenje v slovenski Istri stagnira

Klub študentov občine Koper se v petek seli na novo lokacijo - delovanje bo še vedno na Cankarjevi ulici, a v drugih, večjih prostorih. V prostovoljnem združenju koprskih študentov in dijakov poudarjajo, da želijo tudi z novimi prostori prispevati k izboljšanju mladinskega dogajanja v občini. Kako je v Istri poskrbljeno za ponudbo tovrstnih dogodkov in kako mladina ocenjuje tamkajšnje nočno življenje?

Dopoldan in pol Libartas bo Kopru prinesel prenovljen javni prostor

Kdor se vozi po koprski severni obvoznici, je lahko v minulih dneh opazil, da se je je začelo okrog nekdanjega skladišča soli Libertas premikati. Gre za pripravljalna dela, predvsem praznjenje in rušitvena dela v notranjosti, ki napovedujejo začetek prenove. Zanimivo ob tem je, da bo občina vzpostavila nekakšno "odprto gradbišče", ki bo radovednim omogočilo, da si 104 metre dolgo zgradbo pogledajo od znotraj. Vloga nekdanjega skladišča soli se bo s prenovo povsem spremenila, saj bo postalo novo kulturno središče in stičišče, ki naj bi ga odprli konec prihodnjega leta. Za prenovo Libertasa stoji arhitekturni biro ARP, arhitekt Matjaž Bolčina pa je v pogovoru z Nevo Zajc povedal nekaj več o konceptu te prenove in vprašanjih, ki so se ob tem porajala.

Glasba Pesem in pol: Kompara, Lovelorn, Yoko Nono

Izbirate med naslednjimi skladbami: Tujec - Kompara, Nostalgik - Lovelorn, Yoko Nono - Ne kliči

Morje in mi Slovenski glas v zalivu

V nekoč ribiškem naselju Barkovlje na Tržaškem je bil pred sto leti z velikim zanosom ustanovljen veslaški klub Sirena. Klub, ki je prispodoba korenitih preobratov in zrcalo slovenske identiete, je ustanovil podjetnik Dragotin Starc. Zgodbo današnjega Tržaškega pomorskega kluba Sirena je v knjigi Slovenski glas v zalivu zapisala upokojena novinarka Ivana Suhadolc. Knjiga, ki je nastala že pred leti na podlagi arhivskega gradiva in osebnih pričevanj, je ob jubileju kluba izšla v dopolnjeni izdaji.

Pol ure kulture Izjemni dosežki slovenskih avtorjev na 62. sejmu otroške in mladinske literature v Bologni

Bologna je v znamenju osrednjega mednarodnega dogodka otroškega založništva - sejma otroške in mladinske literature. Letošnja poudarka sta trajnostni razvoj in manjšinsko založništvo. Med drugim bodo obeležili 50 let stripovske junakinje radovedne psičke Pimpe in 80 let Pike Nogavičke, izpostavljamo pa tudi izjemne dosežke slovenskih avtorjev. Mednarodna razstava MOST v Osrednji knjižnici Srečka Vilharja v Kopru ob 50-letnici smrti nobelovca Iva Andriča vabi k razmisleku o povezovalni moči literature skozi čas in izpostavlja Andričev obisk v koprski knjižnici. Balkan bluz kabaret, izvirna glasbena monokomedija v interpretaciji igralke in šansonjerke Lare Jankovič in pianista Sama Hudeta, je nastala v sodelovanju Gledališča Koper in Zavoda LiberArt. Glasbeno ogrlico je Goran Gregorič nanizal s skladbami kantavtorja Sergia Endriga.

Aktualno

Primorski dnevnik Prvi vodeni ogled prenove Libertasa, nekdanjega skladišča soli v Kopru

Libertas se bo spremenil v mestno kulturno stičišče. Prvič po 200 letih je bilo moč prostor videti brez pregradnih sten in brez talnih plošč, tako kot sta ga zasnovala arhitekta Josip Dostal in Ferdinand Trumler. Izvajalec del je pripravljalna in prva rušitvena dela zaključil, zdaj se začenjajo arheološke raziskave. Prenovljeni Libertas naj bi vrata odprl jeseni prihodnje leto. V oddaji tudi o tem: - V ladjedelnici Tržič priložnosti tudi za slovenska podjetja. - Parkirišče pri Tolminskih koritih bo nared do velike noči. - V Luki Koper sprejeli smučarske skakalce.

Opoldnevnik Izolska bolnišnica uspešno zaposluje, a pretočnost kadra je velika

Izolska splošna bolnišnica bi v tem trenutku zaposlila nekaj deset srednjih ali diplomiranih medicinskih sester, več bolničarjev, specialistov in radioloških inženirjev. Trenutno imajo, kljub pomanjkanju, 5 odstotkov več zaposlenih kot v minulem obdobju. Toda zavedajo se, da je pretočnost zaposlenih velika. V oddaji tudi o tem: - Hrvaške železnice začele posodobitev proge v Istri. - Zdravnika v Baški grapi bodo iskali s koncesijo. - Vsemirja - v novi izdaji zbrane domišljijske zgodbe Marjana Tomšiča. - Koprski nogometaši v boj za polfinale pokalnega tekmovanja.

Jutranjik Kdaj bodo s keramiko prevlečeni zobje dostopni za vse?

Zavod za zdravstveno zavarovanje posodablja materiale v protetiki, tako bo porcelanska prevleka za fiksno protetiko, za katero je bilo treba doslej doplačati, dostopna za vse na račun obveznega zdravstvenega zavarovanja. Za to bo namenil dodatnih 8 milijonov evrov letno. Prav tako se je z Zdravniško zbornico dogovoril za 20 odstotno višjo ceno bele zalivke, kar bo pokrilo stroške zobozdravstvene ambulante V jutranjiku tudi o tem: - V Ankaranu začenja z delom nov javni zavod - Brda, Kras in Vipavska dolina povezani s 100 kilometrsko kolesarsko potjo - Izjemni smučarski skakalci in skakalke prihajajo v Koper, obiskali bodo pokrovitelja - Na Primorskem nekaj jasnine, do jutri zjutraj bo pihala močna burja

Opoldnevnik Občina Miren Kostanjevice stavi na uspešnost na razpisih

Na marčni seji so mirenski svetniki potrdili proračuna za letošnje in prihodnje leto. Občina več kot 200 tisočevrov vlaga v pripravo projektne dokumentacije, saj računa na državne razpise. Dobrih 855 tisoč evrov je vredna zunanja ureditev Cerja, ki jo s 350 tisoč evri sofinancira gospodarsko ministrstvo. v oddaji tudi o tem: -Prebivalci Sermina zaskrbljeni zaradi gradnje nove vpadnice. -Nacionalni preiskovalni urad je v zadevi Litijska podal več kazenskih ovadb. -Umetniku in duhovniku Marku Rupniku bodo sodili na vatikanskem sodišču.

Morje in mi Slovenski glas v zalivu

V nekoč ribiškem naselju Barkovlje na Tržaškem je bil pred sto leti z velikim zanosom ustanovljen veslaški klub Sirena. Klub, ki je prispodoba korenitih preobratov in zrcalo slovenske identiete, je ustanovil podjetnik Dragotin Starc. Zgodbo današnjega Tržaškega pomorskega kluba Sirena je v knjigi Slovenski glas v zalivu zapisala upokojena novinarka Ivana Suhadolc. Knjiga, ki je nastala že pred leti na podlagi arhivskega gradiva in osebnih pričevanj, je ob jubileju kluba izšla v dopolnjeni izdaji.

Jutranjik Prelomni trenutek za pokojninsko reformo

Socialni partnerji bodo predvidoma podpisali dogovor o predlagani pokojninski noveli. Ta neuradno prinaša dvig upokojitvene starosti, daljše referenčno obdobje, višje odmerne odstotke in nov zimski dodatek.V oddaji tudi o tem: -Dolgotrajno oskrbo bosta v Ajdovščini izvajala oba izvajalca pomoči na domu. -Piranska občina namerava v nekdanjih prostorih Mercator tehnike v Luciji urediti sodobno knjižnico. -Planiški športni praznik je znova navdušil.

Primorski dnevnik Tudi v naslednjih petih letih bo v slovenski del Istre pritekala voda iz sosednje Hrvaške

Direktorja Rižanskega in Istrskega vodovoda Buzet sta podpisala novo petletno pogodbo o dobavi vode. Pet milijonov evrov vredna pogodba bo pripomogla k zagotavljanju nemotene vodooskrbe z zdravstveno ustrezno pitno vodo na območju slovenskega dela Istre. Pri vodooskrbi lahko v Rižanskem vodovodu računajo tudi na pomoč Kraškega in Tržaškega vodovoda, že zdaj pa pozivajo uporabnike k varčni rabi vode. V oddaji tudi o tem: - V kamnolomu Laže onesnaženje z motornim oljem. - Krožna kolesarska pot na sto kilometrih povezuje Brda, Vipavsko dolino in Kras. - Koprski policisti zasegli sedem predelanih mopedov.

Primorski dnevnik V Tolminu bodo mladi dobili svoje prostore

Mladina na Tolminskem bo prihodnje šolsko leto dobila nove prostore v doslej praznem in nedokončanem prizidku športne dvorane šolskega centra. Prostore bi sicer morali urediti že lani, vendar se na razpis dvakrat ni prijavil noben izvajalec, na tretjem razpisu pa je Občina Tolmin izbrala gradbeno podjetje Posočje. V oddaji tudi o tem: - Proslava ob primorskem prazniku bo letos v Ilirski Bistrici. - Bevkov trg zavzela mobilna plezalna stena. - Med sečnjo lesa umrl delavec.

Opoldnevnik Carine na vino bi pomenile kopičenje zalog

Primorske vinarje, ki izvažajo v Združene države Amerike, skrbi napoved ameriškega predsednika Donalda Trumpa o uvedbi 200-odstotnih dajatev na vino. V Kleti Brda pravijo, da bi uvedba imela podobne posledice kot močna pozeba ali toča. V Opoldnevniku pa še o naslednjem. - Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti prihodnji teden v tretji obravnavi. - S prenovo javne platforme izposoja elektronskih knjig še bolj dostopna za bralce. - V koprskem Olmu bodo uredili urbane vrtičke; na voljo bodo prihodnjo pomlad. - V Planici si je Domen Prevc priletel svetovni rekord, Anže Lanišek pa zmago.

Opoldnevnik Skupno načrtovanje krepi medsosedske odnose

Na Trgu Evrope, ki povezuje Gorico in Novo Gorico, so na dvodnevnem srečanju govorili o pomenu čezmejnega sodelovanja. Posvetili so se tudi primerom dobre prakse, ki že 35 let predstavljajo temelj evropskega in medregijskega povezovanja. V oddaji pa tudi o drugih temah. - Cene živil slovenskega izvora na policah cenejše kot hrana iz tujine. - Občini Postojna in Reka želita čezmejno povezati reševalne ekipe. - V Ribiški družini Tolmin so danes začeli letošnjo ribiško sezono. - Slovenski skakalci so na ekipni tekmi v Planici osvojili tretje mesto.

Primorski dnevnik V Kopru začeli postavljati nove table z zgodovinskimi toponimi

Leto dni potem, ko je inšpektorat ministrstva za kulturo občini Koper naložil odstranitev tabel s toponimi v mestnem jedru, je občina danes začela postavljati nove. Na njih je bolj jasno napisano, da gre za nekdanje poimenovanje ulic in trgov. Občina bo postavila 50 novih tabel. V oddaji tudi o tem: - V Ajdovščini se draži pomoč na domu. - V Hitu potekajo pogajanja o novem plačnem sistemu. - Domnu Prevcu mali kristalni globus v seštevku poletov.

Glasba

Jutranji program

Zjutraj Vila blok Evropa na Velikem odru Mestnega gledališča ljubljanskega in dve razstavi Nicka Brandta v Ljubljani

Na dveh razstavah v Ljubljani, v Galeriji Cankarjevega doma in Galeriji Fotografija, se do 7. septembra s svojimi deli predstavlja sloviti okoljevarstveni fotograf, Nick Brandt. Na Velikem odru Mestnega gledališča ljubljanskega se bo drevi odvila zadnja premiera letošnje sezone, komična drama Vila blok Evropa v režiji Barbare Hieng Samobor, na Tednu slovenske drame pa je včeraj potekal dogodek v okviru projekta Dramatiki manjših evropskih jezikov.

None in nonoti Darko Golja: V Modreju ni bilo vode, hodili smo v korita

Današnja zgodba v rubriki None in nonoti prihaja iz Modreja, tam je živel danes 87-letni Teodor Golja. Prijatelji ga kličejo Darko. Mateji Grebenjak je pripovedoval o spominih na otroštvo, o domači vasi in tudi o tem, kako so v šolo hodili peš.

Petkova anketa Mladi in duševne stiske

Duševno zdravje mladih je tema, ki postaja vse bolj pereča. Raziskave kažejo, da se stiske med mladimi povečujejo – vse več jih poroča o anksioznosti, depresiji in občutkih osamljenosti. Kaj mlade žene v stisko? So to pritiski šole, družbe in socialnih omrežij? Ali pa posledice pandemije, ki je za mnoge pomenila izgubo varnosti in socialnih stikov? Eden največjih generatorjev duševnih stisk pa je tudi nasilje – tako fizično kot psihično. Na RTV Slovenija smo ravnokar zaključili s kampanjo "Odpikajmo nasilje", katere glavni cilj je bil spodbuditi mlade in odrasle, da jasno izrazijo svoje nestrinjanje z nasiljem in se ob njem tudi odzovejo. V petkovi anketi smo raziskali, kako mladi doživljajo svoje duševno zdravje in osebne stiske svojih vrstnikov.

Kotiček za jeziček Kozmos in kozmetičarka

Mlade jezikoslovce zanima etimološki izvor poimenovanj za poklice. Danes nas čaka kozmetičarka.

Bim bum bam, klepetam S čim otroci razjezijo starše?

Pred dvema dnevoma smo obeležili materinski dan in danes bodo najmlajši govorili o starših. Matejo Grebenjak je zanimalo, s čim otroci največkrat razjezijo starše in kako starši to pokažejo. Slišali bomo tudi, kakšne kazni doletijo otroke, če niso »pridni«.

Radijski kviz Je na Norveškem tradicija, da se aprila množično berejo kriminalke?

Pomlad ni samo čas alergij in menjav gum na avtomobilu, je tudi čas ljubezni, cvetličnih oper in zanimivih izvedb radijskega kviza. V tokratnem smo spoznali neobičajne obeležitve pomladi po svetu, poslušalec Borut pa je potreboval nekaj pomoči voditelja, da je kviz pripeljal do konca. Prisluhnite, zakaj v Severni Koreji ne bi bili navdušeni nad Borutovo izpeljavo kviza!? Teza 1: V Butanu pomlad praznujejo s tišino – ves dan ne govorijo. DA / NE Teza 2: V Egiptu je praznik Sham El-Nessim povezan s pomladjo in sušenimi ribami. DA / NE Teza 3: Na Norveškem je tradicija, da v aprilu množično berejo kriminalke. DA / NE Teza 4: V Severni Koreji je 15. april državni praznik pomladi, saj se takrat rodi "sonce naroda". DA / NE Teza 5: V nekaterih predelih Afrike spomladi dežuje rdeč dež. DA / NE

None in nonoti Jožica Gabršček: Nastopala sem na BBC v Londonu

Gabrje je vas v občini Tolmin. Tam je odraščala in živela danes 77-letna Jožica Gabršček. Mateja Grebenjak se je z njo pogovarjala v Domu upokojencev Tolmin. Gospa pravi, da je bilo otroštvo ob Soči pravi privilegij. Ko je bila stara 38 let, je kot nagrajenka odpotovala v London in obiskala BBC, kjer so jo tudi gostili.

Zjutraj Primorska glasbena premiera: Ona - Cona 40

Cona 40, zasedba petih prijateljev, je tik pred objavo kratkometražnega albuma v poslušanje dala skladbo z naslovom Ona, v kateri opisuje nenavadno ljubezensko zgodbo. »Ona« je sodobno dekle, ki ne prenaša neresnih fantov. »Ne gre za osebno pripoved, temveč pozitivno karikaturo sodobnih razmerij,« med ostalim pove frontman zasedbe Martin Pinter, s katerim sta se v pogovoru z »Izijem« dotaknila tudi načrtov ob omenjeni izdaji debitantskega EP-ja "Bonbončki".

Petkova anketa Ali res spimo tako dobro, kot mislimo?

Spanje je ena izmed temeljnih potreb vsakega človeka, a pogosto ga jemljemo kot samoumevnega ali celo kot nekaj, kar lahko žrtvujemo za druge obveznosti. V sodobnem hitrem tempu življenja, polnem stresa, digitalnih motenj in neprestanih obveznosti, kakovosten spanec pogosto ni več prioriteta. A številne raziskave potrjujejo, da je prav dober spanec ključen za fizično in duševno zdravje ter splošno kakovost življenja. Ste vedeli, da povprečen človek prespi približno tretjino svojega življenja? Potrebe po spanju se spreminjajo skozi življenje. Na primer, novorojenčki spijo več ur kot odrasli, medtem ko se starejši pogosto zbujajo in spijo manj. Koliko ur na noč spite? Se zbujate spočiti ali z občutkom, da bi potrebovali še nekaj ur spanca? Ali si vzamemo dovolj časa za počitek? Kaj nas najbolj ovira pri dobrem spancu? O tem smo govorili v petkovi anketi!

Kotiček za jeziček Ranocelnik ali kirurg?

Tokrat razkrivamo etimološki izvor besed kirurg in arhitekt.

Bim bum bam, klepetam Zakaj si umivamo zobe?

Ob svetovnem dnevu ustnega zdravja smo otroke povprašali zakaj si umivamo zobe in kdaj obiščejo zobozdravnika.

Dnevni program

Pol ure kulture Monumentalna zbirka Vsemirje izpostavlja domišljijsko fantastično prozo Marjana Tomšiča

Marčevski Pogovor o branju, ki jih mesečno organizira koprski Kulturni klub, je prinesel predstavitev knjige Vsemirje, monumentalne zbirke proznih del Marjana Tomšiča. Osemsto strani obsežno delo je nedavno izšlo pri založbi Sanje, uredila sta ga Rok Zavrtanik in Gašper Malej. Pri izboru pa sta se odločila za drugačen pristop od tistih, ki so sooblikovali Tomšičevo podobo v slovenskem književnem in kulturnem kontekstu. Dramatika manjših evropskih jezikov v mednarodnem prostoru v središču pozornosti Tedna slovenske drame. Na pročelju bazilike Rožnega venca v Lurdu zakrivajo mozaike duhovnika Marka Rupnika, obtoženega spolnih in psihičnih zlorab redovnic. Glasbeno ogrlico je Simona Moličnik nanizala s skladbami Marie Mazzota, edinstvene ustvarjalke na področju glasb sveta.

Dopoldan in pol Libartas bo Kopru prinesel prenovljen javni prostor

Kdor se vozi po koprski severni obvoznici, je lahko v minulih dneh opazil, da se je je začelo okrog nekdanjega skladišča soli Libertas premikati. Gre za pripravljalna dela, predvsem praznjenje in rušitvena dela v notranjosti, ki napovedujejo začetek prenove. Zanimivo ob tem je, da bo občina vzpostavila nekakšno "odprto gradbišče", ki bo radovednim omogočilo, da si 104 metre dolgo zgradbo pogledajo od znotraj. Vloga nekdanjega skladišča soli se bo s prenovo povsem spremenila, saj bo postalo novo kulturno središče in stičišče, ki naj bi ga odprli konec prihodnjega leta. Za prenovo Libertasa stoji arhitekturni biro ARP, arhitekt Matjaž Bolčina pa je v pogovoru z Nevo Zajc povedal nekaj več o konceptu te prenove in vprašanjih, ki so se ob tem porajala.

Pol ure kulture Izjemni dosežki slovenskih avtorjev na 62. sejmu otroške in mladinske literature v Bologni

Bologna je v znamenju osrednjega mednarodnega dogodka otroškega založništva - sejma otroške in mladinske literature. Letošnja poudarka sta trajnostni razvoj in manjšinsko založništvo. Med drugim bodo obeležili 50 let stripovske junakinje radovedne psičke Pimpe in 80 let Pike Nogavičke, izpostavljamo pa tudi izjemne dosežke slovenskih avtorjev. Mednarodna razstava MOST v Osrednji knjižnici Srečka Vilharja v Kopru ob 50-letnici smrti nobelovca Iva Andriča vabi k razmisleku o povezovalni moči literature skozi čas in izpostavlja Andričev obisk v koprski knjižnici. Balkan bluz kabaret, izvirna glasbena monokomedija v interpretaciji igralke in šansonjerke Lare Jankovič in pianista Sama Hudeta, je nastala v sodelovanju Gledališča Koper in Zavoda LiberArt. Glasbeno ogrlico je Goran Gregorič nanizal s skladbami kantavtorja Sergia Endriga.

Dopoldan in pol Mladi: Nočno življenje v slovenski Istri stagnira

Klub študentov občine Koper se v petek seli na novo lokacijo - delovanje bo še vedno na Cankarjevi ulici, a v drugih, večjih prostorih. V prostovoljnem združenju koprskih študentov in dijakov poudarjajo, da želijo tudi z novimi prostori prispevati k izboljšanju mladinskega dogajanja v občini. Kako je v Istri poskrbljeno za ponudbo tovrstnih dogodkov in kako mladina ocenjuje tamkajšnje nočno življenje?

Dopoldan in pol Masharik z novim singlom Tujec navdušujejo s prepoznavno energijo in močno sporočilnostjo

Skupina Masharik se po uspehu debitantskega albuma Otroci cvetja vrača z novim singlom Tujec, ki že v začetku pritegne s svojo energijo in edinstvenim zvokom. Po številnih pohvalah kritikov in občinstva so se Masharik uveljavili kot eden najbolj obetavnih slovenskih bandov. Vse pesmi so postale tudi Popevka tedna na Valu 202, bili so tudi prejemniki zlate piščali za novinca leta, skladba Otroci cvetja je postala najbolj predvajanih na Radiu Koper. Novi singel Tujec ponuja močne kitarske rife, čustvene vokale in intrigantno produkcijo, medtem ko videospot za pesem, ki so ga posneli v ulični galeriji Mitnica v Ljubljani, dodaja še vizualno globino. Tujcu ste namenili tudi največ glasov v naši rubriki Pomladna pesem in pol. Več boste slišali pogovoru s kitaristko in vokalistko Mašo Bogataj.

Od setve do žetve Reorganizacija članstva Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije

Predlog novele zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, ki je v parlamentarnem postopku, želi ukiniti obvezno članstvo v tej temeljni kmetijski nevladni organizaciji kmetov. V oddaji se sprašujemo, kakšno naj bo članstvo v zbornici v prihodnje? Bi bilo bolje članstvo namesto na lastništvo zemljišč vezati na standardni prihodek kmetij? Slišali bomo tudi, kaj o predlaganih obsežnih zakonodajnih spremembah, ki jih pripravlja ministrstvo za kmetijstvo, pravijo mladi. Z mladim kmetom Simonom Čretnikom pa se pogovarjamo o tem, katere cilje izpolnjuje njihov edinstven hlev.

Primorski kraji in ljudje Anica Kovačič, slovenska prijateljica Ane Frank

Le kdo ne pozna dnevnika Ane Frank, tega pretresljivega zapisa, pretresljivega pričevanja o grozotah druge svetovne vojne. O holokavstu, pogromu nad Judi, uničenem otroštvu med drugo svetovno vojno. Le malokdo pa ve, da je v taborišču Bergen – Belsen, kjer je na pragu svobode Ana umrla, stkala prijateljstvo s Slovenko. Anica Kovačič, rojena Mislej, je v taborišče prišla januarja 1945. Ob žičnati ograji je spoznala mlado Judinjo in se z njo družila vsak dan. Do njene bridke smrti. Za njuno vez ni vedel skoraj nihče. Po zaslugi dveh puljskih zgodovinarjev se zdaj, z Aničino zgodbo, dopolnjuje poglavje zgodovine. Tudi literarne.

Dopoldan in pol Koper (končno) bogatejši za trgovini z rabljenimi oblačili

V koprskem mestnem jedru sta prejšnji mesec skoraj istočasno vrata odprli trgovini z rabljenimi oblačili. 2.0 Skica je, kot že ime pove, zrasla v prostorih nekdanjega lokala Skica, Fashion Finds Koper pa najdemo nekaj korakov stran, blizu Gortanovega trga, v Ulici pri velikih vratih. Povabili smo se na obisk v obe trgovini. Naši sogovornici sta bilii 28-letna Koprčanka Naja Stanić in 31-letna Barbara Krnjak iz Ankarana.

Pol ure kulture Uspehi so plod vsakega v zboru

Mešani pevski zbor Obala Koper se je s tekmovalnega programa Pomladnega glasbenega festivala v Bratislavi vrnil z dvema zlatima priznanjema in nagrado Grand Prix tekmovanja. Na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem je tekla beseda o nadrealizmu. S Kulturnim društvom Peter Martinc so v goste povabili Aleša Bergerja, ki je slovenskim bralcem odprl pot do poznavanja tega pomembnega francoskega gibanja s prevodom knjige Noč Bliskov. Pod okriljem Inštituta za narodnostna vprašanja pa je izšla monografija Koraki skozi čas ob 20. jubileju delovanja Slovenskega kulturno-prosvetnega društva »Snežnik« v Lovranu. Glasbeno ogrlico, posvečeno Marianne Faithfull, je pripravil Goran Gregorič.

Dopoldan in pol Praslovan - film o Zoranu Predinu

Praslovan je dokumentarec, ki spremlja življenje in uspeh enega najpomembnejših kantavtorjev nekdanje Jugoslavije, Zorana Predina. Film razkriva njegovo pot od mladosti v Mariboru, kjer se je začel ukvarjati z glasbo, do vrhunca slave s skupino Lačni Franz in solo kariere, ki je iz njega naredila ikono glasbene scene. Film je nastajal 5 let, režiral ga je Slobodan Maksimovič, ki je podpisal številne znane in nagrajene filme: mladinski film Kapa, Nika, Nevidna roka Adama Smitha. Je tudi režiser najbolj gledane tv serije zadnjih desetletij - Primeri inšpektorja Vrenka in številnih dokumentarcev. Zoran Predin pa je - legenda. In o njem v filmu spregovorijo mnogi znani ljudje; Đorđe Balašević, Sašo Hribar, Magnifico, Mef, Vado Kreslin, Đuro, Boris Deđulović, nekaterih tudi žal ni več med nami. Zaradi Zoranovih pesmi so se ne podorčju nekdanje Jugoslavije številni začeli učiti slovenščine. Da so razumeli - pesem. To ni le film o Predinu, je film o časih, ki jih ni več in učna ura zgodovine. Po premieri dokumentarca v kinu Odeon v Izoli se je z Zoranom Predinom in režiserjem Slobodanom Maksimovićem pogovarjala Nataša Benčič.

Pol ure kulture Gospodarji prstanov za uvod v 55. Teden slovenske drame

Ob današnjem svetovnem dnevu gledališč se začenja 55. Teden slovenske drame. V tekmovalnem programu izstopajo uprizoritve, ki obravnavajo ključna vprašanja današnjega časa in družbe. Operno gledališče Verdi v Trstu te dni uprizarja romantično opero Leteči Holandec Richarda Wagnerja. Glasbeno ogrlico je pripravil Armando Šturman.

Koncerti iz studia Hendrix

Najnovejše

Primorski dnevnik Prvi vodeni ogled prenove Libertasa, nekdanjega skladišča soli v Kopru

Libertas se bo spremenil v mestno kulturno stičišče. Prvič po 200 letih je bilo moč prostor videti brez pregradnih sten in brez talnih plošč, tako kot sta ga zasnovala arhitekta Josip Dostal in Ferdinand Trumler. Izvajalec del je pripravljalna in prva rušitvena dela zaključil, zdaj se začenjajo arheološke raziskave. Prenovljeni Libertas naj bi vrata odprl jeseni prihodnje leto. V oddaji tudi o tem: - V ladjedelnici Tržič priložnosti tudi za slovenska podjetja. - Parkirišče pri Tolminskih koritih bo nared do velike noči. - V Luki Koper sprejeli smučarske skakalce.

Opoldnevnik Izolska bolnišnica uspešno zaposluje, a pretočnost kadra je velika

Izolska splošna bolnišnica bi v tem trenutku zaposlila nekaj deset srednjih ali diplomiranih medicinskih sester, več bolničarjev, specialistov in radioloških inženirjev. Trenutno imajo, kljub pomanjkanju, 5 odstotkov več zaposlenih kot v minulem obdobju. Toda zavedajo se, da je pretočnost zaposlenih velika. V oddaji tudi o tem: - Hrvaške železnice začele posodobitev proge v Istri. - Zdravnika v Baški grapi bodo iskali s koncesijo. - Vsemirja - v novi izdaji zbrane domišljijske zgodbe Marjana Tomšiča. - Koprski nogometaši v boj za polfinale pokalnega tekmovanja.

Dopoldan in pol Libartas bo Kopru prinesel prenovljen javni prostor

Kdor se vozi po koprski severni obvoznici, je lahko v minulih dneh opazil, da se je je začelo okrog nekdanjega skladišča soli Libertas premikati. Gre za pripravljalna dela, predvsem praznjenje in rušitvena dela v notranjosti, ki napovedujejo začetek prenove. Zanimivo ob tem je, da bo občina vzpostavila nekakšno "odprto gradbišče", ki bo radovednim omogočilo, da si 104 metre dolgo zgradbo pogledajo od znotraj. Vloga nekdanjega skladišča soli se bo s prenovo povsem spremenila, saj bo postalo novo kulturno središče in stičišče, ki naj bi ga odprli konec prihodnjega leta. Za prenovo Libertasa stoji arhitekturni biro ARP, arhitekt Matjaž Bolčina pa je v pogovoru z Nevo Zajc povedal nekaj več o konceptu te prenove in vprašanjih, ki so se ob tem porajala.

Jutranjik Kdaj bodo s keramiko prevlečeni zobje dostopni za vse?

Zavod za zdravstveno zavarovanje posodablja materiale v protetiki, tako bo porcelanska prevleka za fiksno protetiko, za katero je bilo treba doslej doplačati, dostopna za vse na račun obveznega zdravstvenega zavarovanja. Za to bo namenil dodatnih 8 milijonov evrov letno. Prav tako se je z Zdravniško zbornico dogovoril za 20 odstotno višjo ceno bele zalivke, kar bo pokrilo stroške zobozdravstvene ambulante V jutranjiku tudi o tem: - V Ankaranu začenja z delom nov javni zavod - Brda, Kras in Vipavska dolina povezani s 100 kilometrsko kolesarsko potjo - Izjemni smučarski skakalci in skakalke prihajajo v Koper, obiskali bodo pokrovitelja - Na Primorskem nekaj jasnine, do jutri zjutraj bo pihala močna burja

Gremo plesat Oddaja Gremo plesat pričakuje stoti nastop glasbenikov v studiu Hendrix

Devetstoenaindvajseta oddaja Gremo plesat je napovedala svoj stoti glasbeni nastop v oddaji Gremo plesat. Izdamo vam, da je bil prvi glasbeni nastop v naši oddaji na sporedu novembra 2014. Na odru studia Hendrix so stali, ob svoji 40-letnici delovanja Primorski fantje. Medtem, ko so glasbeniki lani praznovali že svoj 50. jubilej, vam v oddaji predstavimo tudi ansamble, ki so bili v oddaji dvajseti, trideseti, štirideseti in tako dalje. To bo prvi del predstavitve in v oddaji boste tako slišali izseke iz oddaj z ansambli: Igor in Zlati zvoki, Tik-Tak, Braneta Klavžarja, Petra Finka, pa tudi vodjo tehnične produkcije RTV centra Koper, magistra Marka Fillija. Naši gostje v drugem delu oddaje bodo Fantje spod Šilentabra, oktet Deseti brat in ansambel Direkt z ilirsko-bistriškega. Že s to oddajo pa vas vabimo k poslušanju prihodnje oddaje, ko bodo na odru studia Hendrix stali Nediški puobi. Z njimi bomo torej zabeležili naš stoti nastop v znamenitem studiu Hendrix.

Opoldnevnik Občina Miren Kostanjevice stavi na uspešnost na razpisih

Na marčni seji so mirenski svetniki potrdili proračuna za letošnje in prihodnje leto. Občina več kot 200 tisočevrov vlaga v pripravo projektne dokumentacije, saj računa na državne razpise. Dobrih 855 tisoč evrov je vredna zunanja ureditev Cerja, ki jo s 350 tisoč evri sofinancira gospodarsko ministrstvo. v oddaji tudi o tem: -Prebivalci Sermina zaskrbljeni zaradi gradnje nove vpadnice. -Nacionalni preiskovalni urad je v zadevi Litijska podal več kazenskih ovadb. -Umetniku in duhovniku Marku Rupniku bodo sodili na vatikanskem sodišču.

Dopoldan in pol Mladi: Nočno življenje v slovenski Istri stagnira

Klub študentov občine Koper se v petek seli na novo lokacijo - delovanje bo še vedno na Cankarjevi ulici, a v drugih, večjih prostorih. V prostovoljnem združenju koprskih študentov in dijakov poudarjajo, da želijo tudi z novimi prostori prispevati k izboljšanju mladinskega dogajanja v občini. Kako je v Istri poskrbljeno za ponudbo tovrstnih dogodkov in kako mladina ocenjuje tamkajšnje nočno življenje?

Dopoldan in pol Masharik z novim singlom Tujec navdušujejo s prepoznavno energijo in močno sporočilnostjo

Skupina Masharik se po uspehu debitantskega albuma Otroci cvetja vrača z novim singlom Tujec, ki že v začetku pritegne s svojo energijo in edinstvenim zvokom. Po številnih pohvalah kritikov in občinstva so se Masharik uveljavili kot eden najbolj obetavnih slovenskih bandov. Vse pesmi so postale tudi Popevka tedna na Valu 202, bili so tudi prejemniki zlate piščali za novinca leta, skladba Otroci cvetja je postala najbolj predvajanih na Radiu Koper. Novi singel Tujec ponuja močne kitarske rife, čustvene vokale in intrigantno produkcijo, medtem ko videospot za pesem, ki so ga posneli v ulični galeriji Mitnica v Ljubljani, dodaja še vizualno globino. Tujcu ste namenili tudi največ glasov v naši rubriki Pomladna pesem in pol. Več boste slišali pogovoru s kitaristko in vokalistko Mašo Bogataj.

Morje in mi Slovenski glas v zalivu

V nekoč ribiškem naselju Barkovlje na Tržaškem je bil pred sto leti z velikim zanosom ustanovljen veslaški klub Sirena. Klub, ki je prispodoba korenitih preobratov in zrcalo slovenske identiete, je ustanovil podjetnik Dragotin Starc. Zgodbo današnjega Tržaškega pomorskega kluba Sirena je v knjigi Slovenski glas v zalivu zapisala upokojena novinarka Ivana Suhadolc. Knjiga, ki je nastala že pred leti na podlagi arhivskega gradiva in osebnih pričevanj, je ob jubileju kluba izšla v dopolnjeni izdaji.

None in nonoti Darko Golja: V Modreju ni bilo vode, hodili smo v korita

Današnja zgodba v rubriki None in nonoti prihaja iz Modreja, tam je živel danes 87-letni Teodor Golja. Prijatelji ga kličejo Darko. Mateji Grebenjak je pripovedoval o spominih na otroštvo, o domači vasi in tudi o tem, kako so v šolo hodili peš.

Jutranjik Prelomni trenutek za pokojninsko reformo

Socialni partnerji bodo predvidoma podpisali dogovor o predlagani pokojninski noveli. Ta neuradno prinaša dvig upokojitvene starosti, daljše referenčno obdobje, višje odmerne odstotke in nov zimski dodatek.V oddaji tudi o tem: -Dolgotrajno oskrbo bosta v Ajdovščini izvajala oba izvajalca pomoči na domu. -Piranska občina namerava v nekdanjih prostorih Mercator tehnike v Luciji urediti sodobno knjižnico. -Planiški športni praznik je znova navdušil.

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt