Pierre Page ima zelo ostra mnenja, tudi tokrat je bil brez dlake na jeziku, zahteva najvišje mogoče kazni. Foto: MMC RTV SLO
Pierre Page ima zelo ostra mnenja, tudi tokrat je bil brez dlake na jeziku, zahteva najvišje mogoče kazni. Foto: MMC RTV SLO
Andrej Hebar
Andrej Hebar je kaznovan do konca sezone. Komisija sploh še ni odgovorila na pritožbo Tilie Olimpije. Foto: Iztok Novak
Robert Lukas
Robert Lukas je prejel le 12 tekem kazni. Po mnenju Pageja bi moral biti kaznovan do konca sezone. Foto: MMC RTV SLO

Vodstvo Olimpije je poslalo veliko materiala disciplinski komisiji, da bi se primer Hebar še enkrat odprl. Kazen do konca sezone je najvišja v zgodovini Lige Ebel. Odgovora za zdaj še ni bilo, noben dopis ni prišel na sedež kluba. Po četrtkovi zmagi Salzburga v Tivoliju (3:4 po podaljšku) smo srečali Pageja (ob sebi je imel telesnega stražarja), ki je v daljšem pogovoru za MMC pojasnil številne primere. Zavzema se za ostre kazni, kmalu pričakuje tudi obravnave na sodišču in morda tudi zapor za najbolj brutalne štarte. 62-letni strateg ima za seboj fantastično kariero. Leta 1986 je bil pomočnik trenerja Calgary, ki se je uvrstil v finale Lige NHL. Tudi v Salzburgu pa je pustil neizbrisen pečat.


Kako ste zadovoljni s predstavo svojih varovancev v Tivoliju?
Nismo odigrali najboljše tekme. V gosteh je treba prikazati pravi značaj ekipe, domače tekme pa odloča talent. Predvsem z igralcem manj ali pa z igralcem več moramo igrati bolje. Olimpija je bila zelo lačna uspeha, saj je zadnjo tekmo izgubila z 0:7. Po takih porazih je vsaka ekipa nevarna. Lačni medvedi so vedno najnevarnejši.

Vsaka zmaga v tej ligi v gosteh je zares velika. Moštva so izenačena, veliko stvari se bo še spremenilo na lestvici do konca rednega dela. Medveščak in Linz sta se zelo okrepila in bosta še zelo nevarna.

Zadnjič smo se pogovarjali 19. novembra po tekmi v Salzburgu, ko ste bili zelo razburjeni. Zahtevali ste ostro kazen za Andreja Hebarja, ki jo je tudi dobil. V petih tednih ste lahko o vsem trezno premislili. Kakšno je zdaj vaše mnenje?
Veliko sem se pogovarjal o tej temi, tudi s švedskimi sodniki in sodniki v Ligi NHL. Prepričan sem, da bi bil podoben nalet v Ligi NHL podobno kaznovan, morda celo še ostreje. V Sloveniji so vsi jezni name, a jaz te odločitve nisem sprejel. O tej kazni je odločala disciplinska komisija, ki ji ni treba upoštevati mojega mnenja. V komisiji je bil tudi Slovenec (Bogdan Jakopič), ki je prav tako glasoval za suspenz.
Vi ste zelo ugleden trener z veliko uspehi. Vaša beseda veliko šteje v tej ligi in verjetno je tudi v tem primeru.
Ljudje v Sloveniji se morajo zavedati, da so v ZDA kazni še precej hujše. Ob podobnih primerih igralcu grozi sodišče in celo zapor. Patrice Cormier je zaradi manj nevarnega udarca moral na sodišče, sezone je bilo zanj takoj konec. Kazni so se zelo povečale. Pred desetletjem ali dvema bi jo morda igralec še lahko odnesel z nekaj tekmami kazni, zdaj pa nikakor ne več. Svojim igralcem ves čas zatrjujem, da naj zelo pazijo. Pokažem jim tudi videoposnetke nevarnih startov. Rekel sem jim, naj bodo pazljivi, ker enkrat lahko res kdo pristane v zaporu.

Po tekmi v Salzburgu vas je zelo skrbelo za Kevina Puschnika in njegovo zdravje. Videli smo ga na svetovnem prvenstvu do 20 let na Bledu prejšnji teden, bil je najboljši igralec Avstrije, blestel je v polnem sijaju.
Zelo dobro jo je odnesel, imel je zelo močan glavobol. Taki udarci bi ga lahko tudi ubili, ležal je že nepremičen na ledu. Puschnik je zdaj v dobrem stanju, a to sploh ni pomembno pri tem primeru. Moram poudariti, da je slučaj, da je tokrat slovenski igralec naredil tak prekršek. Jezen bi bil tudi na moje igralce, zaslužili bi si popolnoma enako kazen. To so zelo resne stvari, očitno mora nekdo postati paraliziran ali pa celo umreti, da se bodo ljudem odprle oči.

Ko se zgodi kakšen pretep v lokalu, so pri nas kazni zares visoke. Če nekdo obleži na tleh in mora v bolnišnico, potem tisto drugo osebo čaka zaporna kazen.

Veliko je bilo še drugih podobnih primerov v Ligi Ebel, ki pa so se končali s precej nižjimi kaznimi.
Igralec KAC-a Markus Pirmann je poškodoval našega Floriana Muhlsteina in ni dobil nobene kazni, Muhlstein pa ni mogel igrati pet tednov. Zahtevali smo kazen, a disciplinska komisija ni storila ničesar. Christoph Harand je Marca Pewala močno udaril, prišlo je celo do pretresa možganov. Res se morajo poenotiti glede kazni. Prepričan sem, da se v Sloveniji zdaj ne bo več zgodil podoben primer, verjetno pa mora podobna kazen doleteti tudi kakšnega avstrijskega igralca.

Vodstvo Tilie Olimpije je nekaj dni po tem incidentu v Salzburgu pripravilo številne podobne videoposnetke, večinoma iz Lige Ebel, ki pa so se končali z nižjimi kaznimi. Robert Lukas jo je odnesel z 12 tekmami prepovedi igranja, njegov nalet na Benoita Grattona je bil zares brutalen. Dunajčan Rafael Rotter je napadel sodnika in dobil 16 tekem kazni.
Točno tako. Robert Lukas je bil zame podoben primer kot Patrice Cormier. Kazen je bila naravnost smešna. Vidite, da nimam veliko vpliva na ligo, saj sem že večkrat bil nezadovoljen s kaznimi, pa se ni nič spremenilo. Ko smo se v klubu pogovarjali o primeru Rotterja, smo bili enotnega mnenja, da bi moral dobiti kazen za celo sezono. V hokeju se dogajajo vse bolj brutalne stvari, disciplinska komisija težko vsemu sledi, zato bodo primeri kmalu pristali na sodiščih. Pričakujem kmalu kakšnega igralca v zaporu.

Disciplinska komisija je sestavljena iz treb ljudi, ki se posvetujejo prek elektronske pošte ali prek telefona. Za tako pomebne odločitve bi morali imeti vedno sestanek z vpletenimi.
Igralci bi morali imeti pravico na zagovor. Časa je dovolj v Ligi Ebel, saj tekme niso vsak dan. Morda bi morali odločati predstavniki vseh preostalih klubov, ki niso neposredno vpleteni v primer.