Urugvajci so že s četrtim mestom na lanskem svetovnem prvenstvu nakazali izjemen uspeh v Argentini. Foto: EPA
Diego Forlan
Diego Forlan je buil lani najboljšii igralec na svetovnem prvenstvu, tudi na letošnji Copi Americi je bil sijajen, pika na i pa sta bila dva zadetka v finalu. Foto: EPA
Po veliki napaki obrambe Paragvaja je Forlan povišal na 2:0. Foto: EPA
Luis Suarez
Luis Suarez je načel mrežo Paragvaja. Foto: EPA

To je že 15. naslov južnoameriškega prvaka za Urugvaj, ki ima zdaj lovoriko več od Argentine. Gostitelji prvenstva so v četrtfinalu klonili prav proti Urugvaju po streljanju enajstmetrovk. Paragvaju ni uspel nenavaden dosežek, da bi osvojil Copo Americo brez zmage po rednem delu.

Suarez kronal premoč Urugvaja
Urugvajci so na stadionu Monumental v Buenos Airesu začeli silovito. Diego Lugano je po kotu sprožil z glavo, Nestor Ezequiel Ortigoza pa je na golovi črti posredoval z roko, a sodniki tega niso videli. Po strelu Maxija Pereire v 12. minuti se je žoga na desni strani kazenskega prostora odbila do Suareza. Napadalec Liverpoola si je sijajno zaustavil žogo in nato z diagonalnim strelom z levico matiral Justa Villarja.

Forlan najprej v Villarja, nato v mrežo
V 32. minuti je imel Forlan izvrstno priložnost za podvojitev prednosti, a je odlično posredoval najboljši vratar prvenstva Villar. Tri minute pred odmorom je veliko napako obrambe Paragvaja izkoristil Arevalo Rios, ki prišel do žoge in takoj zaposlil Diega Forlana. Najboljši igralec lanskega svetovnega prvenstva je z levico povišal na 2:0.
Valdez ni izkoristil priložnosti za priključek
V drugem polčasu so Paragvajci delovali nemočno. Nelson Haedo Valdez ni imel svojega dne, blizu znižanja zaostanka je bil v 54. minuti, ko je zadel okvir vrat. Osem minut zatem je njegov strel zadržal Fernando Muslera. Strah in trepet Bundeslige Lucas Barrios je vstopil šele v 77. minuti. V zadnji minuti je Urugvaj izpeljal bliskovit protinapad. Rezervist Edinson Cavani je našel Suareza, ki je z glavo idealno zaposlil Forlana, razigrani napadalec pa je žogo od vratnice poslal v mrežo in veliko slavje Urugvaja se je začelo.
Selektor paragvajske reprezentance Gerardo Martino v finalu ni smel sedeti na klopi, saj ga je južnoameriška zveza kaznovala z dvema tekmama prepovedi vodenja ekipe. Martino je bil v polfinalu izključen, kasneje pa je verbalno obračunal še s selektorjem Venezuele.