Zaradi smradu, ki se širi od trupel, večina reševalcev nosi maske. Foto: Reuters
Zaradi smradu, ki se širi od trupel, večina reševalcev nosi maske. Foto: Reuters
Na Sumatri tudi slovenski reševalci

Tri dni po uničujočem tresenju tal v Indonezijo prihaja pomoč za prebivalce, ki so ostali brez strehe nad glavo. V odročnih predelih okoli mesta Padang, ki ga je potres najbolj prizadel, se je obseg uničenja v svoji polni grozoti šele začel razkrivati. Vasi so popolnoma uničene, veliko ljudi je mrtvih, še več pogrešanih. Preživeli so obupani. "Ne mučite se s pomočjo. Vsi so mrtvi," je povedal eden izmed redkih preživelih.

Na prizadeta območja na Sumatri so prispeli tudi slovenski reševalci z reševalnimi psi, ki bodo pomagali pri iskanju morebitnih preživelih.

V Padangu se nadaljuje reševanje. Reševalci med ruševinami, pod katerimi naj bi bilo pokopanih več tisoč ljudi, iščejo morebitne preživele. V ruševinah hotela Ambacang naj bi bilo ujetih osem preživelih. Reševalci so slišali njihove glasove in udarce. Eden izmed njih je včeraj sorodniku ob treh popoldne po lokalnem času poslal SMS-sporočilo. "Bodite pazljivi, da bager ne bo povzročil, da bi se stavba porušila na nas," je zapisal v sporočilu in dodal, da je ob njem še nekaj ljudi. Oblasti so sprožile obsežno reševalno akcijo, a za zdaj brez uspeha.

Porušena vsaka osma stavba
Župan Padanga je sporočil, da so težki stroji za kopanje dosegli nekatera področja, ki so jih prizadeli zemeljski plazovi, in opozoril, da preživeli nujno potrebujejo šotore in odeje. "Opustošeni smo. Okoli 80 odstotkov hiš se je porušilo, ceste so povsem uničene," je obupan župan Muslim Kasim.

Do zdaj so indonezijske oblasti potrdile, da je v potresu z močjo 7,6 stopnje po Richterjevi lestvici umrlo ali je pogrešanih 809 ljudi. Indonezijski minister za zdravje Siti Fadilah Supari je ocenil, da bo končno število žrtev potresa okoli 4.000.

Na Sumatri tudi slovenski reševalci