Škoda, ki jo je povzorčil mladi heker, naj bi znašala kar 20 milijonov dolarjev. Foto: EPA
Škoda, ki jo je povzorčil mladi heker, naj bi znašala kar 20 milijonov dolarjev. Foto: EPA
Ameriško obrambno ministrstvo se vsak sooča s poskusi vdorov v računalniški sistem. Foto: EPA

Po mnenju FBI-ja je 18-letnik, ki je deloval pod vzdevkom Akill, na čelu skupine, ki je vdrla v računalnike in si s krajo osebnih podatkov uporabnikov priskrbela na milijone dolarjev. Najstnik naj bi bil tudi odgovoren za lanski padec računalniškega sistema na univerzi v Pensilvaniji.

Skupina je s pomočjo zlonamernega programa vdrla v računalnike in jih organizirala v posebno mrežo, s katero so nato nadzirali osebne računalnike in tako pridobili gesla uporabnikov, številke bančnih računov in kreditnih kartic. Akill je svoje početje začel že, ko je hodil v šolo, kjer ga poznajo kot zelo pametnega in nadarjenega fanta. Zaradi vdorov v računalnike mu grozi kazen do desetih let zapora.

Viagra za Gatesa
V preteklosti je bilo že kar nekaj primerov, ko so bili najstniški hekerji odgovorni za vdore v računalniške sisteme.

Raphale Gray je prišel na naslovnice časopisov leta 2001, ko je pridobil podatke o kreditni kartici ustanovitelja Microsofta Billa Gatesa in mu poslal paket viagre. Igra 19-letnika se je končala potem, ko je na vrata potrkal FBI, pozneje pa je moral za kazen odslužiti tri leta skupinske rehabilitacije.

Prej heker, zdaj svetovalec
Eden izmed najbolj znanih hekerjev je bil Kevin Mitnick, bolj znan kot računalniški terorist Mitnick, ki je v svojih najstniških letih začel vdirati v telefonska omrežja in delo nato nadaljeval na računalnikih. Odgovoren je za vdore v računalniške sisteme podjetij, kot sta Sun Microsystems in Motorola, ki jim je ukradel programsko opremo. FBI ga je iskal kar tri leta. Potem ko je odslužil pet let zapora in so mu prepovedali brskanja po spletu za osem let, zdaj potuje po svetu in podjetjem svetuje, kako naj se zavarujejo pred računalniškimi vdori.

Leta 1998 sta dva najstnika iz Kalifornije izpeljala enega izmed najbolj sistematičnih hekerskih napadov na računalnike ameriške vojske. Za kazen sta dobila prepoved uporabe računalniškega modema in računalnika brez prisotnosti učitelja, knjižničarja ali delodajalca.

Jedrski preplah
Joseph McLeroy je leta 2004 povzročil pravi jedrski preplah, ko je vdrl v skrivni ameriški raziskovalni center, da bi z njihovim naprednim računalniškim omrežjem lažje prenašal filme in glasbo s spleta. Potem ko so 16-letnika detektivi izsledili v vzhodnem delu Londona, se je za las izognil zaporu in odslužil "le" 200 ur družbenokoristnega dela.

G. V.