Robert Golob med nagovorom Generalne skupščine. Foto: Reuters
Robert Golob med nagovorom Generalne skupščine. Foto: Reuters

Slovenski premier je v Generalni skupščini ZN-a nastopil kot prvi govorec dneva in izrekel očitek, da se Generalni skupščini ne uspeva odzivati učinkovito na največje krize po svetu.

Pri tem je med drugim izpostavil vojno v Ukrajini in Sudanu, a največ časa namenil prelivanju krvi v Gazi, kjer Izrael že skoraj leto dni vodi brutalno agresijo nad Palestinci.

Golob ob prihodu. Foto: Reuters
Golob ob prihodu. Foto: Reuters

"Ljudje v Gazi obstajajo, ne pa živijo, edino, česar se zavedajo, je, da bo jutri še slabše," je opozoril.

Hkrati je poudaril, da so med tarčami tudi humanitarni delavci. "V Gazi humanitarni delavci niso zgolj občasna postranska škoda, ampak se zdi, da so postali načrtna vojaška tarča. Ni druge razlage za najvišje število ubitih humanitarnih delavcev lani, od tega velika večina v Gazi," je bil oster.

"Obstaja občutek nekaznovanosti za zločine v Gazi, kar ima posledice tudi na delovanje humanitarnih organizacij drugje po svetu," je dejal. "To spodkopava samo bistvo Združenih narodov in vpliva na delo humanitarnih organizacij in agencij, kot sta ICRC in UNRWA, po vsem svetu."

Golob je v svojem govoru sicer večinoma ponovil to, kar je že povedal na srednem posebnem zasedanju Varnostnega sveta ZN-a med slovenskim predsedovanjem z naslovom Voditeljstvo za mir in v nedeljo na vrhu za prihodnost, ko so svetovni voditelji potrdili pakt za prihodnost.

Najostrejše besede je premier prihranil za konec govora, ko je po pretresljivi zgodbi dveh palestinskih deklic neposredno nagovoril izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, prisotnega v Generalni skupščini.

"Izraelski vladi želim jasno povedati – ustavite prelivanje krvi, ustavite trpljenje, pripeljite talce domov in končajte vojno – gospod Netanjahu, takoj končajte to vojno," je dejal ob aplavzu prisotnih in med govorom večkrat udaril po govorniškem pultu.

Pred poslopjem Združenih narodov potekajo množični protesti proti Netanjahuju. Foto: AP
Pred poslopjem Združenih narodov potekajo množični protesti proti Netanjahuju. Foto: AP

Netanjahu ZN označil za "hišo teme"

Danes sicer nastopajo še voditelji 35 drugih držav, vključno z Netanjahujem, hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem, predsednikom pakistanske vlade Šebazom Šarifom, albanskim premierjem Edijem Ramo in avstralsko zunanjo ministrico Penny Wong.

Netanjahu je postregel z bombastičnim in upornim govorom, ki je za dvakrat presegel dodeljeni čas 15 minut. Najprej je dejal, da letos zaradi vojne, v kateri se "Izrael bori za svoje življenje", ni imel namena priti v Generalno skupščino, a da si je premislil po "vseh lažeh in klevetah" o Izraelu, ki da so jih izrekli govorci na odru.

V svojem govoru izraelski premier ni niti omenil ameriškega predloga o takojšnji prekinitvi ognja med Izraelom in Hezbolahom, ravno nasprotno – zavezal se je, da se bo Izrael boril, "dokler ne izpolnimo vseh ciljev". Kot poroča BBC, je nekatere v Washingtonu to vznejevoljilo in občutijo kot ponižanje za vse svoje napore.

Velik del govora je Netanjahu uperil proti Iranu, ki mu je ob tem zagrozil, da ga ni konca v državi, ki ga ne bi mogla "doseči dolga roka Izraela".

Svoj govor je sklenil z ostro kritiko Združenih narodov, češ da dokler z Izraelom "ne ravnajo pošteno kot z ostalimi državami", ne bo ZN-a, ki ga je označil za "hišo teme", nihče jemal resno. "V tej močvari antisemitskega žolča obstaja večina, ki je pripravljena razčlovečiti judovsko državo," je dejal.

Ob tem je poudaril, da je bilo v zadnjem desetletju sprejetih več resolucij proti Izraelu kot proti "celotnemu svetu skupaj". "Kakšna dvoličnost. Kakšna hinavščina. Kakšna dvojna merila. Kakšna šala."

"Vojni zločinci so v Iranu, Gazi, Siriji in Libanonu. Ko so naše ljudi klali (v holokavstu), nam ni nihče stopil v bran. Zdaj imamo lastno državo in se sami branimo. Izrael bo zmagal v tem boju, ker nimamo izbire."

Golob pozval k povrnitvi zaupanja v ZN

Ob robu se bo Golob dvostransko sestal s predsednikom zasedanja in nekdanjim kamerunskim premierjem Philemonom Yangom. V ospredju pogovora bo delovanje Slovenije kot nestalne članice Varnostnega sveta ZN-a ter aktualne zunanjepolitične teme, zlasti razmere v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu.

Enega osrednjih nastopov v New Yorku ta teden je premier že opravil v sredo, ko je na zasedanju Varnostnega sveta ZN-a z naslovom Voditeljstvo za mir, ki ga je v okviru septembrskega predsedovanja temu organu pripravila Slovenija, med drugim pozval k povrnitvi zaupanja v ZN in k večjemu upoštevanju skupnih interesov članic.

Dan prej se je udeležil zasedanja Varnostnega sveta ZN-a o Ukrajini, pred katerim se je sestal z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim.

Letošnja splošna razprava Generalne skupščine ZN-a, ki se je začela v torek, poteka v senci zaostrenih razmer na Bližnjem vzhodu, v njej naj bi do konca tedna nastopilo okoli 120 svetovnih voditeljev.