Foto: Televizija Slovenija
Foto: Televizija Slovenija

Schumanova deklaracija je pred 74 leti pomenila začetek evropskega povezovanja. Letošnje evropske volitve bodo pomemben kazalnik, v katero smer bo šla Evropska unija.

Če bodo večino v Evropskem parlamentu ohranile proevropsko usmerjene stranke, potem se bo evropsko povezovanje krepilo še naprej. Če pa bodo velik vzpon doživele skrajne stranke, Unijo čaka burna in precej negotova prihodnost, ki ni svetla že zaradi ruske agresije v Ukrajini.

Boj za volilno zmago se je mesec dni pred volitvami že povsem razplamtel. Vodilna kandidatka desnosredinske evropske ljudske stranke in predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen je včeraj pozvala k obrambi pred populisti in skrajneži ter poudarila, da EU-ja ni mogoče graditi s "služabniki Kremlja, zaničevalci demokracije in skrajneži". Ker pred dnevi ni izključila povolilnega sodelovanja z evroskeptičnimi strankami, se je z levega političnega pola nanjo usul plaz kritik.

Včeraj so politične skupine s tega pola v Evropskem parlamentu, socialisti in demokrati, liberalci, zeleni in levica, tako sprejele skupno izjavo, da po volitvah ne bodo sodelovale s skrajno desnimi in radikalnimi strankami. K temu so pozvali tudi von der Leynovo, vendar njena Evropska ljudska stranka poziva ni podpisala.

Javnomnenjske raziskave mesec dni pred volitvami kažejo, da bo zmagovalka evropskih volitev znova Evropska ljudska stranka pred socialisti in demokrati, liberalce pa naj bi s tretjega mesta izrinile skrajno desne stranke skupine Identiteta in demokracija.

V več kot 60 mestih po Uniji bodo od dnevu Evrope osvetljene številne zgradbe in spomeniki, in sicer s sloganom, ki državljane vabi na volitve: "Uporabi svoj glas, sicer bodo o tvoji prihodnosti odločili drugi!"