Po manj kot dveh letih od prvih aretacij, v katerih je sodeloval tudi ameriški FBI, so na mariborskem okrožnem sodišču izrekli prvo sodbo zoper dva od petih obtoženih kaznivih dejanj, povezanih z vdori v računalniške sisteme, izdelavo ter razpečevanje računalniških virusov in pranje denarja. Obsojena sta z računalniškim programom, ki ga je izdelal in prodajal eden od soobtoženih, okužila več 100 tisoč računalnikov.
Darko Goričanec, ki je od aprila 2009 do maja 2011 v Banjaluki z virusom okužil 713 tisoč računalnikov, je bil obsojen na 18 mesecev zapora, Mentor Leniqi, pa za vdor v skoraj 3.600 računalnikov na 15 mesecev. Oba pa bosta kazen odslužila s po 480 urami družbenokoristnega dela, ker sta krivdo priznala.
S tremi obtoženimi sporazuma ni bilo
"S preostalimi sporazuma žal nismo uspeli skleniti, ker so bila njihova pričakovanja daleč pod pragom, ki ga tožilstvo lahko sprejme, glede na posledice, ki so izvirale iz nezakonitega ravnanja ostalih soobdolžencev," je pojasnil Izidor Rojs z okrožnega državnega tožilstva.
Zdravnica posodila svoj bančni račun
Zdravnica Nuša Čoh, ki naj bi za pranje denarja posodila bančni račun, kamor so se stekala nakazila za nakup zlonamernega programa, krivde ni priznala, saj naj ne bi vedela, da denar izvira iz kaznivih dejanj. Njen zagovornik Borut Mihurko je dejal, da "ni mogla vedeti, kakšne narave so programi, s katerimi naj bi se ukvarjal soobdolženi Škorjanec." Za koliko denarja je šlo, pa ni želel povedati.
Po neuradnih podatkih naj bi s prodajo zlonamerne kode zaslužili več kot milijon evrov, bistveno višja pa naj bi bila škoda, ki jo je virus povzročil na okuženih računalnikih. "Tožilstvo je na tezi, da je vsak uporabnik moral za ta virus kupiti antivirusni program, ki je v povprečju stal 20 evrov," pravi Jure Cujnik, zagovornik Darka Goričanca.
Obramba pričakuje zahtevke uporabnikov
Danes obsojena domnevno naj bi tako po mnenju izvedenca lastnikom okuženih računalnikov povzročila kar za 100 milijonov evrov škode. A odvetnica Mentorja Leniqija Sabina Mikulin izpostavlja, da se "s to škodo ne strinjamo, ampak ne pričakujemo, da bodo neznani uporabniki, ker sploh ne vemo, kdo so, podali premoženjskopravni zahtevek".
Domnevni avtor zlonamernega računalniškega programa Matjaž Škorjanec in njegova mama, bosta na predobravnalni narok pristopila prihodnji teden in če krivde ne bosta priznala, ju - tako kot Nušo Čoh - čaka očitno dolgotrajen sodni proces.
Tomaž Karat, TV Slovenija
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje