67-letnik je medvedko s kričanjem pregnal in sam poiskal zdravniško pomoč. Kot so danes sporočili novogoriški policisti, so jih o napadu obvestili zdravstveni delavci malo pred 22. uro.
Patrulja je z zbiranjem obvestil ugotovila, da je bil lovec na gozdni cesti Podkraj–Bukovje. Po nekajminutni hoji je sedel pod drevo in približno deset metrov stran zagledal medvedko, težko okoli 150 kilogramov, takoj zatem pa je v bližini zagledal še mladiča.
V tistem trenutku je medvedka pritekla do lovca, ga ugriznila v desno nogo in opraskala po glavi in telesu. Lovec je nato s kričanjem medvedko z mladičem pregnal in se napotil na urgenco po prvo pomoč.
Po nudeni prvi zdravniški pomoči so lovca odpustili v domačo oskrbo. O napadu so obvestili intervencijsko skupino zavoda za gozdove in pristojno lovsko družino, ki bosta poskrbeli za ustrezne ukrepe.
"Ustaljen vzorec obnašanje medvedke z mladiči"
Kot so sporočili iz Zavoda za gozdove Slovenije, je intervencijska skupina zavoda po analizi dogodka na kraju srečanja medvedke z mladičem in lovca ugotovila, da je šlo za nesrečno naključje - lovec se je namreč znašel med mladičem in medvedko, ki ga je poškodovala, nato pa se umaknila.
"Vse kaže, da ne gre za medvedko, ki bi bila posebej agresivna, ampak samo kaže ustaljen vzorec obnašanja medvedke z mladiči, ki je ogrožena. Dogodek se je zgodil v strnjenem gozdu zunaj naselja in v ožjem območju medveda," so pojasnili.
Po mnenju zavoda ni potrebe za izredni odstrel te medvedke, jo pa bodo še naprej spremljali in ob zaznani možnosti za ponovitev konflikta ustrezno ukrepali.
Medvedja populacija se je pri nas precej povečala, v državi je okoli 1000 medvedov. S številčnostjo medvedov po pojasnilih zavoda narašča tudi možnost srečanj človeka in medveda, ki se lahko potencialno tudi nesrečno končajo.
Drugi napad medveda na človeka letos
Tokratni napad na lovca je drugi napad medveda na človeka letos. Prvi je bil junija v v kraju Vrh pri Želimljah, ko je ravno tako medvedka napadla 80-letno žensko.
Takrat je medvedka planila nad žensko in jo zbila na tla, nato pa začela udarjati po njej. Ob kričanju njenega moža se je prestrašila in zbežala. Po napadu so imeli lovci odločbo za njen odstrel, enaka usoda je čakala njena letošnja mladiča, a so tega v času, ko je veljala odločba za odstrel, preprečevali aktivisti. Po izteku odločbe se je intervencijska skupina odločila, da je ne bodo podaljšali, ker v tem času ni bilo dodatnih konfliktnih srečanj z ljudmi.
Dolgoletno povprečje napadov medveda na človeka je dva do tri na leto.
Interventni odvzem medveda in volka
Lovci sicer nadaljujejo z uresničevanjem zakona o interventnem odvzemu medveda in volka, ki ga vlada pripravila, ker se odvzem omenjenih zveri iz narave po odločitvi upravnega sodišča ne izvaja, populaciji medveda in volka pa sta se prenamnožili. Zaradi tega se posledično povečujejo škode, med prebivalci na območjih z največjo gostoto zveri ali tam, kjer jih doslej ni bilo, pa je občutek varnosti omajan.
Zakon dovoljuje odvzem 200 medvedov, od tega 175 z odstrelom, in 11 volkov iz narave. Po zadnjih podatkih zavoda so lovci doslej po zakonu odstrelili 75 medvedov in nobenega volka. Za odstrel volka veljajo posebni pogoji, ki pa so jih pristojni ta teden omilili, da bi lovci lažje izvajali lov.
Na območjih, na katerih je po zakonu dovoljen odstrel, bo ta po novem dovoljen na celotnem območju gibanja tropa, ne le na travniku ob približevanju živalim na paši.
Novost je tudi pri izdaji posebnih odločb na območjih, ki niso zajeta v zakon, a prihaja do napadov volkov. Tako bo agencija za okolje lahko sama začela postopek za izredni odstrel, še vedno pa bo potrebno mnenje zavodov za gozdove in za varstvo narave.
Foto: Mojca Dumančič
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje