Janša je pred upravnim sodiščem še drugič izgubil. Foto: BoBo
Janša je pred upravnim sodiščem še drugič izgubil. Foto: BoBo
KPK in Janez Janša
Upravno sodišče je razsodilo, da je poročilo KPK-ja skladno z določili zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, da je izdano v zakonito izvedenem postopku in da Janševe pravice v tem postopku niso bile kršene. Foto: BoBo

Upravno sodišče je že drugič zavrnilo tožbo Janeza Janše glede poročila Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), so sporočili s komisije.

Predsednik SDS-a je sicer komisiji očital neustavno in nezakonito delovanje pri nadzoru premoženjskega stanja.

Upravno sodišče je v sodbi o poročilu KPK-ja razsodilo, da je poročilo skladno z določili zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, da je izdano v zakonito izvedenem postopku in da Janševe pravice v tem postopku niso bile kršene. Gre za vnovično sodbo tega sodišča v omenjeni zadevi, ki je na podlagi sklepa vrhovnega sodišča že drugič odločalo o omenjenem primeru.

Vrhovno sodišče je namreč ugodilo pritožbi Janše, ki jo je vložil, ko je upravno sodišče zavrnilo njegovo tožbo zoper poročilo KPK-ja zaradi posega v človekove pravice in temeljne svoboščine. Sodbo upravnega sodišča je razveljavilo in zadevo vrnilo upravnemu sodišču v nov postopek.

Težava je bila (ne)konkretnost opredelitve
Vrhovno sodišče je presodilo, da se prvostopenjsko sodišče v izpodbijani sodbi do ključnih tožbenih navedb konkretno ni opredelilo. Pavšalna ocena, da je bil ves postopek pravilen in da zato kršitve tožnikovih ustavnih pravic ni bilo, po mnenju vrhovnega sodišča ne ustreza standardu obrazložene sodne odločbe. Prav ustrezna obrazložitev je po mnenju vrhovnih sodnikov pogoj za preizkus zakonitosti, pravilnosti in razumnosti sprejete odločitve.

Janša je glede sodbe vrhovnega sodišča dejal, da sodba neposredno problematizira način, prek katerega je KPK svoje ugotovitve sporočil v javnost. Dodal je, da je sodba "velika klofuta KPK-ju in vsem tistim, ki so na podlagi tega sprejemali odločitve". "Posledice pa so nepopravljive. Zaradi tega sta padli dve vladi," je dejal takrat.

Podobna odločitev tudi v primeru Janković
Podobno odločitev je upravno sodišče sprejelo tudi v tožbi predsednika PS-ja Zorana Jankovića zaradi istega poročila KPK-ja. Komisija je v tem poročilu o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih strank, objavljenem 8. januarja lani, pri Janši in Jankoviću ugotovila kršitve protikorupcijske zakonodaje.

Poročilo je sprožilo vladno krizo in razpad Janševe koalicije, saj se Janša ni želel umakniti z mesta premierja. Nazadnje je DZ Janši izglasoval konstruktivno nezaupnico in za predsednico vlade imenoval Alenko Bratušek. Janković pa se je zaradi tega za nekaj časa umaknil z vrha PS-ja.