Za začetek zakonodajne poti je glasovalo 328 poslancev, 301 pa je bil proti, tako da bodo lahko že v sredo začeli obravnavo osnutka zakona, ki bi preprečil brexit brez dogovora z Evropsko unijo.
Osnutek zakona predvideva, da bi moral premier zaprositi za preložitev brexita do 31. januarja prihodnje leto, če poslanci do 19. oktobra ne bi sprejeli novega sporazuma ali glasovali v prid brexitu brez dogovora. Če bi Evropski svet predlagal drugi datum, do katerega bi preložili brexit, bi ga moral premier sprejeti v roku dveh dni, če temu ne bi nasprotovali poslanci.
Kot poroča BBC, ki se sklicuje na vladne vire, je 21 poslancev vladajočih torijcev glasovalo za začetek procesa in olajšalo pot do zakona za preprečitev brexita brez dogovora. Vse uporniške poslance, med katerimi sta tudi nekdanji finančni minister Philip Hammond in vnuk Winstona Churchilla, Nicholas Soames, so kmalu po glasovanju izključili iz stranke.
Viri pri britanski vladi so že pred glasovanjem svarili, da bi lahko Johnson skušal sklicati predčasne parlamentarne volitve, kar je po večerni odločitvi parlamenta tudi napovedal.
"Nočem volitev, a če bodo poslanci jutri glasovali za ustavitev pogajanj in izsilili še eno nesmiselno preložitev brexita za več let, potem je to edini način za rešitev tega," je dejal premier po nujni razpravi v parlamentu in sporočil, da bo v sredo njegov prvi korak predlog za predčasne volitve.
"Ljudje v državi se bodo morali odločiti. Vodja opozicije prosi za volitve že dve leti," je Johnson dejal poslancem v pozivu k predčasnim volitvam, ki bi najverjetneje potekale 14. oktobra.
Vodja laburistov Jeremy Corbyn je Johnsonu odgovoril, da mora najprej vložiti predlog za preložitev brexita, preden skuša razpisati volitve. Prvak opozicije je prepričan, da v parlamentu in v državi večina ne podpira brexita brez dogovora.
V ključnih trenutkih brez večine
Po vrnitvi britanskih poslancev s poletnih počitnic je vlada v parlamentu izgubila svoj en glas večine, saj je torijec Phillip Lee prestopil k liberalnim demokratom.
Konservativna vlada je imela le glas večine v parlamentu, potem pa se je sredi razprave Lee presedel k liberalnim demokratom. Kot je pojasnil, ne more več podpirati vlade, ki agresivno sledi škodljivemu brexitu, ki nepotrebno ogroža življenja in integriteto Velike Britanije.
Johnson je sicer poslancem danes zagotovil, da so vedno bližje dogovoru, ko je predstavil sklepe vrha G7 v Biarritzu. Na njem je znova govoril z nemško kanclerko Angelo Merkel in francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom. "Vsem sem dal jasno vedeti, da si ta vlada želi dogovor," je dejal Johnson.
A je spodnji dom britanskega parlamenta trikrat zavrnil ločitveni dogovor, je dodal. Zato bi morali iz dogovora odstraniti po njegovih besedah protidemokratično irsko varovalo. Po njegovem prepričanju je vedno več možnosti, da bi lahko z EU-jem dosegli nov dogovor, je še zatrdil.
To možnost so ogrozili uporniški torijci, ki so skupaj z laburisti sprejeli zakonodajo, ki bo onemogočila brexit brez dogovora 31. oktobra. Če bi poslancem uspelo sprejeti takšno zakonodajo, bi moral iti v Bruselj in zaprositi za novo nesmiselno preložitev brexita, česar pa ne bo nikoli storil, je zagotovil Johnson.
Johnson sicer zagovarja, da bo Združeno kraljestvo zapustilo EU 31. oktobra z dogovorom ali brez njega. Ravno zaradi vedno večje možnosti brexita brez dogovora premier izgublja podporo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje