Evroposlanci pozivajo članice, naj se pri tem uskladijo, da bi preprečile kaos.
Za ukinitev premikanja ure je danes glasovalo 410 evropskih poslancev, 192 jih je bilo proti, 51 vzdržanih.
Končno besedo pri tem, kateri čas bodo uporabljale, bodo imele države članice. Tiste, ki se bodo odločile za poletni čas, bodo uro zadnjič premaknile zadnjo nedeljo v marcu leta 2021, tiste, ki bodo imele zimski čas, pa zadnjo nedeljo v oktobru leta 2021. Države morajo Evropsko komisijo o svoji izbiri obvestiti do 1. aprila 2020.
Evropski parlament poziva države članice in Evropsko komisijo k usklajevanju glede uporabe zimskega ali poletnega časa, da bi zagotovili, da ne bo motenj na notranjem trgu.
Slovenska vlada je konec novembra lani sporočila, da načeloma podpira predlog direktive za ukinitev premikanja ure, vendar le pod pogojem, da se na ravni EU-ja zagotovita mehanizem in ustrezen rok za koordiniran prehod na usklajen čas.
Na ministrstvu za infrastrukturo so pojasnili, da je v Sloveniji standardni čas srednjeevropski čas, ki ustreza zimskemu času. "V primeru ukinitve sezonskega premikanja ure na poletni čas bo v Sloveniji skozi vse leto obveljal standardni zimski čas. Te odločitve ni sprejelo ministrstvo, tako je v Sloveniji stanje na podlagi zakona o računanju časa," so dodali.
Sporočili so še, da so na sosednje države, kjer imajo določen enak standardni čas kot v Sloveniji, naslovili vprašanja v povezavi z morebitnimi spremembami standardnega časa, vendar do zdaj še niso dobili informacije, da katera namerava spremeniti svoj standardni čas.
Lansko javno posvetovanje je sicer pokazalo, da so Slovenci bolj naklonjeni poletnemu času. Tudi Portugalci, Ciprčani in Poljaki so se večinsko izrekli za poletni čas, Finci, Danci in Nizozemci pa za zimskega.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje