Hrvaška bo odprla poglavji o okolju in ribištvu. Foto: Reuters
Hrvaška bo odprla poglavji o okolju in ribištvu. Foto: Reuters

Hrvaška bo na petkovi konferenci, ki bo sicer potekala ne veleposlaniški, ne pa ministrski ravni, odprla poglavji o ribištvu in okolju, kar je danes potrdil odbor stalnih predstavnikov držav članic pri EU-ju. Slovenija s tem soglaša zaradi zagotovil glede maloobmejnega prometa in sodelovanja ter hrvaške ribolovne-ekološke cone.

Po besedah predsednika vlade Boruta Pahorja se je Slovenija za odprtje poglavja o okolju odločila na podlagi zagotovila, vključenega v skupno evropsko izhodišče vseh 27 držav članic, da Hrvaška ne sme izvajati ekološko-ribolovne cone do razsodbe arbitražnega sodišča.

ODPRTIH 30 POGLAVIJ
Hrvaška bo s petkom imela odprtih že od 30 od 33 poglavij. Zaprta ostajajo še poglavja o zunanji, varnostni in obrambni politiki (tukaj ima Slovenija zadržke) ter poglavji o konkurenci in pravosodju. Za petek ni predvideno zaprtje nobenega poglavja.

Pahor: Pogajanja vsebinsko izjemno zahtevna
Za zeleno luč poglavju o ribištvu so se odločili, ker se je Evropska komisija zavezala, da bo poskrbela za uveljavitev ribolovnega dela sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju ter zgodovinskih pravic slovenskih ribičev. Odločitev o soglasju za odprtje poglavij o okolju in ribištvu je bila po Pahorjevih besedah sprejeta po vsebinsko izjemno zahtevnih pogajanjih znotraj sedemindvajseterice. Ta so v zadnjih dveh mesecih prinesla rešitve, s katerimi je Slovenija zaščitila svoje vitalne interese, je poudaril premier.

Opozicija za soglasje ni glasovala
Stališče o soglasju Slovenije je v torek podprl pristojni državnozborski odbor. Odbor je namreč menil, da je stališče vlade dovolj dobro jamstvo, da se bodo v okviru pristopnih pogajanj Hrvaške o teh dveh poglavjih varovali slovenski nacionalni interesi. Vladni predlog je sicer podprla koalicija, SDS ni glasoval, SLS in SNS pa sta sejo odbora obstruirala. Poslanec SLS-a Gvido Kres je med drugim opozoril, da Slovenija ne bi smela privoliti v odprtje hrvaških poglavij, dokler ne bodo rešena odprta vprašanja glede meje.

Jelinčiča motilo to, da je bila seja zaprta
Še bolj kritičen je bil prvak SNS-a, ki je to, da je bila seja odbora zaprta za javnost, označil kot "eklatantno svinjarijo, ki si jo je privoščila Pahorjeva vlada oziroma predsednik vlade, ko pred ljudmi, državljani Slovenije, davkoplačevalci skriva dokumente in podatke o tem, kaj vse bo morala Slovenija podariti in kje popustiti, da bo Hrvaška lahko vstopila v Evropsko unijo". Zaprto sejo je označil še za zločin brez primere.