Odstavljeni direktor TEŠ-a 6 Uroš Rotnik je dejal, da je v ozadju njegove razrešitve tudi nestrinjanje z direktorjem direktorata za energetiko na ministrstvu za gospodarstvo Janezom Kopačem. Kopač je o teh očitkih in tudi o usodi projekta TEŠ 6 več povedal Elen Batista Štader v TV Dnevniku.
Na stranko Zares in na vas letijo očitki o nekakšnem oranžnem cunamiju, da želite podrediti ta pomemben del slovenske energetike. Kako odgovarjate na to?
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je večkrat poudarila, da je bil prejšnji nadzorni svet HSE-ja sestavljen politično in je bil zaradi svojega nekompetentnega vodenja holdinga tudi zamenjan. Zdajšnji nadzorni svet je sestavljen izključno iz profesionalnih in strokovnih ljudi, od katerih ni nihče v nobeni stranki. Osebno sem prepričan, da je ta nova struktura ljudi bistveno primernejša za vodenje tako velikega sistema.
Očitek je tudi, da naj bi iz razpisa za naložbo v šesti blok izpadli tudi Etra in Ultra. V Ultri so to že zelo ostro zanikali. Odstavljeni direktor Uroš Rotnik, ki podjetij ne imenuje neposredno, pa pravi, da ste tudi v izražali močne želje, da bi posle dobila neka določena podjetja.
To je popolna laž. Moram jo odločno zanikati. Nikoli in nikdar nisem navijal za nikogar pri nobenem poslu. Mi smo še v času prejšnjega ministra Mateja Lahovnika zaradi poslanskega vprašanja v vseh elektroenergetskih podjetjih izvedli anketo o tem, kdo je s kom posloval. In iz tistega nedvoumno izhaja, da npr. Ultra v času projekta bloka šest ni poslovala s Termoelektrarno Šoštanj, se ni javljala na noben razpis. To je podla insinuacija.
Kaj bo s šestim blokom TEŠ-a?
Država je z energetskega vidika ta projekt ves čas podpirala. Nekdanji direktor Rotnik je ta projekt pripeljal tako daleč, da je ta projekt ogrožen. Njegova izvedba je ogrožena. Ni zaprta finančna konstrukcija, nimajo gradbenega dovoljenja za sam objekt, nimajo okoljevarstvenega dovoljenja, pojavlja se tudi cela vrsta drugih dilem. Vsa oprema pa je že naročena. V Alstomu v Franciji in na Kitajskem to izdelujejo. Porabljenih je bilo že več kot 200 milijonov evrov.
Kako bo zdaj ravnala vlada?
Vlada je povedala, da na način, kot gre, ne more več naprej, in je zato zamenjala nadzorni svet HSE-ja. Od novega poslovodstva HSE-ja pričakujem, da bo razmere uredila in počistila netransparentnosti.
Je ta projekt zamrznjen?
Ta projekt ni zamrznjen, ampak ga poskušamo z vsemi napori reševati, kajti grozi mu, da bo nasedel zaradi nesposobnosti pri vodenju.
Boste znižali ceno?
Cene se žal ne more znižati. Grozi, da bo cena precej višja, kot je bilo javno povedano, ker so pri projektu skriti mnogi stroški, za katere informacije dobivamo šele zdaj. Prav ta netransparentnost pri projektu je glavna grožnja temu projektu.
Govorite o netransparentnosti. Boste sprožili tožbe proti prejšnjemu vodstvu?
Pričakujem, da bo vodstvo HSE-ja oz. novo vodstvo TEŠ-a naročilo finančno revizijo nekaterih poslov. Ko bodo znani rezultati finančne revizije, upam, da bodo ustrezno ukrepali.
Kdaj lahko pričakujemo odločitev v povezavi z gradnjo?
Kakšne posebno nove odločitve v zvezi z gradnjo ne bo. Poskušamo reševati situacijo, kot je. Upam, da bo gradbeno dovoljenje pridobljeno do marca prihodnje leto. Kar pomeni celega pol leta zamude, kar pomeni desetine milijonov škode, povzročene z dozdajšnjim nesposobnim vodenjem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje