Foto: BoBo
Foto: BoBo

Spletni monitor Levice bo spremljal ukrepe za letos, pri katerih je v sporazumu o sodelovanju z vlado opredeljena kot nosilka, ki jih je 13, nanašajo pa se na štiri področja, in sicer na boj proti prekarnosti dela, stanovanjsko politiko, pravično obdavčitev kapitala in ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Monitor, na katerem bodo državljani lahko spremljali vsebino in fazo priprave oziroma napredek uresničevanja politik in ukrepov, je na spletni strani stranke že dostopen.

"Nesprejemljivo je, da se ključna zakonodaja s področja trga dela, davkov in zdravstva ureja na način, ki izključuje socialne partnerje," so opozorili v Združenju delodajalcev Slovenije. "Vztrajamo, da mora biti zakonodaja, ki neposredno posega v odnos delavec – delodajalec, pripravljena in usklajevana tripartitno, z obema socialnima partnerjema, torej tako delodajalci kot sindikati, in vlado. Zgolj takšne rešitve, ki jih dosežemo s tovrstnim konsenzom, so lahko vzdržne tako za ljudi, podjetja in državni proračun," so sporočili iz združenja. Kot so poudarili, se ne strinjajo, da jih ena izmed parlamentarnih strank izloča iz njihovega poslanstva, to je zastopanje interesov njihovih članov v socialnem dialogu. "To se je zgodilo z novim zakonom o minimalni plači, ki je bil od iste stranke, to je Levice, vložen v parlamentarno obravnavo, brez možnosti sodelovanja, pogajanj ali kakršnihkoli usklajevanj s socialnimi partnerji," so spomnili.

Premier Marjan Šarec je sicer po podpisu sporazuma z Levico opozoril, da v njem določeni ukrepi ne bodo samodejni, pač pa se bodo o njih pogovorili v delovnih skupinah. "Če ne bodo finančno vzdržni, jih ne bomo izvajali. To nam zdrava pamet pravi," je dejal in izrazil pričakovanje, da bodo ukrepi dogovorjeni na Ekonomsko-socialnem svetu.

Državljani bodo lahko tudi komentirali dogajanje
V spletnem monitorju Levice je pri vsakem ukrepu povzeta njegova vsebina oz. pojasnilo, kaj prinaša, ter ciljni datum sprejema ukrepa. Ob tem je označeno, v kateri fazi je ukrep: v pripravi, predlagan, v DZ-ju (parlamentarni postopek), nazadnje pa končan. Slednje lahko pomeni bodisi sprejetje bodisi zavrnitev predloga. Državljanom bo omogočeno tudi komentiranje in spremljanje, kako so se poslanci opredelili, je pojasnil Mesec.

Pred leti je t. i. semafor sprejemanja ukrepov uvedel tudi tedanji predsednik vlade Borut Pahor. "Na tistem semaforju so bile lučke, mi pa to nadgrajujemo. Na našem monitorju bodo državljani lahko dostopali do vsebine predlogov in jih tudi komentirali," je razliko danes pojasnil Mesec.