Proizvodnja v Hidrii. Foto: BoBo
Proizvodnja v Hidrii. Foto: BoBo

Nagrada, ki jo Slovensko-nemška gospodarska zbornica podeljuje v sodelovanju z nemškim veleposlaništvom v Sloveniji in IEDC – Poslovno šolo Bled, je namenjena prepoznavanju pomembnih tehnoloških in gospodarskih inovacij podjetij, ki imajo dolgoročen pozitivni vpliv na družbo.

Predsednica upravnega odbora zbornice Dagmar von Bohnstein je dejala, da vse več podjetij v ospredje postavlja trajnostni pristop, kar je po njenem mnenju nedvomno razlog za optimizem. Prepričana je, da bo evropsko gospodarstvo s prilagodljivostjo sposobno obravnavati številne izzive, s katerimi se spoprijema.

Stanje nemškega gospodarstva

Namestnica nemške veleposlanice Eva-Ricarda Willems se je strinjala, da je nemško gospodarstvo v slabših razmerah, kot bi si želelo, a je prepričana, da so obeti boljši, kot menijo številni. Nemčija je energetsko krizo po njenih besedah namreč premagala bolje od večine napovedi, odločno se je lotila tudi problematike pomanjkanja delovne sile. "Nemško gospodarstvo trenutno mogoče res ni v najboljši formi, a je na pravi poti, da jo znova doseže," je poudarila.

Matjaž Han. Foto: BoBo
Matjaž Han. Foto: BoBo

Optimizem glede gospodarskih napovedi je izrazil tudi minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. Poudaril pa je, da mora Evropska komisija storiti več za razvoj evropske industrije, saj bo ta sicer le stežka tekmovala s kitajsko in drugimi. Han je ob tem pozdravil "tradicionalno dobro" gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Nemčijo.

Negotovost duši investicije

Podrobnejšo gospodarsko napoved za letos je predstavil namestnik direktorja centra za makroekonomijo in raziskave ter vodja raziskav na münchenskem inštitutu za gospodarske raziskave Ifo Klaus Wohlrabe. Kot je dejal, nemško gospodarstvo trenutno zaznamuje precejšnja negotovost, kar je nedvomno problematično, saj med drugim duši investicije. Vendar pa se je kazalnik gospodarskega ozračja v Nemčiji, ki ga izračunava Ifo, marca opazno zvišal. K temu so pripomogla predvsem manj pesimistična pričakovanja podjetij za prihodnje mesece.

Nemčija ni evropska bolnica, vendar ji manjka gibkosti. Gospodarska rast ni tako velika, kot bi lahko bila. Upamo, da se bo letos ali prihodnje leto povečala.

Wohlrabe za TV Slovenija

Največ upanja za izboljšanje gospodarskih razmer v Evropski uniji po njegovih besedah trenutno prinaša pričakovano letošnje znižanje obrestnih mer. "Zavedati pa se moramo, da bo minilo kar nekaj časa, preden bo znižanje obrestnih mer prineslo oprijemljive rezultate," je poudaril.

V delu strokovne javnosti se je v zadnjem času znova pojavila oznaka Nemčije kot "bolnika Evrope". Wohlrabe se s takšno oceno ne strinja. "Je pa res, da se Nemčija trenutno spoprijema z več izzivi kot nekatera druga evropska gospodarstva," je dodal.

Na prihodnjo gospodarsko rast območja z evrom in širše bo po njegovih besedah močno vplival prihodnji razvoj geopolitičnega dogajanja. Dolgoročneje bo imela zelo pomembno vlogo demografija, česar pa se številni kljub mnogo opozorilom še ne zavedajo oziroma se ne zavedajo dovolj, je dodal.

O prehodu na "trajnostno poslovanje"

Glavni direktor Hidrie Bojan Gantar s sodelavcema Hidrie, odgovornima za področje trajnostnega razvoja, Boštjanom Tušarjem in Natašo Gabršček. Foto: Nemško-slovenska gospodarska zbornica
Glavni direktor Hidrie Bojan Gantar s sodelavcema Hidrie, odgovornima za področje trajnostnega razvoja, Boštjanom Tušarjem in Natašo Gabršček. Foto: Nemško-slovenska gospodarska zbornica

O strategijah podjetij za krepitev rasti so govorili tudi na okrogli mizi. Direktorica Roto Group Nuša Pavlinjek Slavinec je poudarila, da se je kot zelo pravilna odločitev izkazal zgodnji prehod na čim bolj trajnostno poslovanje. Podjetja, ki so se sposobna hitro prilagajati, bodo rast po njenih besedah dosegala v vseh razmerah.

Tudi v Hidrii po besedah glavnega direktorja Bojana Gantarja že žanjejo sadove zgodnjega vlaganja v zeleno preobrazbo. Kot pomemben partner avtomobilske industrije hitro občutijo vsak upad povpraševanja, zato se jim zdi pomembno, da pri oblikovanju smernic sodelujejo, ne pa jim le sledijo.

Direktor MAN Truck & Bus Slovenija Jan Löwhagen se je strinjal, da je transportni sektor vedno kazalnik širših gospodarskih razmer. Ker v zadnjih letih ogromno sredstev in časa namenjajo elektrifikaciji tovornih vozil, je poudaril problematiko pomanjkanja polnilne infrastrukture. Z njo se stalno spoprijemajo, a imajo nanjo le malo vpliva. "Države morajo pospešiti prehod na električno mobilnost," je dejal.

Nepredvidljivost je zaviralo razvoja

Wohlrabe ter profesor in predstojnik Jean Monnet katedre za denar in finance na ljubljanski ekonomski fakulteti Mojmir Mrak sta se osredotočila na nepredvidljivost poslovnega okolja kot enega največjih zaviral razvoja. Kot je dejal Mrak, je nepredvidljivost trenutno večja kot kadar koli, zato bi si morale vlade po njegovih besedah prizadevati za stabilizacijo razmer kot pomembnega ukrepa za razvojni pospešek. "Manjka konkreten načrt. Premalo je komunikacije in obveščanja javnosti," je dodal Wohlrabe.

Mrak: Situacija, ki Evropi ne odgovarja

Nemčija je bila dolgo zmagovalec globalizacije s poceni energijo iz Rusije, kitajskimi surovinami. A razmere so se povsem spremenile, je Mrak dodatno povedal za TV Slovenija: "Sprememba geopolitike, kjer dobimo več velikih centrov, je zagotovo situacija, ki Evropi ne odgovarja. In na to situacijo, ki ji ne odgovarja, se bomo jasno morali prilagoditi. Upam, da bomo zmogli moč, da to naredimo."

Še pred geopolitičnimi spremembami in demografskimi trendi se je Nemčija sama odrekla jedrski energiji in se usmerila v obnovljive vire in zeleni prehod, kar je postala Evropska realnost. Nekateri slovenski menedžerji to pozdravljajo. "Zeleni prehod nas danes veliko stane. Mislim pa, da bo Evropa naslednjih 15 ali celo 50 let vodilna v svetu," je denimo napovedala Nuša Pavlinjek Slavinec.

Za to zgodbo o uspehu pa mora Nemčija najprej prevzeti svojo tradicionalno vlogo motorja evropskega gospodarstva.

V kakšni kondiciji je gospodarstvo Nemčije?